• 1.051.191
Anasayfa
Sağlık Passiflora Nedir? Passiflora Doğal Sakinleştirici midir?

Passiflora Nedir? Passiflora Doğal Sakinleştirici midir?

       2   HANDE ÇEVİKKOL      HANDE ÇEVİKKOL
Passiflora Nedir? Passiflora Doğal Sakinleştirici midir?

Passiflora sakinleştirir mi? Passiflora şurup kullananlar memnun mu? Passiflora ne işe yarar? Passiflora bebeklerde kullanılır mı? Passiflora şurup bitkisel midir? Passiflora hakkında tüm bilmeniz gerekenler bu yazımızda bir arada.

Passiflora Nedir?

Passiflora Nedir?

Passiflora Nedir?

Çarkıfelek çiçeği ya da bir diğer adıyla fırıldak çiçeğinin Latince adı olan Passiflora incarnata kelimelerinden adını alan Passiflora şurup, aslında bir tür doğal sakinleştiricidir. Çarkıfelek çiçeğinin pek çok farklı çeşidi bulunmakta, ülkemizdeki türü yalnızca süs amacıyla kullanılabilmektedir.  Bahsedilen bu bitki Güney Amerika’dan temin edilmekte ve ülkemizde yetişmemektedir.

Bitkinin içerisinde alkaloid türünde bileşenler bulunur. Bir tür beta-karbolin alkaloid olan harmine ise türlü farmakolojik etkiler gösterir. Bu nedenle bazı durumlarda Passiflora şikayet edebileceğin ya da faydalanabileceğin bazı etkilere sahiptir. İnsüline karşı duyarlılık, kemik sağlığının gelişmesi, ruh halinin daha iyi bir düzeyde olması, kan damarlarında gevşeme bahsedilen etkilerden bazılarıdır.

Bitkinin terapi amaçlı kullanılmasını sağlayan fitokimyasal bileşenlerden bazıları vitexin, chrysin, swertiamarin, quercetin, apigenin, orientin ve kaempferol olarak örneklendirilebilir.

Ağrı kesici ve rahatlatıcı etkilerinin yanı sıra tüm çalışmalara ve bitkinin doğallığına rağmen hipnotik etkileri dahi olabilen bitkinin şurup ya da hap formunda kullanılması ise kafalarda bazı soru işaretleri yaratabilmektedir. Bu nedenle bitkisel sakinleştirici olarak kategorize edilen bu bitki hakkında diğer detayları açıklamaya devam ediyoruz.

Passiflora Doğal Sakinleştirici midir?

Uzun senelerdir en sık kullanılan sakinleştirici ürünlerden biri olan Passiflora şurup bitkisel olması ve rahatlatıcı etkileriyle biliniyor. Çarkıfelek bitkisinin etken maddesi olduğu bu şurup doğal olsa da elbette tüketiciler için hala şüphe nedeni olabiliyor. Peki bizim doğal bir yöntem  de olsa Passiflora kullananlar arasında yer almamız ya da tavsiye etmemiz ne kadar doğru?

Passiflora Ne İşe Yarar?

Passiflora Ne İşe Yarar?

Passiflora Ne İşe Yarar?

Passiflora yani dilimizdeki karşılığıyla çarkıfelek çiçeği tüm dünyada;

 • Uyku getirme
 • Anksiyete azaltma
 • Rahatlama
 • Yatışma
 • Spazm giderme
 • Ağrı dindirme

etkileri ile bilinmektedir. Bilimsel çalışmalara göre Passiflora bitkisi içerisinde bulunan etken madde, yani apigenin, anksiyete merkezine bağlanarak sakinleştirme ile aynı zamanda hafızayı ve motor hareketleri güçsüzleştirme etkisi yaratmıştır. Peki tüm bunlar ne demek?

Bahsedilen, önemli bir bilgidir. Çünkü araştırmalar da gösteriyor ki bitkisel bir destekle gündelik yaşamına daha iyi devam edebilirsin. Ayrıca ağrılarının fazla olduğu günlerde ya da aşırı hareketlilik yani hipermobilite gibi fiziksel etkileri olan psikolojik durumların için de bu bitkiden faydalanman kurtarıcı olabilir.

Passiflora kullananlar ne gibi şikayetlerinden kurtuluyorlar, kısaca bahsedelim:

 • İnsomnia yani uykusuzluk tedavisi
 • Gerginlikten kaynaklı sindirim sorunları
 • Genel anksiyete
 • İstenmeyen kasılmalar ve spazmlar
 • Histeri benzeri rahatsızlıklar
 • Astımın spazm benzeri belirtileri
 • Menopoz belirtileri
 • Dikkat eksikliği ya da hiperaktif bozukluk
 • Dönemsel tedirginlik ve endişe artışı
 • Kalp ritm bozuklukları ya da çarpıntı şikayeti
 • Kan basıncında artış

Passiflora Nasıl Kullanılır?

Passiflora Nasıl Kullanılır?

Passiflora Nasıl Kullanılır?

Bitkinin genel anksiyete ve gerginlik için kullanılmasının farklı yöntemleri vardır. Şurup formu günlük 45 damla kadar ve bitkinin ekstraktı şeklinde alınabilir. Ayrıca 90 mg.lık tablet şeklinde Passiflora hap kullananlar da vardır.

Dilerseniz bitkinin kurutulmuş formunun oral yoldan alınması da mümkündür. Bitkinin toprağın üstünde kalan kısımları gün içinde 3 kere olmak kaydıyla, 0,25 ile 2 gram kadar dozlarla ve ağızdan alınabilir.

Passiflora kullananlar arasında bitkiyi çay olarak tüketenleri de görebilirsin. Bunun için kurutulmuş bitkiden 1 çay kaşığını 1 bardak su ile 10 dakika kadar demleyebilirsin ve gün içinde 3 kereye kadar içebilirsin. Ayrıca uyku saatinden 1,5 saat önce son bardağını içmek uykunu kolaylaştıracaktır. Yani sık sorulan sorulardan biri olan passiflora uyku yapar mı için cevabımız, evet, olacaktır.

Peki bu harika sakinleştirici ile banyo yapma keyfine ne dersin? Kulağa değişik bir yöntem gibi gelebilir ancak doğal bir yatıştırıcı ile banyo yapmak sana kendini harika hissettirecektir. Bunun için bitkinin yaklaşık 20 gram kadarını 200 ml. su ile demleyip banyo suyuna eklemen yeterli.

Passiflora Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Passiflora Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Passiflora Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sedatif etkili yani yatıştırıcı etkileri bulunan çarkıfelek çiçeği, aynı etkilere sahip başka bitkilerle kullanıldığında istenmeyen yan etkiler oluşabilir. Passiflora yan etkileri ile dikkat çekmese de nelerle birlikte kullandığın bu noktada önemlidir. Peki bu bitkiler neler?

 • Sarı kantaron, kedi otu, melisa, şerbetçiotu, vb. seni sakinleştirecek bitkileri çarkıfelekle birlikte kullanmamanı öneririz.
 • Merkezi sinir sistemini etkisi altına alanlar ilaçlar, yine aynı yan etkileri görmene neden olabilir. Hangi hastalık nedeniyle ilaç kullanıyorsan, bu hastalığın genel anksiyeteden daha önemli olduğu sürece mutlaka yalnızca ilaçlarını almaya özen göstermelisin.

Passiflora Kilo Yapar mı?

Passiflora Kilo Yapar mı?

Passiflora Kilo Yapar mı?

Passiflora kilo yapar mı gibi soruları merak ettiğini biliyoruz. Genel olarak güvenli bulunan ve istenmeyen yan etki pek fazla göstermese de bitkinin hangi kombinasyonla alındığı önemli. Örneğin baş dönesi ya da bilinç kaybı gibi ciddi şikayetlerden korunmak istiyorsan bu sakinleştiriciyi kesinlikle alkol ya da uyuşturucu maddelerle kullanmamalısın. Yine herhangi bir şekilde yan etki görmemek için kan sulandırıcı ilaç kullananların, hamilelerin ya da emzirenin bu sakinleştiriciden uzak durmaları; diğer herkesin kullanımdan önce doktoruna danışması önerilir.

Pu-Erh Çayı Nedir? Faydaları ve Demlenmesi Nasıldır?

Sen de Passiflora ne işe yarar öğrendiğine göre bu bitkiyi denemek ister misin? Tüm sorularını ve fikirlerini bizimle yorumlarda paylaşmayı unutma.

“Passiflora Nedir? Passiflora Doğal Sakinleştirici midir?” üzerine 2 yorum

 1. Muharrem çakır says:
 2. yanlış başlık kullanımı says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg