• 240.875
Anasayfa
Beslenme Leblebinin Faydaları Nelerdir? 3 Günde 4 Kilo Verdiren Leblebi Diyeti Nasıl Yapılır?

Leblebinin Faydaları Nelerdir? 3 Günde 4 Kilo Verdiren Leblebi Diyeti Nasıl Yapılır?

       0   ELİF POLAT      ELİF POLAT
Leblebinin Faydaları Nelerdir? 3 Günde 4 Kilo Verdiren Leblebi Diyeti Nasıl Yapılır?

Leblebi Nedir? Leblebi Nasıl Yapılır? Şifa Kaynağı Olarak Bilinen Leblebinin Faydaları Nelerdir? Leblebi Diyeti Nasıl Yapılır? Leblebi Hangi Hastalıklara İyi Gelir? Leblebi Çeşitleri Hangileridir? Sizler için hazırladığım bu yazımda leblebi gıdası ile ilgili her türlü bilgiye ulaşarak sağlığınız açısından faydalarını ne tür hastalıklara iyi geldiğini öğreneceksiniz. Leblebiyi diyet listelerinizin vazgeçilmezi olacak gıdalar arasında yer ayırmaya hazır olun.

Leblebi Nedir?

Leblebi Nedir?

Leblebi Nedir?

Leblebi, nohutun kavrulması ile elde edilir. Nohut bakliyatının 30 ile 40 dakika yüksek ateşte tuz ve baharatla kavrulması ile elde edilir. Atıştırmalık  kuruyemişler arasında yerini alır. Leblebi taze olarak hazırlanıp satılır aynı zamanda paketlenmiş olarak da marketlerde bulunur.

Özellikle Hindistan, İran ve Pakistan başta olmak üzere bir çoğu ülkede farklı çeşitleriyle severek tüketilir. Orta Doğu ülkelerinin olmazsa olmaz besinleri arasındadır. Leblebi mide sağlığı için oldukça önemlidir. Türkiye aracılığı ile Avrupa ve Asya ülkelerine tanıştırılmıştır. Türkiye’de en çok tuzlu leblebi tercih edilse de acılı leblebi, soslu leblebi, baharatlı leblebi, çeşnili leblebi, karamelli leblebi ve çikolatalı leblebi olmak üzere farklı çeşitleri bulunur.

Leblebinin Özellikleri Nelerdir?

Leblebinin kalorisi düşük, karbonhidrat oranı az ve protein kaynağı çoktur. Bağırsak düzenini koruyucu  lif içerir. Leblebinin içerisinde yağ oranı az olduğu için sindirimi kolay bir besindir.  Hazmı kolay bir besin olduğu için şişkinlik ve bağırsak problemlerine sebep olmaz. Kalsiyum, magnezyum ve potasyum bakımından oldukça zengindir. Özellikle diyet süreçlerinin en büyük destekçisidir. Bir avuç leblebi tüketimi sizi tok tutacağı için diyet dönemlerinde size yardımcı olur.

Leblebi Çeşitleri Nelerdir?

Leblebi Çeşitleri Nelerdir?

Leblebi Çeşitleri Nelerdir?

En çok bilinen ve satılan leblebi çeşitleri arasında Beyaz Leblebi, Sarı Leblebi Sakız Leblebi ve Girit Leblebisi’dir. Bunlara ek olarak Meyve Özlü Leblebi, Çikolatalı Leblebi, Türk Kahvesi Aromalı Leblebi, Ballı Susamlı Leblebi gibi başka çeşitleri de bulunur. Leblebi çeşitleri satıldığı şehre göre değişir. Bazı şehirlerde çok tüketilmediği için beyaz ve sarı olmak üzere belli başlı çeşitleri yapılır. Leblebiyi yapan kişinin çeşitlendirmesine bağlı olarak daha da zenginleşen leblebiyi en sağlıklı şekli ile tüketmek istersek sade ve tuzsuz şekilde tüketmeliyiz. Özellikle sarı leblebiyi mide rahatsızlığı olanlar güvenle tüketebilir.

Leblebi Kaç Kaloridir ve Kilo Yapar Mı?

Leblebi Kaç Kaloridir ve Kilo Yapar Mı?

Leblebi Kaç Kaloridir ve Kilo Yapar Mı?

100 gram yani 1 çay bardağı leblebi 180 kaloridir. Leblebi kilo aldırmadığı gibi zayıflamaya da yardımcı olur. Leblebi tüketirken su ile tüketilmesi daha uzun süre tok durmanıza ve zayıflamanıza yardımcı olur. Böylelikle ideal kilonuza ulaşmanız daha kolaylaşır. Beslenmenize leblebiyi muhakkak eklemeliyiz. Leblebi içinde bulunan posa yani lif içeriği en yüksek besinler arasındadır.

Diyet yaparken lifli gıdalar tercih ederseniz kan şekerinizin aşırı yükselmesi ve düşmesine engel olacağı için iştah kontrolü sağlayarak sizi uzun süreli tok tutar. Leblebinin içerisinde bulunan lifler sayesinde kabızlık önlenir, bağırsak faaliyetleri düzenlenerek zayıflamaya yardımcı olur. Diyet lifleri ince bağırsakta sindirilemediği için bir besin değeri yoktur. Bu durum kilo vermek isteyen kişilerin daha uzun süre tok kalarak zayıflama üzerinde olumlu etki eder. Bunların yanı sıra mide leblebiyi öğütürken kalori harcadığı için günlük harcadığımız kalori miktarı da artmış olur.

Zayıflamak için sarı leblebi yerine beyaz leblebi yemeği tercih etmek daha yararlıdır. Çünkü nohut çıkarılırken kabuğunun çıkarılması da bazı lif ve besin öğelerinin miktarında da azalmaya neden olur. Bu nedenle daha düşük enerjiye daha yüksek proteine ve lif oranına sahip olması sebebiyle beyaz leblebi tüketilmesi daha faydalı olacaktır.

Leblebi Yemek Kilo Verdirir mi?

Leblebi Yemek Kilo Verdirir mi?

Leblebi Yemek Kilo Verdirir mi?

Leblebinin kilo verme üzerinde etkileri neler? Leblebi tüketmenin kilo üzerinde ki etkisini yazmak gerekirse; 1 kahve fincanı yani 20 gram kadar leblebi yaklaşık olarak 54 kalori içerir. Ara öğünlerimizde bir dilim ekmek yerine 1 fincan kadar leblebiyi tüketmek daha yararlı olacaktır.

Leblebiyi tüketirken su ile beraber tüketmeye önem verirsek tokluk süremizi uzatmış ve kilo vermemize yardımcı oluruz. Canımız atıştırmalık bir şeyler çektiği zaman bir avuç leblebi tüketmek oldukça iyi bir fikir olacaktır. Leblebi açlık hissimizi gidererek ara öğünlerimizde meyve ile tüketirsek tatlı ihtiyacımızı da karşılamış oluruz.

Leblebinin Faydaları Nelerdir?

Leblebinin Faydaları Nelerdir?

Leblebinin Faydaları Nelerdir?

 • Leblebi cilde ışıltı vererek cildin yenilenmesine ve kırışıklıklarının azalmasına yardımcı olur.
 • Günde bir avuç leblebi tüketirsek kalp sağlığımız yerinde olur.
 • Kolesterol sorunu ile karşılaşma oranımız çok düşer.
 • Düzenli olarak leblebi tüketildiğinde mide asidinin önüne geçilerek reflü ve gastrit sorunu da çözülmüş olur.
 • Bağırsaklarda gaz sancısı yaşayan birinin düzenli olarak leblebi tüketmesi de bu sağlık sorununa çok iyi gelecektir.
 • Leblebi direkt olarak cilde uygulanmaz. Fakat elde edilen nohutun suyu veya lapa hali cilde uygulanır. Leblebi kavrulduğu için topikal uygulamalarda direk olarak cilde fayda sağlamayabilir. Bu yüzden nohut halindeyken cilde topikal olarak uygulanması daha yararlıdır.
 • Leblebi cilt sağlığı için kırışıklıkların giderilmesi ve yara izlerinin geçesinde faydalıdır. İçerisindeki besinler cilt sağlığı kadar saç sağlığı için de önemlidir.
 • Leblebi saç köklerini besleyerek saç dökülmesinin azalmasına fayda sağlayabilir. Bunun dışında kepek sorununun ortadan kalkmasına da yardımcı olur.

Leblebinin İyi Geldiği Hastalıklar Hangileridir?

Leblebinin İyi Geldiği Hastalıklar Hangileridir?

Leblebinin İyi Geldiği Hastalıklar Hangileridir?

 • Kansere Karşı Leblebi

Leblebi içerdiği lifler ve yağ asitleri sayesinde özellikle kolon kanseri riskini önemli ölçüde azaltmaktadır. Leblebinin içerisindeki yağ asitleri ve lifler kolon tarafından emilerek enerjiye dönüştürülür. Böylelikle kolon hücreleri sağlıklı olarak kolon kanserine yakalanma riski azalmış olur. Leblebi içerisindeki lifler sayesinde bağırsak hareketlerini düzenleyerek sindirimi kolaylaştırır.

 • Böbrek Taşına Karşı Leblebi

Nohutun daha faydalı olduğu bilinse de leblebinin de böbrek sağlığı üzerinde oldukça faydalı etkileri vardır. Leblebi böbrek taşlarının oluşmasını engeller.

 • Leblebi Sarılık Hastalığına İyi Gelir

Böbrek sağlığında olduğu gibi nohutun direkt olarak sarılık hastalığı üzerinde de etkileri vardır. Nohutun bir türevi olan leblebinin de sarılık hastalığı üzerinde olumlu etkileri vardır. Düzenli olarak leblebi tüketimi sarılık hastalığının etkilerini azaltarak oluşmasını sağlayan etkilerin ortadan kalkmasına yardımcı olur.

 • Kadın Hastalıklarına İyi Gelir

Leblebi kadın hastalıkları için de etkili bir şifa kaynağıdır. Leblebi menopoz dönemlerinde kadınlara yardımcı olduğu gibi içerdiği mineraller sayesinde meme kanserine yakalanma riskini de azaltır.

 • Kan Hücrelerini Korur

Leblebinin içerisinde bulunan fosfat özellikle kan hücrelerinin korunmasına yardımcı olur. Bu özelliği sayesinde kan hücre sayısının artmasına yardımcı olur. Ayrıca hemoglobin arttırarak böbreklerden fazla tuzun atılmasına yardımcı olur.

3 Günde 4 kilo Zayıflatan Leblebi Diyeti

3 Günde 4 kilo Zayıflatan Leblebi Diyeti

3 Günde 4 kilo Zayıflatan Leblebi Diyeti

Malzemeler;

 • Leblebi
 • 5 adet limon

Yapılışı:

 • 5 adet limonu 2.5 litre suyun içerisine sıkarak elde ettiğiniz karışımı gün içerisinde tüketiniz.

Uygulanışı;

 • Sabah; 1 çay bardağı leblebi
 • Öğlen; 1 çay bardağı leblebi
 • Akşam; 1 çay bardağı leblebi

Leblebi Diyeti Nasıl Yapılır?

Leblebi Diyeti Nasıl Yapılır?

Leblebi Diyeti Nasıl Yapılır?

Malzemeler;

 • 1 kase yoğurt
 • 1 adet orta boy salatalık
 • 1 tatlı kaşığı sumak
 • 1 tatlı kaşığı pul biber
 • Tuz
 • Semizotu maydanoz gibi yeşillikler

Yapılışı;

 • Salatalığı kabuğu ile rendeleyerek bir kase yoğurdun içine eklenir isteğe bağlı olarak içerisine tuz ve baharatlar eklenir.
 • Blenderle toz haline getirdiğiniz leblebi salatalık ve diğer malzemeleri yoğurt ile buluşturduktan sonra bu karışım öğle, ikindi ve akşam olmak üzere günde 3 kez tüketilmelidir.

Leblebi Nasıl Yapılır? – Video

Nohut (Leblebi) Faydaları Nelerdir? – Video

Yeşil Kahvenin Faydaları Nelerdir? Yeşil Kahve Kilo Verdirir mi?
Domatesin Faydaları Neler? Kilo Aldırır mı, Zayıflatır mı?

Sizlerinde içerisinde leblebi içeren şifa kaynağı diyetleriniz sağlıklı atıştırmalık tarifleriniz varsa tariflerini, leblebi çeşitlerinden en çok hangisini tükettiğinizi ve en çok hangi besinlerle beraber tükettiğinizi bizimle paylaşmak isterseniz bize yazın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg