• 850.649
Anasayfa
Diyetler Diyette Bulgur Yenir mi? Bulgur Pilavı Kilo Aldırır mı?

Diyette Bulgur Yenir mi? Bulgur Pilavı Kilo Aldırır mı?

       0   HANDE ÇEVİKKOL      HANDE ÇEVİKKOL
Diyette Bulgur Yenir mi? Bulgur Pilavı Kilo Aldırır mı?

Diyet bulgur pilavı kalori değeri nedir? Bulgur diyeti ile zayıflayanlar ne diyor? Ekmek yerine bulgur pilavı yenir mi? Spordan sonra bulgur pilavı yenir mi? Diyet sade bulgur pilavı nasıl yapılır? Diyette bulgur ve pilavı hakkında tüm merak ettiklerin bu yazıda.

Diyette Bulgur Pilavı Tüketmek Doğru mu?

Diyette Bulgur Tüketmek Doğru mu?

Diyette Bulgur Tüketmek Doğru mu?

Diyetlerin yalnızca kilo verme üzerine değil, sağlıklı yaşama etkileri nedeniyle de artık yaşamımızın bir parçası haline geldiğini görüyoruz. Oysa diyet gibi görünen aslında birtakım zararlı besinler uzak durmak ve doğal besinleri dengeli tüketmekten ibaret olan bir sistem. Yani sağlıklı beslenme ve diyetin herkes için gerekli olduğunu söyleyebiliriz. Sen de bedenine hak ettiği değeri vermek için beslenme alışkanlıklarını gözden geçirebilirsin.

Baktığımız zaman dengeli ve yeterli beslendiğimizde zaten kilo kontrolü işten bile değil. Türk mutfağının sevilen tahıllarından bulgur ise beslenme içinde tahılların önemi düşünülürse gerçekten büyük bir merak konusu oluyor. O zaman birlikte bulgur pilavı diyet içinde nasıl bir yere sahip öğrenelim.

Bulgur Yiyerek Beslenme

Pirinci mutfaklarımızın baş tacı ediyor, pilavdan dolmaya kadar hemen her yemekte kullanıyoruz. Ancak pilavlık pirinç sanayi koşullarında işlendiğinden faydalı bileşenleri azalır ve yüklenen nişastayla kolesterol, diyabet risklerini artırır. Ancak pirinçten çok daha farklı bir yere koymamız gereken bulgurun durumu bundan farklı. Bulgurun içerisinde buğdayın tüm faydaları korunmakta, sağlıklı bir enerji kaynağı olması sağlanmaktadır. Uzun süreli tokluk sağlayan bulgurun yüksek lif içermesi sayesinde sindirim ve bağışıklık sistemlerini koruduğu da biliniyor.

Diyette Bulgur Pilavı Yenir mi?

Diyette Bulgur Pilavı Yenir mi?

Diyette Bulgur Pilavı Yenir mi?

Diyette olanların en çok dikkat etmesi gereken kurallardan biri tükettiği besinlerin doğallığına ve işlenmemiş olmasına özen göstermek. Bu çerçevede düşünürsek hem senin hem ailen için bu tarifle öğünlerini geçirmek oldukça sağlıklı bir seçenek oluyor.

Diyetlerinde gönül rahatlığı ile tüketebileceğin bulgurun, pilav gibi kolay tariflerde tüketilmesiyle gün içinde tokluk hissi korunur ve diyetin yol açtığı yorgunluk, ağrı, odaklanma sorunu gibi yan etkiler önlenir. Genelde hızlıca kilo vermek isteyenler kendilerini aç bırakıp protein, vitamin ve mineral eksikliği yaşar. Ancak 2 günde bir porsiyon bulgur pilavının yenmesi diyeti çok daha besleyici kılar ve sorunu ortadan kaldırır.

Diyette bulgur pilavı kaç kaşık yenmeli diyenler için iki seçenek var. Eğer yalnızca pilav tüketeceksen 7-8 kaşık kadar yemen, ancak biraz köfte ya da tavukla birlikte yiyeceksen 4 kaşık yemen, bir öğün için yeterli.

Diyet Bulgur Pilavı Yapmak İçin Öneriler

Diyet Bulgur Pilavı Yapmak için Öneriler

Diyet Bulgur Pilavı Yapmak için Öneriler

Bulgurun sağlık bir diyet programı içerisindeki önemini anlattık. Ancak şüphesiz bu noktada pilav tarifi de önemli bir etmen. Diyetimize fayda sağlamak istersen yanlışlarla diyetimizi duraklatmak istemeyiz. Peki bu tarifte nelere dikkat etmeli?

Diyet yapanlar ne kadar yağ kullanmaktan korksa da aslında yağın da vücudun ihtiyaç duyduğu enerji kaynaklarından olduğu unutulmamalı. Bu nedenle pilavımızda yağ olmasına karşı değiliz ancak elbette çok az miktarda olmak kaydıyla. Ölçü için örnek vermek gerekirse, bir su bardağı bulgurla yapacağın pilava 1 tatlı kaşığı tereyağı veya 1 yemek kaşığı zeytinyağı eklemen yeterli.

Tuz da yine zararlı sayılan ancak az miktarda alınması kaydıyla vücudun ihtiyaç duyduğu mineral kaynaklarından biri. 1 su bardağı bulgurdan yapılacak pilav için ise 1 çay kaşığı deniz tuzu kullanmak ideal.

Diyet sade bulgur pilavı nasıl yapılır diyorsan, sebzeleri unutmamalısın. Her diyetin dostu sebzeleri pilavımıza eklemek onu çok daha besleyici ve sağlıklı kılacak. 1 su bardağı bulgurdan pilava,1 tane kuru soğan, 1’er kırmızıbiber ve yeşilbiber, 2 tane domates, 1 avuç da bezelye eklemeyi dene ve tarifin tadını çıkar.

Peki pilavımızı hazırladık. Şimdi bunca çeşidi olan kilo verdiren tarifler arasından pilavımızın yanına hangisini seçelim?

Bulgurun hali hazırda karbonhidrat kaynağı olması nedeniyle yanında ekmek yememek gerekiyor. Ekmek yerine bulgur pilavı yenebilir ancak ikisi yan yana gelmemelidir. Pilavın yanında bunun yerine bir kase serinleten cacık içmek çok daha iyi bir fikirdir. Ayrıca pişirdiğimiz pilavın yağ ve tuz oranı idealse yanında yalnızca bir büyük kase salata yemek bile öğünü sağlıklı bir şekilde geçirmek için yeterli olacaktır. Cacıkla pilavını tüketmek isteyenler ise ızgara köfte ya da bir parça tavukla doyurucu bir öğün yaratabilir.

Diyet Bulgur Pilavı Kalori Değeri

Diyet Bulgur Pilavı Kalori Değeri

Diyet Bulgur Pilavı Kalori Değeri

Sağlıklı bir şekilde hazırlamış olman pilavından sınırsız tüketebileceğin anlamına gelmiyor elbette. Özellikle kilo verdiren diyetler uygulayanların pilav tüketiminde dikkatli olmasında fayda var. Kalori hesabı üzerinden diyetini yapanlar için öncelikle gün içinde 1500 ila 2000 kalori almaları önerildiğini hatırlatalım.

Bahsettiğimiz şekilde hazırlandığında ise bir öğünde 4 kaşık pilavdan tüketmek 150 kalori alınmasını sağlıyor.

Sağlıklı beslenmenin önemli parçalarından biri olan tahıllar ve tahılların içinde önemli bir yeri olan bulgur, uzun süreli tokluk sağlaması ve metabolizma hızlandırma etkisi ile zayıflamana yardımcı olabilir. Ancak önemli olan her besin grubundan yeterince faydalanman, az tuzlu ve az yağlı şekilde pilavını hazırlaman ve uygun porsiyonlarda yemendir.

Diyet Yaparken Bulgur Pilavı Yenir mi? – Video

Sen de bulgur pilavı ile zayıflayanlar arasında yer almaya hazır mısın? Sorularını ve fikirlerini yorumlara eklemeyi unutma.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg