• 31.252
Anasayfa
Anne / Çocuk Hamilelikte Lavanta Yağı Kullanımı

Hamilelikte Lavanta Yağı Kullanımı

       0   ADMİN      ADMİN

Hamilelik, kadınların hayatında bir kez veya birkaç kez başına gelen en hassas duygulardan biri olan ancak zaman içerisinde içinde oluşmaya başlayan annelik duygusuyla da en güçlü hissettiği dönemlerin başında gelir. Hamilelik süreci boyunca kullanılmaya uygun olan lavanta yağı, çeşitli konularda yardımcı olma özelliğine sahiptir.

Hamilelik döneminde kadınların vücudunda alışkın olunmayan gözle görülür değişiklikler olur. Bu hem hormonlardan hem de içinde büyüyen bebeğin de etkisinden kaynaklı bir durumdur. Hamilelik döneminde kadınların vücudunda oluşan bu değişikliklere uyum sağlamak her kadın için farklılık gösterir. Bazı kadınlar için oldukça kolay gelen bu süreç bazı kadınlar için de zorlayıcı bir dönem olabilir. Hamilelik sürecinde birtakım sıkıntılarla karşılaşarak lavanta yağı kullanan birçok kadın bu seçimlerinden memnun kalmıştır. Hamilelikte yağ kullanımı denildiğinde ilk akla gelenlerin başında gelen lavanta yapı, mide yanması ve şişkinlik gibi sorunları ortadan kaldırdığı bilinir.

Geçmişten bugüne aromatik yağların olumlu etkisi herkes tarafından görülür. Çeşitli hastalıklara, anlık rahatsızlıklara veya bakım yapmak için birbirinden farklı yağlara başvurulur. Hamilelik döneminde de kadınlar sık sık, bitki özlerinden hazırlanan bu yağlardan yararlanır. Türlü çeşit faydası olduğu bilinen lavanta yağı özellikle, sinir sistemi üzerinde yatıştırıcı etkiye sahiptir. Uyku sorunu yaşayan bireyler içinde oldukça faydalı olan bu doğal sıvı yağ fiyatları ile öne çıkarken, uykuya dalma sırasında yardımcı olur.

Hamileliğin en belirgin değişikliklerinin başlında fiziksel olanlar geliyor olsa da hormonal değişikliklerde en az fiziksel kadar dikkat çeker. Hormonal değişikliklerle ortaya çıkan duygusal değişiklikler zaman zaman kadınların zorlandığı durumlara sebep olabilir. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak adına çeşitli yağların olumlu etkisinden faydalanılır. Hamilelik sürecinde kullanılmasının yanı sıra doğum öncesinde masaj yapı olarak da kullanılan lavanta yağının herhangi bir yan etkisi bulunmaz. Hamileliğin ilerleyen süreçlerinde deride oluşma ihtimali yüksek olan çatlakları ve bu çatlakların sebep olabileceği kaşıntıları da önleyici etkisi bulunur. Bel ağrısı da bazı kadınların hamilelik döneminde karşılaştığı zorlayıcı durumlardandır. Bu gibi durumlarda da lavanta yağı kullanılarak, bölgeye masaj yapılabilir. Tereyağ çeşitleri gibi olmayan bu özel yağlar gerektiği kadar kullanılması halinde lavanta yapının hamilelik dönemin olumlu etkileri oldukça fazladır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg