• 266.481
Anasayfa
Haber Diş Eti Hastalıkları İle Obezite Arasındaki Bağlantı?

Diş Eti Hastalıkları İle Obezite Arasındaki Bağlantı?

       0   CANSU TANRIKULU      CANSU TANRIKULU

Ülkemizde yapılan araştırmalar sayesinde, her geçen gün obezite ile ilgili bilinmeyen bir gerçek daha ortaya çıkmaktadır. Bu araştırmalardan en sonuncusu ise, Atatürk Üniversite’sinde görev yapan öğretim üyesi Doç. Dr. Fatih Çanakçı’nın yaptığı bir araştırma. Diş Hekimliği Fakültesinde görev yapan Çanakçı’ya göre diş eti hastalıkları ile obezite arasında doğru bir korelasyon bulunmaktadır.

Diş Sağlığı Çok Önemli

Diş Sağlığı Çok Önemli

Çanakçı, yaptığı araştırma sonucunda, diş etlerinde ve ağız içerisinde meydana gelen rahatsızlıkların, vücudun başka alanlarında pek çok hastalığı tetiklediğini, diş eti ve diş kayıplarının da en az diğer organ kayıpları kadar önemli olduğunu ve dikkate alınması gerektiğini sözlerine ekledi. Çanakçı açıklamasının devamında; Diş etlerinde ya da dişlerinde sorun bulunmasa dahi, insanların en az 6 ayda bir düzenli olarak doktor kontrolünden geçmeleri gerektiğini sözlerine ekledi.

“Gördüğümüz kadarıyla, son zamanlarda yaptığımız araştırmalar neticesinde, obezite ile diş hastalıklarının doğrudan bir ilişki içerisinde olduğu sonucuna varmış bulunmaktayız. Bunun en büyük nedeni ise, diş eksikliklerinden mustarip hastaların, yiyecekleri yeterince öğütememesi ve bu şekilde yutulan gıdaların hem midede öğütülmeden durması sindirim sistemi hastalıklarına yol açmakta, hem de emilim ve besin alışı daha az miktarda yapılabildiği için, hasta yumuşak yapılı gıdalara daha çok yönelmektedir. Ayrıca, obeziteye yakalanan hastalarda, diş eti rahatsızlıkları da daha yüksek oranda görülmektedir.

Diş Eksiklikleri Psikolojik Rahatsızlıkları Tetikler

Diş Eksiklikleri Psikolojik Rahatsızlıkları Tetikler

Çanakçı; “ Obezite ile birlikte görülen en önemli sıkıntılardan birisi de mide problemleri olmaktadır. Bu tür sorunların önüne geçebilmek amacıyla, muhakkak diş kayıplarının telafi edilmesi gereklidir. Diş kayıpları, hastaların estetik bütünlüklerinde bozulmalara neden olmakta, bu durum ise hastaların psikolojilerinde çeşitli bozulmalara yol açmaktadır. Bunun önlenebilmesi için ise acilen dişlerin eski işlevselliğini kazanmaları gerekmektedir.

Prof. Dr. Çanakçı ‘ya göre, stres, dişe eti hastalıkları ve obezite arasında da yoğun bir bağlantı bulunmakta; “Stres altında bulunan hastalar için, obezite büyük bir risktir. Dolayısıyla, diş problemleri böylesi dolaylı yollardan da obeziteyi tetiklemektedir.” Dedi.

Çanakçı, açıklamasının devamında ise yoğun yağ ile kaplanmış ve vücut işleyişinde önemli rol oynayan bazı moleküllerin, diş ve diş eti hastalıkları konusunda oldukça etkili olduğunu belirterek, açıklamasını şu şekilde sürdürdü;

“Obezite, yalnızca ilgili alanları değil, bütün vücut bütünlüğünü ve çalışma düzenlerini olumsuz yönde etkileyen bir hastalıktır. Ağız çevresi ve içi de doğal olarak bu olumsuzluklardan payını almaktadır. Obezite ile mücadele ederken, asıl amaç bütün vücudun çalışma düzenlerini geri kazandırmaktır. Bu sebeple, hastaların diş ve ağız tedavileri konusunda gerekli hassasiyeti mutlaka göstermeleri gereklidir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg