Kapat

Tüp Mide Hastaları İçin Uzmanından Tüyolar

Anasayfa Beslenme Tüp Mide Hastaları İçin Uzmanından Tüyolar

TÜP MİDELİ HASTALARIMIZ İÇİN;

Obezite cerrahisi, günümüzde obeziteye karşı duran en kesin çözümdür fakat ameliyat sonrasında hala bireylerin üzerine düşen sorumluluklar bulunmaktadır. Ameliyat sizlere verilen bir fırsat ve bu fırsatı değerlendirmek de sizin elinizde..

İlk 1 sene acıkma hissiniz minimum seviyede olurken, küçük miktarlarda besin alıp erken doyuyorsunuz. Fazla kilolarınızın yüzde 80’ini bu 1 sene içerisinde vereceksiniz. Evet, kesin zayıflayacaksınız ama bu 1 seneyi çok güzel değerlendirmelisiniz.

Obezite; hormonal bozukluklar haricinde, öğünlerin düzensiz olması, fiziksel aktivite azlığı, tercihlerin yağlı ve şekerli besinlerden yana kullanılması, pişirme yöntemlerinde kızartma benzeri yanlış tercihler yapılması gibi değiştirilebilir sebeplere dayanmaktadır. Yeni midenizi eğitirken alacağınız besini protein içeriği yüksek, az yağlı, az kalorili besinlerden seçmelisiniz ki 1 sene içerisinde sağlıklı yaşam alışkanlığı kazanabilesiniz. Artık tüp midelisiniz. Yeni mide, yeni beslenme alışkanlıkları..

Zaman Altın Değerinde! Bahanelerden kurtulun ve öğünleriniz için zaman ayırın. Ara öğünleri yanınızdan ayırmayın. Düzenli beslenin.Her öğüne 20-30 dakika zaman ayırmayı, en az 20 kez çiğnemeyi öğrenmelisiniz.  Unutmayın besinler ağızda sulu hale getirilmeli.

Eski Alışkanlıklardan Kurtulun! Fast food gibi yüksek kalorili besinler yerine 4 besin grubunu ana öğünlerinizde bulundurun. Et grubu, Süt grubu, Sebze veya Meyve grubu, Ekmek grubu. İlk seçeneğimiz her zaman proteinden yana olmalı.

Hücreleriniz de Uyansın! Kahvaltı en önemli öğününüz, besin değeri yüksek kahvaltıyla tüm gün enerjik kalın. İzin verin hücreleriniz de uyansın.

Öğün atlamayın! 3 ana öğün, 2-4 ara öğün olacak şekilde  en geç 4 saatte bir beslenin; kan şekerinizi dengeli tutun. Acıkmadan tüketin.

Kendinize Zaman Ayırın! Haftada 3-4 kez en az 30 dakika yürüyün. Fiziksel rahatlama yanında temiz havanın verdiği ruhsal rahatlama, en güzel ilacımız.

Yaşam Kaynağı SU! Çay, meyve suyu vb değil; Su için. (ortalama günde 2 lt)

YEMEK İÇİN YAŞAMAYIN, YAŞAMAK İÇİN SAĞLIKLI YİYİN!

 

Beslenme ve Diyet Uzmanı

Zeynep Başyiğit

 

Bir önceki yazımız olan Obezite Estetik Bir Sorun Değil, Ciddi Bir Hastalıktır başlıklı makalemizde Obezite Hastalığı hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Değerlendirme,Puan Ortalaması: 5,00
Loading...
FACEBOOK İLE YORUM YAP
 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Sponsor

Vücut Kitle İndeksiniz Kaç?

cm
kg