• 29.902
Anasayfa
Haber Corona (Korona) Virüsü Nedir? Dünyada ve Türkiye’de Son Durum Ne?

Corona (Korona) Virüsü Nedir? Dünyada ve Türkiye’de Son Durum Ne?

       0   CANSU TANRIKULU      CANSU TANRIKULU
Corona (Korona) Virüsü Nedir? Dünyada ve Türkiye'de Son Durum Ne?

Dünya’da olduğu gibi Türkiye’de yayılan Korona virüsü vatandaşları önlem almaları konusunda uyarıyor. Corona virüsü nedir? Korona virüsü belirtileri nelerdir? Corona virüsü nasıl bulaşır? Korona virüsü hangi ülkelerde var? Türkiye’de Corona virüsündan kaç kişi öldü? Son dakika Korona Virüsü (Kovid-19) vaka sayıları ve corona virüsü hakkında tüm bilgilere ulaşmak için bizleri takip etmeye devam edin.

Corona Virüsü Ne Zaman Ortaya Çıktı?

Corona Virüsü Ne Zaman Ortaya Çıktı?

Corona Virüsü Ne Zaman Ortaya Çıktı?

Huanan Deniz Ürünleri Pazarında temasa geçen 27 kişide, 31 Aralık 2019 tarihinde ‘gizemli hastalık’ adı altında görüldüğü Vuhan Belediyesi Sağlık Komisyonu tarafından açıklanmıştı. 1 Ocak tarihinde Huanan Deniz Ürünleri Pazarı kapatılmıştı. 5 Ocak’ta bu virüsün ‘MARS ya da SARS hastalıkları’ olduğu ve yeni tip koronavirüsü olduğu açıklanmıştı. 11 Ocak 2020 tarihinde ise virüsün salgına dönüştüğü ve ilk can kaybının yaşandığı açıklanmıştı. Bilim adamları bu yeni virüsün, SARS hastalığı ile yüzde 80 benzerlik gösterdiğini belirtti.

Corona virüsü 14 Ocak’ta ilk kez Çin dışında görüldü. Tayland hükümetii Vuhan’dan gelen 1 kişide olduğunu söyledi.

Japonya’da ise 16 Ocak 2020 tarihinde ilk vaka tespit edildi ve aynı gün Vuhan’da 41 kişide korona virüsü tespit edildi. Tayland’da 17 Ocak 2020 tarihinde 2. vaka olduğu belirtildi. Vuhan’da ise 18 Ocak’da vaka sayısı 59 kişiye çıkmıştı ve 3 can kaybı yaşanmıştı.

19 Ocak’ta Guangdong eyaletine bağlı Şıncın kentine korona virüsü sıçradı. Ve ilk vaka orada da görüldü. Vuhan’da ise 19 Ocak ve 20 Ocak’ta 136 yeni tespit edildi.

20 Ocak’ta Başkent Pekin’de 2 kişide korona virüsü vakası tespit edildi. Aynı gün güney Kore’de de ilk vaka görüldü.

21 Ocak’ta corona virüsünden etkilenen vaka sayısı toplamda 300 kişiyi aştı, 6 kişi ise hayatını kaybetti.

22 Ocak’ta korona virüsü bulaşan kişi sayısı 440’a çıktı ve 9 can kaybı olmuştu.

Corona Virüsü Hangi Ülkelerde Var?

Corona virüsü vaka sayısı gün geçtikçe artmakta! Peki ama Türkiye’de ve Dünya’da korono virüsünde sn durum nedir? Son dakika gelişmeler yaşanmaya devam ederken Dünya’da da tedirginlik devam ediyor.

Çin’de ortaya çıkan corona (korona) virüsü tehlikesini sürdürüyor. Başta Vuhan kendinden ülkenin diğer şehirlere yayıldı. Ulusal Sağlık Komisyonu tarafından salgın araştırılıyorve görevlendirilen Zhong Nanshan, bu virüsün zatüre benzeri olduğunu ve bulaşıcı olduğundan insandan insana geçmekte olduğunu belirtti.

Corona Virüsü, Türkiye Durum Nedir?

Corona Virüsü, Türkiye Durum Nedir?

Corona Virüsü, Türkiye Durum Nedir?

Türkiye’de 22 Ocak 2020 yani bugüne kadar toplam hasta sayısı 947’e ulaştığını, can kaybının ise toplamda 21 olduğunu Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıkladı. son 24 saatte 2 bin 953 kişiyi şüpheli bulup test yapıldığını 277 tanesinin pozitif çıktığını da açıkladı. ‘Ölüm riski, yaş yükseldikçe çok artıyor. ‘ dedi.

Türkiye’de sokağa çıkma yasağı henüz gelmedi. Ama birçok sektörün dükkanları kapatıldı, ortam yaşam ve yakın ilişkiler kurulabilecek tüm mekan ve işletmeler kapatıldı. Başta alışveriş merkezleri (AVM), restoran ve kafeler ve kahvehaneler kapatıldı. Şimdilerde ise berber, kuaför, güzellik merkezlerinin kapatılacağı duyuruldu.

Bir çok şehirde, 65 yaş indirimli otobüs kartları geçici olarak durduruldu. Genel olarak Türkiye’de ise 65 yaş üzeri insanların ve kronik hastalığı olan risk grubu bireylerin sokağa çıkmaları yasaklandı.

Korona Virüsü Dünyada Son Durum Ne?

Korona Virüsü Dünyada Son Durum Ne?

Korona Virüsü Dünyada Son Durum Ne?

Sırbistan’da OHAL

Sırbistan’da, tüm sınırlarını ve yolcu geçişlerini kapattı, son 24 saatte etkilenen ülkeler arasında yer alıyor. 15 Mart tarihinde Olağanüstü hal ilan eden Sırbistan da vaka sayısı 118 e yükseldi. Sokağa çıkma yasağına uymayan 154 kişi gözaltına alındı.

Belçika’da Ölü Sayısı Hızla Artıyor

Belçika’da gün geçtikçe ölü sayısı artıyor. Sokağa çıkmayı denetlemeleri için 10 bin polis görevlendirildi. Virüs bulaşan kişi sayısı 2 bin 257 kişiye ulaşmış, 3 can kaybı olmuştur. Belçika Charleroi Havaalanı 24 Mart 2020 Salı gününden itibaren 5 Nisan 2020’ye kadar geçici olarak tedbir amaçlı kapatılacağı duyuruldu.

Finlandiya’da  Tedbirler Sert Alınıyor

Finlandiya Halk Sağlığı Enstitüsü Müdürü Markku Tervahauta: Kovid-19 vaka sayısının 400 civarında olduğunu açıklıyor ama aslından 20-30 kat daha fazla olmasından endişe ediyor. Hükümet var olan istihdam durumunun korunması için işletmeleri kurtarmak amacı ile 15 milyar avro mali paket oluşturup, uygulama kararı aldı.

Bulgaristan’da Kovid- 19 Durumu

Vaka sayısı Bulgaristanda 11 ye çıkarken, kinin temelli ilaçları ihracatı yasaklandı. Yaşlılar sadece sabah saat 5 ile 8 arasında alışveriş yapabilecekler.

Avusturya’da Vaka Sayısı

Korona virüsü vaka sayısı 2 bin 264’e yükselir iken Başbakan Sebastian Kurz salgının yayılmasını önlemek amaçlı 16 Mart 2020 Pazartesi günü itibariyle dışarı çıkma kısıtlamalarının 13 Nisan 2020’ye kadar uzatıldığını açıkladı.

Çekya’da Beklenti Büyük

Korona virüsü vaka sayısı 765’e çıktığı açıklanmıştı. Ulusal Kriz Birimi Roman Prymula, nisan ayının ortasına kadar vaka sayısının 15 bine yükselebileceğini duyurdu.

Yunanistan’da Virüs Durumu Kontrolde

Yunanistan’da son olarak 87 yaşında hastanın yaşamını bitirmesi sonucunda toplam can kaybı 7 ‘ye ulaşmış.

Diğer Ülkelerde Vaka Sayıları Ne Kaç?

Diğer ülkelerde ise Korona virüsüne bağlı olarak vaka sayıları ve can kayıpları gün geçtikçe değişiklik gösteriyor ve maalesef artış göstermektedir.

Polonya’da vaka sayısı: 378 kişi

Slovakya’da vaka sayısı: 12 kişi

Hırvatistan’da vaka sayısı: 113 kişi

Bosna Hersek’te vaka sayısı: 69 kişi

Kuzey Makeonya’da vaka sayısı: 67 kişi

Kosova’da vaka sayısı: 21 kişi

Karadağ’da vaka sayısı: 13 kişi

Corona Virüsü’nün Belirtileri Nedir?

Corona Virüsü'nün Belirtileri Nedir?

Corona Virüsü’nün Belirtileri Nedir?

Korona virüsü belirtileri hemen hemen grip ile aynı ama dikkat çekici farkları bulunmakta. Corona virüsü, Vuhan virüsü olarak da adlandırılmakta. İlk belirtileri arasında; yüksek ateş, boğaz ağrısı, öksürük, nefes darlığı görünüyor. Neredeyse girip ile aynı değil mi? Ama işte farkı nefes darlığı yaparak solonu zorluğu yaşanıyor. Aynı zamanda da ishal gözlemleniyor. Ortaya çıkan belirtiler sonucunda zatüre ve böbrek yetmezliğine sebep oluyor ve hasta hayatını kaybediyor.

 • Yüksek Ateş
 • Hazımsızlık
 • Yorgunluk hali
 • İştahsızlık
 • Kilo kaybı
 • Karın bölgesinde şişlik
 • Görme sorunu
 • Göz sulanması
 • Göz renginde değişim
 • Solunum zorluğu
 • Denge sorunu
 • Genel psikolojinin değişmesi

Corona Virüsü İlacı, Aşısı Var mı?

Korona virüsü, il olarak deniz ürünlerini yanlış tüketmekten yada sağlıksız temas etmekten insanlara bulaşıyor. Sonrasında bulaşan insandan, diğer insanlara bulaşma özelliği var korona virüsünün. Bu virüse karşı herhangi bir ilaç veya aşısı bulanmamaktadır.

Corona Virüsü Kuluçka Süresi Kaç Gündür?

Korono virüsü kuluçka süresi 10 gün ile 14 gün arasında olduğu tahmin edilmektedir. Yapılan kan tahlilleri sonucunda test yorumu negatif yada pozitif olarak yorumlanmaktadır. Belirtileri olan kişilerde kan testleri yapılır virüs var ise pozitif olarak test yorumlanır. Eğer kan sonucunda virüs yok ise sonuç yorumu negatif olarak belirtilir. Şüphelenilen vakalar ise 14 gün karantina altına alınır ve gözlemlenir.

Corona Virüsü Bulaşır mı?

Korona virüsünün insandan insana geçtiği belirtilmekte ve damlacık yolu ile bulaşmaktadır. SARS-CoV ve MERS-CoV epidemiyoloji bilgileri incelendiğinde 14 güne kadar kuluçka süresi olduğu tahmin edilmekte.

Günümüzde şuan için korona virüsü buluma süresi, tam olarak kuluçka süresi, virüsün dışarıda dayanma süresi kesin olarak bilinmiyor.

Maske ve eldiven kullanımına değinecek olursak, uzmanlar sadece hastalık belirtisi olanların ve kronik rahatsızlığı olanların kullanmasını önerdi.

Corona Virüsü Tedavisi Var mı?

Corona Virüsü Tedavisi Var mı?

Corona Virüsü Tedavisi Var mı?

Bu virüsün şuan için bir ilaç yada aşı tedavisi bulunmuyor. Uzmanlar hastaneye yatan ve durumu ciddi olan kişilere uygun tedaviler uyguluyorlar. Virüs etkisi altında olanların bağışıklık sistemine göre değişiyor.

Uzmanlar bazı bireyler belirtileri şiddetli yaşanmadan atlatıyor dedi. Bu tur hastalarda ilaç tedavisi uygulanıyor.

Bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler de C ve D vitamini eksikliği olan kişilerde virüsün daha hızlı ilerlediğini söylüyor. Bu durumda tedavi başında sıvı desteği almak. Virüs varlığı kişi vücudunda sıvı eksikliğine neden olmaktadır.

Hastanın ateşi var ise, ateş düşürülmeye çalışılır. Ağrı varlığında ağrı kesici ilaç ve aşılar ile ağrılar hafifletmek istenir.Virüsün yaygın olduğu ortamlardan uzak durmak, kişinin sağlığını korumaya yardımcı olacaktır.

Gün geçtikçe artan vaka sayıları ve can kayıpları, kişileri daha tedirgin yapıyor. Ama tedbirli olmayı da öğreniyoruz. Devlet tarafından alınan birçok önlem kişilere örnek oluyor. Bireyler bilinçleniyor, ona göre davranıyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg