• 107.581
Anasayfa
Yaşam Kantaron Yağı Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir ve Nelere İyi Gelir?

Kantaron Yağı Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir ve Nelere İyi Gelir?

       0   HANDE ÇEVİKKOL      HANDE ÇEVİKKOL
Kantaron Yağı Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir ve Nelere İyi Gelir?

Kırmızı kantaron yağının faydaları nelerdir? Sarı kantaron yağının faydaları nelerdir? Kantaron yağının cilde faydaları nelerdir?  Kantaron yağı yanık için kullanılır mı? Kantaron yağı sivilce geçirir mi? Kantaron yağı faydaları hakkında tüm merak ettiklerin yazımızda seni bekliyor.

Kantaron Nedir?

Kantaron Nedir, Yağı Ne İşe Yarar? 

Kantaron Nedir, Yağı Ne İşe Yarar?

Sorunlardan kaçmak ya da onlardan korunmak amacıyla en büyük şifayı doğadan buluyoruz. Mucize yönleriyle bitkiler güvenilir ilaç depomuz adeta. Yalnızca hastalıklar için değil, temizlik ya da bakım için de bitkilerden yardım alabiliyoruz.

Doğadan gelen bu armağanlardan biri de elbette kantaron yağıdır. Kırlardan yol kenarlarına kadar dünyanın pek çok yerinde görebileceğimiz bitkilerden olan kantaron çiçekleri, ruh hastalıklarında yara iyileşmesine kadar geniş bir kullanım alanı skalasına sahip. İster kapsülüyle ister çayıyla tüketebileceğin bu çiçeğin bugün birlikte yağından bahsediyor olacağız.

Kantaron Yağı Nasıl Yapılır?

Kantaron Yağı Nasıl Yapılır?

Kantaron Yağı Nasıl Yapılır?

İçerisinde % 0.05 ila 03 oranıyla hiperisinin ve psödohiperisin bulunduran bu bitkisel yağ aynı zamanda % 0.9 -5.0 oranlarında da hiperforin ve adhiperforin bulundurduğu bilinir. Ayrıca % 4 oranında farklı flavonoid türleri de barındırdığı bilinir.

Bu bileşenleri alabilmek için dileyenler kantaron çayı içebilir ya da evde bitkini yağını yapabilir. 1 litre su içine 1 çorba kaşığı kuru bitkiden ilave edilip 10-15 dakika kaynattıktan sonra süzülüp içilen çayı, gün içinde su gibi tüketebilirsin.

Yağının yapımına gelecek olursak, öncelikle çiçekleri kurutman gerektiğini söyleyelim. Kuruyan bitkinin kesilerek çiçek kısımları alınır ve cam bir kavanoza yerleştirilir. Üzerine doğal zeytinyağı doldurulur ve kavanoz bir tülbende sarılır. Güneş ışığı alan yerde kavanozun 5 gün beklemesi gerekir. Sonrasında kavanozun kapağı kapatılıp aynı yerde 45 gün daha beklemesi sağlanır. Ne kadar çok güneş ışığı alırsa o kadar iyi olduğunu bilmelisin. Ayrıca yağının daha kaliteli olması için bu 45 gün içinde yer yer çalkalanması gerektiğini unutma.

Süre sona erince yağı süzerek güneş görmeyen bir yerde saklamak üzere alabilirsin. Kavanozun hava almadığı sürece yağın 2-3 sene boyunca kullanılabilir. Evde yapılan organik bitkisel yağlar hazır ürünlere göre içeriği yönüyle daha güvenilir olabilir.

Kantaron Yağı Ne İşe Yarar?

Kantaron Yağı Ne İşe Yarar?

Kantaron Yağı Ne İşe Yarar?

Antik dönemlerden bu zamana kadar çiçekleri güneş altında ve zeytinyağı içinde bekletilerek hazırlanan sarı kantaron yağı faydaları ile yanıklardan yaralara kadar pek çok deri sorununa çözüm oldu. Gelelim yağın diğer tedavi edici özelliklerine:

 • Kanama üzerine uygulandığında kanamayı durdurabilir.
 • Düşük şiddetli ya da orta şiddetli depresyon vakalarında kişilerde antidepresan etki sağlar.
 • Açık yaraların ve kesilerin üzerinde tedavi edici etkisi vardır.
 • Menopoz dönemi sonrasında çay şeklinde tüketilerek ruhsal denge sağlar.
 • Alkol, sigara, kafein gibi zararlı bağımlılıklarının tedavisi için yine kantaron çayı yararlı olabilir.
 • Uyumadan önce tabletinin ya da çayının tüketilmesi, beynin bu saatlerde pineal bezinden salgıladığı melatonin seviyesini arttırır. Uyku düzensizliği olanlar bu şekilde rahatlayabilir.
 • Bilişsel fonksiyonları, algı ve kavrama yeteneklerini kuvvetlendirir.
 • Hem antiviral hem de antibakteriyel özellikleri vardır ve bu sayede mikroorganizmalardan ileri gelen pek çok şikayette tedavi edici role sahiptir. Hiperisinin isimli bir bileşeni sayesinde AIDS hastalarının HIV ile olan mücadelesine destek olur.
 • Kantaron yağı faydaları cilde de iyi gelir ve bazı hastalıklarda derideki gözle görülür belirtileri yatıştırır.
 • Mideye zarar vermeksizin iltihapları geçirir.
 • Melanin salgısının azlığından ileri gelen renk eşitsizliklerini tedavi edici gösterir.
 • İshal, romatizma ağrıları, gut, sarılık, yağın iyi geldiği bilinen diğer hastalıklardır.

Kantaron Yağı Nelere İyi Gelir?

Kantaron Yağı Nelere İyi Gelir? 

Kantaron Yağı Nelere İyi Gelir?

Bitkisel yağlar cilt bakımı için hali hazırda oldukça popüler alternatifler olmakla birlikte bu yağın etkileri rakiplerine göre daha da popülerdir. Antiseptik özelliğinden dolayı mikropları öldüren kantaronla yaraların iyileşme hızı büyük ölçüde artırılır. Kanamayı durdurması ve iltihabı önlemesi yaralar üzerinde fayda göstermesini sağlayan diğer avantajlı yanlarıdır. Yaraların iyileşme evresinde cildin kendini yenilemesini ve yeni hücre oluşumunu da desteklemektedir.

Eski zamanlardan beri kantaron yağı yanık tedavisinde kullanılmaktadır. Yanığın acısını ve ağrısını alan yağın sayesinde yanığın kapanması hızlanacaktır. Mikroplanma riski de ortadan kalktığından lekesiz ve iltihapsız şekilde yanıklar tedavi edilebilecektir.

Yara veya yanık eğer açıksa kanamaları durduracak olan bu yağın iç kanamaları dahi durdurma etkisiv vardır. Bir tatlı kaşığı içerek içerideki, bir pamukla yaraya sürerek dışarıdaki kanamaları durdurabilirsin. Bu sayede damarları büzme etkisinin vücuduna olan faydalarını görebilirsin. Elbette yalnızca ateşten gelen yanıklar değil, güneş yanıkları ve güneşten yanınca oluşan ağrılar da buna dâhildir.

Kantaron Yağı Nasıl Kullanılır?

Kantaron Yağı Nasıl Kullanılır?

Kantaron Yağı Nasıl Kullanılır?

 • Kantaron yağı kullananlar bu süreçte bazı kurallara özen göstererek daha etkin bir kullanım sağlayabilir.
 • Hamilelik ve emzirme döneminde tıpkı diğer bitkisel yağlar için de söz konusu olduğu gibi kullanım önerilmez.
 • Ruhsal etkilerinden dolayı antidepresan alanların kullanmadan önce doktoruna danışması şarttır.
 • Kanamaları damarları büzüştürerek sağladığından tansiyonu arttırabilir.
 • Bitkisel yağların faydaları her ne kadar herkesi etkisi altına alsa da beyaz tenlilerin kullanımda daha dikkatli olması gerekir. Örneğin ten rengi açık olanların uygulama sonrasında güneşe maruz kalmaması önerilir.
 • Sindirim sistemini etkileyebileceğinden, kronik rahatsızlıkları olanların kullanım öncesinde doktoruna başvurmasını öneririz. Hatta herhangi bir ilacı düzenli kullanan herkesin ilaçla tepkimeye girebileceğinden dolayı yağı içmemesi gerekir.
 • Alerjik etkileri olabileceğinden önce küçük bir bölgede kısa süre denenmesi gerekmektedir.
 • Yağı içerek tüketecek yetişkinler için günlük maksimum doz 1 tatlı kaşığı olmalıdır. Bebeklerde ise içirilmesi önerilmez ve sürüleceğinde suyla seyreltilmesi gerekir.

Sarı Kantaron Yağının Faydaları – Video

Sen de kantaron yağının faydaları ile şifa bulmaya hazır mısın? Sorularını ve görüşlerini yorum olarak bizimle paylaşmayı sakın unutma.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg