• 106.771
Anasayfa
Anne / Çocuk Çocuğun Psikolojisinin Bozuk Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Çocuğun Psikolojisinin Bozuk Olduğu Nasıl Anlaşılır?

       0   ELİF POLAT      ELİF POLAT
Çocuğun Psikolojisinin Bozuk Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Çocuğun Psikolojisinin bozuk olduğunu nasıl anlarız? Çocuğun psikolojisinin bozuk olduğu durumlarda nasıl davranmalıyız? Çocuklarda psikoloji bozukluğunun belirtileri nelerdir? Çocuğun psikolojisini etkileyen durumlar nelerdir? Çocuklarda yaşanan psikoloji bozukluğunda erken tedavinin önemi nedir? Anne ve babaların çocuklardaki  duygu değişikliklerinde endişelendiği bir durum olan psikoloji bozukluğu bazen sadece bir kuruntudan ibarettir. Bazende önemli olan bir durum anne babalar için çocukluk denilip geçilir. Bu psikolojik davranış değişikliklerinde hangi davranışların takip edilmesi, gözlemlendiğinde endişe duyulması gerektiğini öğrenmek isterseniz yazımı okumalısınız.

Çocuklarda Psikoloji Bozukluğu

Çocuklarda Psikoloji Bozukluğu

Çocuklarda Psikoloji Bozukluğu

Gün içerisindeki koşuşturma ile anne ve babalar çocuklarının ihmal edebilir, onlardaki duygu değişiminin farkında olmayabilir. Çocukların psikolojisinin bozuk olduğu hal ve hareketlerindeki değişiklikten anlaşılabilir. Günümüz yaşam koşulları çocukları da etkilemektedir. Bizler hayatın telaşesiyle koşuştururken bu süreçte çocuklarımız yalnızlaşarak içine kapanabilir. Çocuklarında psikolojisinin bozuk olabileceğini unutmamamız gerekir ve çocuklarımızdaki değişimi fark etmemiz gerekir.

Çocukların Psikolojisini Hangi Durumlar Etkiler?

Çocukların psikolojisini bir çok durum etkileyebilir. Arkadaşları ile yaşadıkları problemler, ailesinin ilgisizliği ya da fazla ilgisi, ilgilenemediği zamanlarda bu durumu hediyeler ile telafi etmeye çalışması, arkadaşları ile arasının bozuk olması gibi birçok durum çocukların psikolojisini etkileyebilir.

Çocuğun psikolojisinin bozuk olduğu bazen çok fazla hırçın, sinirli, aksi olma arkadaşları ile kavga etme, anlaşamama gibi durumlardan ya da tam tersi içine kapanma, fazla konuşmama, yalnızlaşma gibi davranışlar gösterebilir. Çocuğun kaygılı olması, korkularının artması, gece uyurken dişlerini gıcırdatması, anneye fazla düşkün olması, iştahsız olması ya da çok fazla yemek yemesi, uykusuz olması gibi durumlar psikolojisinin bozuk olduğuna dair bize ipuçları verir.

Çocuğun Psikolojisinin Bozuk Olduğunun Belirtileri Nelerdir?

Çocuğun Psikolojisinin Bozuk Olduğunun Belirtileri Nelerdir?

Çocuğun Psikolojisinin Bozuk Olduğunun Belirtileri Nelerdir?

 • Çocuğun sürekli gergin, endişeli, aksi ve sinirli olması
 • Uykusuz olması, yemek yemeyi reddetmesi ya da yemeye aşırı düşkün olması
 • Geceleri uyurken dişlerini gıcırdatması
 • Çocuğun yalnızlaşarak içine kapanması
 • Aileden birinin ölüm ya da hastalık gibi bir durum yaşamasından sonra duygusal çöküntü yaşayarak toparlayamaması
 • Çocuğun annesine ya da babasına daha fazla düşkün davranış göstermesi
 • Çevresindeki insanlara karşı şiddet eğiliminde olması
 • Çevredeki insanların canını yakmayı istemesi, ısırması
 • Çocuğun kekelemeye başlaması
 • Çocuğun arkadaşlarına karşı kavgacı ve saldırgan tavırlar sergilemesi
 • Çocuğun gece uyurken altını ıslatmaya başlaması
 • Hareketsiz olması ya da aksine aşırı hareketlenmesi
 • Çocuğun insanlarla göz teması kurmaktan kaçınması
 • Takıntılı bir şekilde bir oyuncak ile oynaması ona bağlanması
 • Öğrenmede güçlük çekiyorsa
 •  Arkadaşları ile uyum problemi yaşıyorsa
 • Dikkat eksikliği yaşıyorsa
 • İsteklerini ağlayarak yaptırmaya çalışıyorsa
 • Çocuğun okul başarısının ani düşmesi
 • Her söylenene karşı gelmesi
 • Çocuğun cinsel istismara uğramış olması
 • Çocuğun sürekli olarak yalan söylemeye başlaması
 • Çocuğun daha önce olmayan tiklerinin ortaya çıkması
 • Tırnak yemeye başlaması

En doğru teşhisi bir uzman yapabilir. Çocuğunuzda bu durumların birçoğunu yaşıyor ve gözlemliyorsanız bir uzmana danışmanız gerekir. Anne ve babalar her zaman çocuklarının hareketlerine önem vermeli duygularına değer vermelidir. Bu durumları çocukluğa bağlamak yanlış olur. Çocuğun psikolojisinin bozuk olduğu geç fark edilirse yapılacak tedavide de geç kalınmış olunur. Bu da daha fazla ilerleyerek ciddi ruhsal problemlere sebep olur. Geç kalınırsa tedavi daha zorlaşır.

Yaşanan Psikolojik Sorunlarda Erken Tedavinin Önemi

Yaşanan Psikolojik Sorunlarda Erken Tedavinin Önemi

Yaşanan Psikolojik Sorunlarda Erken Tedavinin Önemi

Aileler çocuklarının dışlanacağını düşünerek çocuklarının gerçekten yardıma ihtiyacı olduğu zaman bunu ertelemiş olabilirler. Bazende psikolojik desteğe ihtiyacı olup olmadığını anlamazlar. Bazı durumlarda ise bu tedavinin pahalı olması, ekonomik etkenler ve bulundukları yerde çocuklarının psikolojik destek almaları için yeterli sağlık kurumunun olması sebebi ile çocuklarının tedavilerini başlatamazlar.

Özellikle küçük çocuklarda henüz konuşma yeterince gelişmediği için ebeveynlerin işi daha zordur. Daha büyük çocukları içinde kendileri halletmeye çalışırlar. Ama hiçbir ilerleme kaydetmeden aylar ve yıllar geçebilir. Böyle bir durumdan şüphelendiğinizde bile yapmanız gereken çocuğunuza bir uzman tarafından destek aldırmaktır. Çocuklarda görülen psikolojik sorunları erken teşhis etmek daha ileri zamanlarda ergenlikte kimlik arayışı, madde kullanımı, kötü alışkanlıklar edinme, intihar gibi istenmeyen sorunların yaşanmasının da önüne geçilmesi açısından oldukça önemlidir.

Psikolojisi Bozuk Çocuğa Nasıl Davranılmalı?

Çocuğunuza yukarıda saydığımız belirtilerden birçoğunu görüyorsanız, çocuğunuzun psikolojisinin bozuk olduğundan şüphe duyuyorsanız öncelikle çocuğunuzla konuşmaya çalışın. Eğer yapabildiğiniz her şeyi yaptığınızı düşünüyorsanız çocuğunuzu bir uzmana göstermeniz gerekir. Gittiğiniz psikoloğun dediklerine uyup bir takım halinde çocuğunuza davranmalısınız.

Çocuklarında duygularının olduğunu unutmamalısınız. Onlarda üzülür, kırılır bunalıma girmiş gibi hissedebilir. Psikoloğunuz seanslara sizin de girmenizi isteyebilir. Zamanla geçer düşüncesi ya da bu gibi durumlarda çocuk olduğu için önemsememe yapılan en büyük yanlıştır. Daha sonra tedavisi daha zor durumlara sebep olabilir.

Çocuğunuzun Psikolojik Bir Sorunu mu Var? – Video

Sizinde çocuğunuzda gözlemlediğiniz psikolojik sorunlar oldu mu? Çocuğunuza yaklaşımınız nasıl oldu? Psikolok doktora hangi evrede götürdünüz ve nasıl bir  tedavi yolu izlendi. Bu konuda endişeli anne babalara yardım etmek isterseniz bize yazarak tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg