• 268.324
Anasayfa
Obezite Cerrahisi Tüp Mide ve Mide Bypass Farklarını 4 Adımda Keşfedin

Tüp Mide ve Mide Bypass Farklarını 4 Adımda Keşfedin

       0   CANSU TANRIKULU      CANSU TANRIKULU

Tüp Mide Ameliyatı Nedir? Mide Bypass Operasyonu Nedir? Tüp Mide ve Gastrik Bypass Arasındaki Farklılıklar Neler? Mide küçültme ameliyatı çeşitleri arasındaki farklar nelerdir? Bu yazımızda tüp mide ve mide bypass ameliyatı arasındaki farklardan bahsediyoruz.

Tüp Mide ve Gastrik Bypass Ameliyatı

Tüp Mide ve Gastrik Bypass Ameliyatı

Tüp mide ve gastrik bypass, obezite cerrahilerinin en çok tercih edilen iki yöntemidir. Kilo vermek ve obeziteye veda etmek isteyen kadın – erkek herkesin aklına gelen bu iki seçeneğin ikisi de yıllardır hem ülkemiz hem de dünya genelinde başarı ile uygulanmakta olsa da hastaların kafası karışık. Tüp mide ve mide bypass arasında ne gibi farklar olduğu ve seçimin nasıl yapılması gerektiği hakkında bilgiler vererek içiniz rahat ve sağlık dolu bir ameliyat süreci geçirmenizi diliyoruz.

Tüp Mide ve Mide Bypass Farkı Nedir?

Tüp Mide ve Mide Bypass Farkı Nedir?

1 Tüp mide bypass ameliyatın en temel olarak alınan ya da küçültülen bölgeler ile ayrılır. Tüp mide ameliyatında midenizin yalnızca belli bir kısmı devre dışı bırakılarak bağırsakta da belli bir basınç oluşturulması ile emilim ve doyma eşiğinde farklar sağlanır. Ancak mide bypass olanlar için yalnızca mide değil bağırsaklara da müdahale vardır. Midenin küçük olan ve çalışacak olan kısmına yeni bağırsak bağlanarak emilimin yüksek oranda düşürülmesi hedeflenir.

2 Yapılan uygulamaların bu farkı, kilo verme sürecini de değişik kılar. Mide bypass ameliyatı ile kilo verenler yalnızca hızlı ve çabuk doyma ile değil, aldıkları besinlerde bulunan yağ ve karbonhidratların da daha az emilmesi ile kilo verme sağlarlar. Ancak tüp mide ameliyatında yalnızca boyutun küçülmesine ve buna bağlı basıncın artışına bağlı bir porsiyon küçültme söz konusu olup bağırsak boyunda değişikliğe gidilmez.

3 Mide bypass ameliyatı kimlere yapılır? sorusunu en az tüp midenin kimlere yapıldığı kadar merak edilse de aslında iki sorunun da yanıtı aynıdır. Yani ilk olarak beden kitle indeksinizin 40 ve üstü olması ya da daha aşağıda olup fazla kilolara bağlı sağlık sorunları yaşamanız, bu ameliyatlar için şarttır. Bu iki cerrahi türü arasında seçim yapan doktorunuz yaptığı gözlem, test ve kendi tecrübeleri doğrultusunda karar verir.

4 Tüp mide ücreti ve mide bypass ücreti birbirine oldukça yakın olup bu konuda ameliyat olacağınız kurum ve verilen hizmetlerin hepsi etkilidir. Ancak tüp midenin popüler bir tercih olmasından kaynaklı daha uygun fiyatlı seçenekler bulunabilmesi muhtemel olmakla birlikte, bu konuda ücretten ziyade sizin bünyeniz için en uygun uygulamanın seçilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg