• 1.339.221

Obezite Ameliyatları Devlet Hastanelerinde Ücretsiz Yapılmaktadır 2019

Anasayfa
HABER Obezite Ameliyatları Devlet Hastanelerinde Ücretsiz Yapılmaktadır 2019
44  

Merhaba Arkadaşlar,

1 ocak 2015 tarihinden önce bütün devlet hastanelerinde obezite ameliyatları ücretsiz bir şekilde yapılmaktaydı. Fakat bu tarihten sonra Sosyal güvenlik kurumunun devlet hastanelerinde obezite cerrahisi adı altında yapılan bütün ameliyatlardan para alınacağı açıklandı. TV haberlerinde hep beraber izledik.

Bu haber özellikle obezite ameliyatı olmak amacıyla sıra bekleyen binlerce kaderdaşımız için büyük bir yıkım oldu .

Alınacak bu ücret baştan aşağı bir muamma halini aldı.Bazı hastaneler ücret talebinde bulundu,bazıları ise ücretsiz yapmaya devam etti. Bir çok arkadaşımız hastane kapısından geri döndü.

Bazı illerde bulunun devlet hastanelerinde halen ücretsiz yapıldığı duyumunu aldım , ve böyle şey olmaz diyerek bilgi edinme hakkımı kullanarak sosyal güvenlik kurumundan bilgi talebinde bulundum.  Youtube Son Video

Gelen cevap beni gerçekten çok mutlu etti. Çünkü devlet hastaneleri ücretsiz yapmaya devam edecek.Sizlerden herhangi bir fark ücreti talep edemezler.

Cevap metnini aynen buraya koyuyorum:

Obezite Ameliyatları Devlet Hastanelerinde Ücretsiz Yapılmaktadır 2018

 

Cevap metninde kısacası vücut kitle indeksi  40 ve üzeri olan obezite hastaları, bizim zaten yapmış olduğumuz gibi endokrin bölümünden ameliyat onay raporunu alarak bu ameliyatı ücretsiz bir şekilde olabileceğimizdir.

01.02.2019 Güncelleme : 

SGK – Sosyal Güvenlik Kurumu‘nun bu gün tarihi ile resmi gazetede yayınlanan Sağlık Uygulama Tebliği‘de  obezite ameliyatlarının kapsamı genişletildi. Hali hazırda yazımızın üst bölümünde de bahsetmiş olduğum gibi normal sigortalı hastalar için vki 40 ve üzeri ücretsiz yapılan obezite ameliyatları, artık vücut kitle indeksi 40 kg / metrekare ve üzeri olan ileri düzey yani ölümcül obezite hastalarını karşılıyor.

Tebliğde ayrıca Vki (vücut kitle indeksi) 35 ile 40 arasında olan ve yüksek tansiyon, diyabet, kalp rahatsızlığı gibi hastalıkları morbid obezite sınırlarına ulaşmış vatandaşları da GSS (genel sağlık sigortası) kampsamına dahil etti.

Örneğin: Boyu 175 cm kilosu 108 olan bir hasta tamamen para vermeden ücretsiz bir şekilde obezite ameliyatlarını olabilecekler.

Konu hakkında görüşlerinizi veya aksi halde davranan hastane varsa lütfen yorum kısmına belirtiniz.

 

Sponsor

Bizi Takip Et

Vücut Kitle İndeksiniz Kaç?

ft
in
lbs
cm
kg