• 144.828
Anasayfa
Obezite Cerrahisi Obezite Ameliyatları Sonrası Sık Sorulan Sorular

Obezite Ameliyatları Sonrası Sık Sorulan Sorular

       0   CANSU TANRIKULU      CANSU TANRIKULU
Obezite Ameliyatları Sonrası Sık Sorulan Sorular

Obezite cerrahileri sonrasında hastalarımızın aklında birçok soru olmaktadır. Mide küçültme ameliyatı sonrası beslenme, spor, iş başı, riskleri, zararları, yararları, kilo verimi gibi bir çok konu üzerine aklınız karışabilir. Bizde bu yazımı soru cevap şeklinde sizleri sıkmadan bilgilendirmek amaçlı hazırlamak istedik. Keyifli okumalar.

Obezite cerrahisi riskli midir?

Obezite cerrahisi riskli midir?

Obezite cerrahisi riskli midir?

Uygulanan tüm obezite cerrahi işlemlerin risk faktörü bulunmaktadır. Benzer şekilde, obezite cerrahisinin de belli bazı risk faktörleri bulunmaktadır. Ama bu risk faktörleri her hastada yaşanacak diye bir şey yok tabi ki. Obezite ameliyatı planlanan hastanın ayrıntılı bir şekilde ameliyata hazırlama sürecinden sonra bir çok deneyimi olan uzman doktor ve ekibi tarafından ameliyat gerçekleşmelidir.

Obezite ameliyatı sonrası, ameliyat olan hastanın yakından takibi edilmesi, olası riskleri azaltacak yada ortadan kaldıracaktır. Bu sebeple aslında ameliyat risk faktörleri hastaya, doktor ve ekibine bağlıdır. Başarılı bir ameliyat ve dikkatli bir hasta olduktan sonra hiç bir sorun olmayacaktır.

Obezite cerrahisi sonrası hangi komplikasyonlar gelişebilir?

Mide küçültme ameliyatlarından sonra hasta yakından takip edilmeli. Kontrolleri ve testleri sağlanmalıdır. Ameliyat sonra özellikle üç (3) komplikasyon gerçekleşebilir. Bunlar, Tromboembolizm, Kanama Kaçak olarak adlandırılır. Aşağıda kısa ne olduklarından bahsedeceğiz.

1- Obezite Ameliyatları Sonrası Tromboembolizm

Okunması bile zor olan bu komplikasyon aslında hastanın hayatı durumunu etkilemektedir. Tromboembolizm, kanın pıhtılaşması ve pıhtının derin bacak damarlarından geçerek kopması sonucunda hayatı organların beslendiği damarların tıkanmasıdır. Bu durumda hastanın hayatı tehlikeye girebilir.

2- Obezite Ameliyatları Sonrası  Kanama

Cerrahi işlem sırasında tedbirler ile kanama riski &1’in altına düşürülmüştür. Ama hasta obezite ameliyatı sonrasında yakından takip edilmelidir.

3- Obezite Ameliyatları Sonrası  Kaçak

Kaçak, ameliyat hattında açıklık olması ve bu açıklık sebebiyle mide içeriği, karın boşluğuna kaçar. Ama korkulacak bir şey değildir. Hastanın ameliyat sonrası yakın tabi ki yapılması ve kaçak sorunu erken fark edilmesiyle kolayca çözüm sağlanabilir.

Obezite ameliyatı sonrası risk var mıdır?

Obezite ameliyatı sonrası risk var mıdır?

Diyabet hastaları obezite ameliyatı alabilir mi?

Ameliyat olmak isteyen yada mide küçültme ameliyatı olan çoğu kişinin hastalığı Tip 2 diyabettir. Diyabet hastalarına özellikle, obezite cerrahileri tavsiye edilmektedir. Bu grup obez hastalar ve obezite ameliyatları onlar için en faydalı cerrahi işlemdir.

Kalp hastaları obezite ameliyatı olabilir mi?

Eğer ileri derece bir kalp hastalığı yok ise, ileri aort darlığı, unstabil angina pekteris gibi ciddi ve ilerlemiş kalp hastalığı dışında ki kalp rahatsızlığı olan adaylara detaylı kalp muayenesi sonrasında tıbbi öneriler doğrultusunda obezite ameliyatı yapılabilmektedir.

Obezite ameliyatı sonrası her besin tüketilir mi?

Obezite ameliyatları sonrasında her besin tüketmeniz doğru olmayacaktır. Beslenme düzeninizde ciddi bir değişim yapmalısınız. Doktorunuz ve diyetisyeniniz doğrultusunda beslenme düzeninize özen göstermelisiniz. Özellikle yüksek yağlı, kalorili, çok şekerli ve asitli gıdalar tüketmemelisiniz.

Mide küçültme ameliyatı sonrasında beslenme süreciniz olacak, sıvı dönemi, püre dönemi, yarı katı dönemi, katı dönemi gibi zaman içerisinde yeme alışkanlığınız hem değişecek hem de bu düzene alışacaksınız.

Obezite ameliyatı sonrası beslenme

Obezite ameliyatı sonrası beslenme

Obezite ameliyatı sonrası eski kiloya ulaşılabilir mi?

>Mide küçültme ameliyatları sonrasında hastalar kısa süre içerisinde hızlı kilo verimi gerçekleşince bu hep böyle devam edecek sanır. Ama maalesef bu süreç hep kilo vererek geçmez. İlk altı ay içerisinde çok hızlı kilo verimiz olacaktır. Fakat her şey sizin elinizde, çünkü obezite ameliyatı bir sihirli değnek değil, size sunulan bir fırsattır. Bu fırsatı değerlendirmek tamamen sizin elimizde, spor yapmak ve beslenme düzeninize dikkat etmeniz gerekmektedir.

Eski kilonuza geri dönme olasınız çok düşüktür. Obezite cerrahi sonrası 1 yıl içerisinde önerilen spor ve beslenme programı uygulanmaz ise hastaların bir çoğu 1 yıldan sonra verilen kiloları tekrar geri alabilir. Bu bu olasılık ortalama 1,5 – 2 yıl sonra gerçekleşebilmektedir ve oranı %5 – %10 arasındadır.

>obezite ameliyatlarından sonra ilk 1 yıl ile 1,5 yıl kilo vermeniz devam eder. İlk 6 ay hızlı kilo verimi gerçekleşir ciddi oranda kilo verirsiniz sonrasında kilo verimi devam eder fakat verilen kilo sayıları düşmektedir. Yani zaman içerisinde kilo verme işlemi yavaşlamaktadır. Bu normaldir ama siz spor yapmayı ve sağlıklı beslenmeyi öğrenmeli ve alışmalısınız.

Obezite ameliyatı sonrası ne spor yapılabilir?

Obezite cerrahileri sonrası beslenme düzeni değiştiği gibi, hayatınıza sporu ve egzersizleri de eklemek zorundasınız. Ama ilk 15 gün iyileşme süreci önemlidir bu sürede spor yapılması önerilmiyor bu süreç iç yara iyileşme için önemlidir.

  • Ameliyat sonra 15. gün itibari ile hafif tempolu yürüyüş yapılabilir daha fazla zorlamanız iyi olmaz zaten uygun olmayacaktır.
  • 15 günden sonra vücut harekete alıştıktan sonra tempoyu biraz daha arttırmalısınız. 1 ay dolduktan sonra yüzme yapabilirsiniz.
  • 6 aydan sonra pilates uygun olur çünkü pilates vücudu sıkılaştırır.
  • 6 ayınız dolduktan sonra artık doktor onayı ve spor hocanız eşliğinde normal ağı spor grubuna giren hareketleri deneyebilir ve yapabilirsiniz.
Obezite ameliyatı sonrası ne spor yapılabilir?

Obezite ameliyatı sonrası ne spor yapılabilir?

Obezite ameliyatı sonrasında ne zaman işe dönülebilir?

Mide küçültme ameliyatı sonrasında eğer hasta masa başı ya da büro tarzı işe sahip ise on gün sonra iş başı yapabilirler. Daha ağır ve hareket gerektiren bir işi var ise 3 haftadan sonra iş başı yapabilirler. Ama bu kararı kendinizi iyi hissediyor ve doktor onayınız var ise gerçekleştirmelisiniz. İyileşme süreciniz çok önemlidir, her şey normal ise iş başı yapmanız sorun teşkil etmeyecektir.

Mide küçültme ameliyatları sonrası deri sarkması

Fazla kilo kaybının ardından plastik cerrahi tekniklerle uygulanan vücut şekillendirme girişimleri, vücudun pek çok bölgesinde kalan aşırı yağlı doku ve deriyi azaltır. Bu şekilde bir kilo kaybının ardından estetik cerrahi ile sağlanan vücut şekillendirme hem daha sağlıklı hem de, daha form da bir vücuda sahip olmak anlamına gelir.

Mide küçültme ameliyatı oldunuz mu? Ya da olmak istiyorsunuz ama araştırma mı yapıyorsunuz? Sormak istediğiniz soru yada söylemek istediğiniz önerileriniz var ise yorum yaparak paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg