• 6.914
Anasayfa
Obezite Cerrahisi Dudak Dolgusu Riskli mi?

Dudak Dolgusu Riskli mi?

       0   ADMİN      ADMİN

Dudak Dolgusu yaptırmak isteyen hanımların aklında elbette; dudak dolgusu riskli midir? Operasyon sonrasında neler yapılamalıdır? Gibi sorular yer alıyor. Doktor Yetkin Bayer, dudak dolgusu işlemi ve sonrasında neler yapmanız gerektiğini bu sayfada açıklıyor.

Dudak Dolgusu Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dudak dolgusu işlemleri özellikle son yıllarda en sık uygulanan ameliyatsız estetik işlemleri arasında ilk sırada gelirler. Son derece yaygın ve popüler bir işlem olan dudak dolgusu işlemi tüm dünya çapında olduğu gibi ülkemizde de çok sık uygulanan bir işlem olarak dikkat çeker. Özellikle sosyal medyanın yaygınlaşması ile doğru orantılı bir şekilde popülerleşip yaygınlaşan bu işlem yıllar içinde gelişmiş ve daha iyi sonuçlar vermeye başlamıştır.

Dudak dolgusu işlemleri genelde dudaklarda daha estetik ve daha dolgun bir görünüm sağlamak için uygulanır. Hem erkeklere hem kadınlara uygulanan bu işlem genelde kadınlar tarafından daha fazla tercih edilir. Dudak dolgusu işlemleri ile dudakların boyutunda ve şeklinde bazı değişimler yapmak mümkündür. Bunun yanında son derece popüler olan dudak dolgusu işlemi ile dudaklardaki deformasyonlar ve kusurlu görülen bölgeler de tedavi edilebilir. Dudak dolgusu yöntemi günümüz tıp teknolojileri ile hali hazırda dudak deformasyonları için uygulanan en yaygın, en etkili ve en hızlı tedavi olarak bilinir. Kısa sürede hayalindeki dudak boyutu ve dudak şekline ulaşmak isteyen kişiler dudak dolgusu işlemini rahatça gerçekleştirebilirler.

Dudak dolgusu işlemi tıbbi bir işlemdir. Tüm tıbbi işlemler gibi dudak dolgusu işlemlerinin de alanında uzman hekimler tarafından özenle ve dikkatle uygulanması gerekir. Hastanın sterij bir ortamda hijyenik şartlar altında tedavi edilmesi de her açıdan çok büyük önem taşımaktadır.

Ameliyatsız estetik işlemleri arasında en yaygınlarından biri, hatta belki de en yaygınları olan dudak dolgusu işlemi hemen her yaştan, her profilden, her türlü kişiye uygulanabilir. Çoğu estetik işlemin aksine dudak dolgusu işlemleri genelde genç yaşta kişiler tarafından daha çok tercih edilen bir işlemdir. Bu işlemlerin bu kadar yaygın olmalarındaki bir başka sebep ise günümüz tıp teknolojileri ile cerrahi operasyonlar da dahil olmak üzere kalıcı bir dudak büyütme ya da şekillendirme operasyonunun bulunmuyor olmasıdır. Bu da dudak dolgusu işlemlerini alternatifsiz işlemler haline getirir.

Dudak dolgusu işlemleri öncesinde kişiler yetkili hekimler tarafından bazı kontrol ve muayenelerden geçirilmelidir. Bazı alerjik durumlara ya da bir takım spesifik hastalıklara sahip olan hastaların dudak dolgusu işlemini yaptırmaları uygun olmayabilir. İşlem öncesi uygulanacak olan kontrol ve muayeneler sonucu hastanın işlem için uygun olup olmadığı kolaylıkla tespit edilir. Bu test ve kontroller sonucu dudak dolgusu işlemini görmesinde bir sakınca görülmeyen hastalar gerekli hazırlıklardan geçerek operasyona alınırlar. Operasyon son derece rahat, sancısız ve acısız bir işlem olmak ile birlikte bir o kadar da hızlı bir işlem olarak bilinir.

Dudak dolgusu işlemlerinin iyileşme süreçleri genelde son derece kısa bir zaman alır. Hastalar kolay bir iyileşme sürecinin ardından dolgularının oturması ile istedikleri görünüme sahip olmuş olurlar. Dudak dolgularının oturması, hastadan hastaya değişim gösterebilmek ile birlikte genelde bir hafta ile 10 gün arası bir sürede gerçekleşir. Dolgu işlemi sonrası hastalar kızarıklık ya da hafif sızlama gibi rahatsızlıklar yaşayabilirler. Bunların son derece normal ve geçici durumlar olduğunu bilmek gerekir. Ancak beklenmedik bir yan etki gerçekleşmesi durumunda hastalar en kısa süre içerisinde uzman bir hekimden yardım almalıdırlar.

Dudak dolgusu sonrası hastaların ilk iki üç saat dudaklarını fazla hareket ettirmemeleri gerekir. Bu süreçte yemek yemek ya da sigara içmek gibi aktivitelerden kaçınılmalıdır. Bunun yanında aşırı sıcak ortamlar da dudak dolgusu işlemi görmüş kişiler için zararlı olabilir. Dolgu işlemi görmüş kişiler en azından ilk iki üç gün sıcak duş, hamam ya da sauna gibi çok sıcak ortamlarda bulunmamalıdırlar. Bunun yanında bazı hastalarda ilk birkaç gün antibiyotik kullanmanın da faydalı olabildiği gözlemlenmiştir. Ancak bunu yapmadan önce kesinlikle bir doktora danışılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg