• 660.918
Anasayfa
Sağlık Adet Söktürücü Maydanoz Suyu Nedir? Nasıl Hazırlanır?

Adet Söktürücü Maydanoz Suyu Nedir? Nasıl Hazırlanır?

       5   HANDE ÇEVİKKOL      HANDE ÇEVİKKOL
Doğal Adet Söktürücü Maydanoz Suyu ve Maydanoz Kürü Nedir?

Maydanoz suyu adet söktürür mü? Adetliyken maydanoz suyu içmek iyi midir? Adet döneminde maydanoz suyu içmek faydalı mı? Adet söktürücü maydanoz suyu nasıl hazırlanır? Adet söktürücü maydanoz suyu kullananlar ne diyor? Sen de adet sökmek için maydanoz suyu hakkında merak ettiklerini bu dosyamızda bulabilirsin.

Maydanoz Suyu Adet Söktürür mü?

Maydanoz Suyu Adet Söktürür mü?

Maydanoz Suyu Adet Söktürür mü?

Bilim dünyası ona Petroselinum crispum diyor ancak biz onu maydanoz olarak tanıyor ve hemen her mutfağa sokuyoruz. İçerdiği sayısız bileşen ile faydaları dilden dile dolaşan maydanoz suyu kürü en çok da kan dolaşımını düzenleme yanıyla tanınıyor. Elbette bu dolaşım düzenleme özelliği uyku problemlerini giderme, stresi azaltma, obeziteyi önleme, ilaçların yan etkilerinden arınma ve yetersiz beslenmeyi dengeleme gibi sayısız faydayı beraberinde getiriyor. Ancak bu kürün en sık kullanıldığı alan ise doğal regl söktürücü özelliğinden ileri geliyor.

Normal miktarlarda tüketildiği takdirde herhangi bir yan etkisi olmayan maydanoz, doğru miktarda tüketildiğinde ise harika bir regl söktürücü olabiliyor. Yalnızca kaynar su içerisine atılması ve sonrasında soğutulup içilmesi ile rahim kaslarını hareketlendiren ve kanamaları düzenleyen maydanozun, bu bağlamda hamilelere önerilmediğinin altını çizmek gerekiyor.

Maydanozun içerisinde yer alan apiol ve myristicinden adı verilen iki farklı uçucu yağ türü, regl kanamalarının tetiklenmesinin sırrı oluyor. Maydanozun içerisinde yer alan bu yağlar ve etkileri elbette maydanozun türüne göre değişkenlik göstermektedir. Örnek vermek gerekirse Alman maydanoz yağının içerisinde % 60 ila 80 oranında apiol bulunurken, Fransız maydanoz yağı içerisinde ise az miktarda apiol ve % 50-60 oranlarında myristicin bulunmaktadır.

Bir diğer adet söktürücü bitkiler arasında sayılan soya fasulyesi de aynı etkilere sahip olup acetylation ve petroside içermesiyle östrojenik faaliyetleri uyarır.

Maydanozun içerisindeki bileşenler arasında yalnızca uçucu yağlar değil aynı zamanda C vitamini de kanamaları tetikleme özelliği gösterir. C vitamini yeterli miktarda alındığında servisk ve üreme kanallarını uyarır, böylece genel bir gevşeme meydana gelir ve genişleyen serviks kanallarından adet kanaması daha kolay çıkar.

Adet Söktürücü Maydanoz Suyu Kullananlar

Adet Söktürücü Maydanoz Suyu Kullananlar

Adet Söktürücü Maydanoz Suyu Kullananlar

Tüketici yorumları ve farklı kişilerin tecrübeleri incelendiği takdirde adet söktürücü bitki çayları arasında sayabileceğimiz bu kürün, doğru miktarda tüketilmesi gerektiğini de görebiliyoruz. Bu suyun her ne kadar faydalarından bahsetmiş olsak da sınırsız tüketimi de elbette tansiyonu düşürme, kanı sulandırma gibi yan etkilere yol açabilir. Bu sebeple maydanoz suyu adet söktürücü kaç gün kullanılır sorusunun yanıtı maksimum 3 gün olarak değerlendiriliyor. Kürü uygulamak için günde bir bardak bu regl söktürücü bitki çayı içilebilir ancak 3 günün sonunda 4 ila 7 günlük bir ara verilmesi gerekecektir.

Bilim dünyasının konuya dair araştırmalarına baktığımızda ise yine bu harika çayın faydalarından bahsedildiğini görüyoruz. Dr. Lovneet Batra  tarafından yazılan Clinical Nutritionist Fortis La Famme isimli tıp kitabında, maydanozun içerisinde bulunan apiol ve myristicin isimli maddelerin, rahim kasılmalarını düzenlediği ve uyardığı açıklanıyor. Böylece adet söktürücü maydanoz kürü bilim insanları tarafından da onaylanmış etkilerle tanınıyor.

Adet Söktürücü Maydanoz Kürü Nasıl Hazırlanır?

Adet Söktürücü Maydanoz Kürü Nasıl Hazırlanır?

Adet Söktürücü Maydanoz Kürü Nasıl Hazırlanır?

Bahsetmiş olduğumuz bu kürün hazırlanışı da tüketilmesi de oldukça pratik:

  1. Önce bir demet maydanozu alın ve bol suyla güzelce yıka.
  2. 5 su bardağı suyu al ve bir tencere içine koyup kaynat.
  3. Kaynayan suyun içine bir demet maydanozu ekle ve ocağın altını kapatıp 30 dakika bekle.
  4. Soğuduktan sonra karışımı süz ve gün içinde bir bardak tüket.

Gördüğün gibi kanamalarını düzenlemek ve üreme sağlığını olumlu şekilde etkilemek aslında çok kolay. Öyle ki hemen her evde bulunan maydanozu doğru şekilde kullanmak ve düzenli tüketmek bile bunun için yeterli. Sen de dakikalar içerisinde bu doğal suyu hazırlayabilir, gün içinde istediğinde tüketerek faydalarını görebilirsin.

Maydanozu bir su şeklinde tüketmek istemeyenler, bitkiyi direkt çiğ olarak da tüketerek pek çok fayda görebilirler. Bu şekilde tüketilen maydanozun yüksek C vitamini oranı ile bağışıklığı desteklemesi de mümkündür.  Ancak bahsetmiş olduğumuz dolaşım uyarıcı maddelerin alınabilmesi açısından adet söktürücü maydanoz kürü tavsiye edilmekte, çiğ halde bitkiyi tüketenlerin aynı etkiyi almak için fazlaca miktarlarda maydanoz tüketmesi gerekecektir.

Maydanoz Limon Kürü Ne İşe Yarar? – Video

Sen de adet söktürücü maydanoz suyu hakkında umarız tüm aradığın yanıtları bulabilmişsindir. Kendi tecrübelerini ve aklına takılan soruları ise yorumlar kısmına eklemeyi unutma!

“Adet Söktürücü Maydanoz Suyu Nedir? Nasıl Hazırlanır?” üzerine 5 yorum

  1. Nil says:
  2. Dila says:
  3. Kardelen says:
  4. Gızlı says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg