• 600.955
Anasayfa
Obezite Cerrahisi Mide Küçültme Operasyonu ve Operasyon Sonrası Sarkma

Mide Küçültme Operasyonu ve Operasyon Sonrası Sarkma

       0   CANSU TANRIKULU      CANSU TANRIKULU

Tüp mide ameliyatı aşırı kilolu ve obez olanların çeşitli hastalıklarını iyileştirmek ve yaşam kalitelerini yükseltmek amacıyla midenin büyük bölümünün alınması işlemidir. Beynimize açlık sinyalini gönderen hormonların salgılandığı midenin geniş kısmı ameliyatla çıkarılmaktadır. Bir ve ya 2 yıl içerisinde verilmek istenen kilonun yüzde sekseni verilebilir.

Mide Küçültme Ameliyatları

Mide Küçültme Ameliyatları

Sürekli oturmanızı gerektiren bir işiniz var ise ister istemez kilo almaya başlayabilirsiniz. Ama sürekli yemek yeme ile de sizler kendinizi birden kocaman olmuş bulabilirsiniz. Bana bir şey olamaz diye bir şey yok hareketsiz kaldıkça yediğimiz besinleri enerji olarak harcamadığımız zaman vücudumuzda birikmeye başlayan yağ miktarı alıp başını gidecektir.

Bizlerin bu konuda daha dikkatli olması gerektiğini hepimiz çok iyi biliyoruz. Kilomuzu kontrol altına alamıyorsak ve gün geçtikçe daha çok kilo alıyorsak bu bizim hasta olduğumuzu zaten gösterecektir. O zaman bizlere geriye ameliyat olmaktan başka bir çare kalmıyor. Biz insanlar hep başladığımız diyetimizi ve sporumuzu yarım bıraktığımız için daha da fazla kilo alıyoruz.

Şayet ne yaparsak yapalım kilo veremiyorsak geriye bize sadece ameliyat olmak kalıyor ise bulduğumuz uzman bir cerrah tarafından bizlere yapılacak küçük bir müdahale sonucu bir mide küçültme ve mideye tüp takma operasyonu geçirebilir ve sonrasında daha rahat bir şekle girebiliriz. Ama burada da dikkat etmemiz gereken yine sağlıklı bir beslenme şeklimiz var. Nasıl olsa ameliyat oldum midem küçüldü deyip diyetimizin dışına çıkmamız çok yanlış olur.

Yine ameliyat sonrası kesin bir şekilde sporumuzu yapmak en azından yürüyüşlerimizi aksatmamız gerekir. Bu yürüyüşleri zaman içerisinde daha uzun mesafelere taşıyabilir hatta daha hızlı bir tempoya çıkartabilirsiniz. Artık vücutta biriken fazla yağları yakma vakti geldi.

Mide Küçültme Operasyonları

Mide Küçültme Operasyonları

Obezite düzensiz beslenme öğünlerde sürekli ve dengesiz bir  şekilde tüketilen işlenmiş  hazır gıdaların ve şekerli gıdaların sürekli tüketilmesiyle başlayan, hareketsizlikle vücudumuzdan atmadığımız kiloların bize geri dönüşüdür. Bütün hayatımızı alt üst eden ve ileri boyutlara gelindiğinde normal bir insanın günlük hayatta yaptığı hiçbir şeyi yapamaz hale geldiği bir durumdur.

Rahatça yürüyüş yapamaz, ev işlerinde istediğiniz gibi hareket edemezsiniz.  Hayatınızı normal yaşamamızı sağlayan küçük hareketler bile eziyet haline gelir. Obezite üstesinden gelemeyeceğimiz bir durum değildir. Başlıca tercih edilen yöntem mide küçültme ameliyatı olarak ön plana çıkmaktadır.

Mide Küçültme Ameliyatı Nedir?

Obezite cerrahisi (mide küçültme ameliyatı) denilen bir operasyonla midenizin bir kısmını alarak küçülmesini sağlamaktır. İşlemden sonra doktorunuzun verdiği diyet listesine harfi harfine uymak zorunda olduğunuzu kesinlikle unutmamalısınız. Ameliyata uzman bir doktora görünmeden kesinlikle kalkışmamalı ve doktor kontrolünde tüm müdahaleleri yaptırmalısınız. Bu ameliyattan sonra tüm yeme içme alışkanlıkları değiştirip düzenli bir hayata geçmek zorunda olduğunuzun bilincinde hareket etmemiz gerekmektedir.

Yapılan ameliyat sonrası gözle görülür bir zayıflama yaşarsınız. Bunu sürdürmek tamamen sizin elinizde olduğu için önerilen beslenme diyetlerinin dışına çıkmamalısınız. Bu tarz ameliyatlar kişilerin iradeleriyle daha rahat sonuç aldıkları ve istedikleri sağlıklı bedene kavuştukları operasyonlardır. Ameliyattan sonra gerekli diyetler ve egzersizlerle istediğiniz sağlıklı vücuda ve özgürce hareket edebileceğiniz yeni hayata adım atabileceksiniz.

Tüp Mide Ameliyatında Başarı Oranı Nedir?

Tüp Mide Ameliyatında Başarı Oranı Nedir?

Tüp mide ameliyatında söylenenlere uyulduğunda ve beslenme düzeni kurulduğunda verilen kilo geri alınmaz. Ancak kurallara uyulmaz ve hareketsizlik devam ederse beş yıl içinde aynı kiloya dönmek ve midenin genişlemesi engellenemez. Cerrahi bir operasyon olan tüp mide ameliyatları çeşitli yanlışlarla aşırı alınmış kiloların verilmesini ve yenilen besinlerin hem kalitesini hem de miktarını azaltıp ideal vücut tipine dönmeyi amaçlamaktadır.

Ameliyat her ne kadar başarılı olsa da sonradan tekrar aşırı kilolara dönmemek için kalıcı değişimleri yaşantınıza sokmak zorundasınız. Yeme tarzı, pişirme teknikleri yenen yiyeceklerin kalitesi bu konuda büyük önem arz etmektedir. Beslenme saatleri ve öğün sayıları daha önemlisi de fiziksel aktivitelerde bulunmak başarı oranını etkileyen faktörlerdendir.

Tüp mide ameliyatlarında başarı oranı en başta bizim kararlı olmamıza bağlıdır. Tekrar aynı acıları ve riskleri yaşamamak adına bize sunulan kurallara harfiyen uymalı sonraki yaşantımızda mutlu ve sağlıklı olmayı amaçlamalıyız. Harcadığımız enerjiden fazlası kaloriyi almamaya ve kaliteli beslenmeye dikkat etmeliyiz.

Yediğimiz öğün sayısı ve beslenme saatimizde çok önemlidir. Hareketsiz kalacağımız zamanını hemen öncesinde yememeye dikkat etmeliyiz.

Obezite Cerrahi Sonrası Göbek Sarkması

Obezite Cerrahi Sonrası Göbek Sarkması

Obezite sık bilinen tanımıyla fazla kilolu olma halidir. Vücut kilo endeksi 40 ve üzeri olanlara konulan tıbbi bir tanımdır. Kişinin aktivitelerine engel olmakla birlikte, vücut görünümün de ki fazla kilolar kişiyi sosyal ve psikolojik olarak etkilemektedir. Ayrıca diyabet, yüksek tansiyon, kanser, felç, omurilik hasarları, kemiklerde hasar, kalp ve damar tıkanıklıkları ve çeşitli kanser hastalıklarına da daha açık bir hale getirmektedir. Kişinin hem vücut sağlığını hem de ruh sağlığını ciddi oranda etkilemekte ve zarar vermektedir. Ve maalesef ülkemizde her 100 kişiden 17’si obezite tanısına uymaktadır..

Obezite vakalarında öncelikle egzersiz ve diyet programı ile kilo vermeye çalışılır. Bu uygulamalarla kilo verilememesi halinde cerrahi operasyonlara başvurulur. Normal vücutlarda ki kilolarda en çok yağ dokusu depolayan bölge karın ve göbek bölgesidir.. Dolayısıyla obezite hastalarında da en çok etkilenen bölge karın bölgesidir.

Obezite cerrahi uygulamaları mideye yapılan bir uygulamadır. Genel olarak midenin %80-85’i alınarak küçültülür. Bu şekilde kişinin beslenme düzeni çok çok ciddi oranda değişir..Ve kilo kayıpları yaşanır. Bu kayıplarla birlikte vücutta ki bu hızlı değişim bazı bölgelerin deforme olmasına ve sarkmasına sebep olmaktadır. Bu bölgelerin başında karın ve göbek gelmektedir..

Hızlı yağ kayıpları sonrası deri fazla kalarak vücuda uyum sağlayamaz ve sarkma meydana gelir.Bazı durumlarda bu bölge de ki sarkma genital bölgeyi etkiler. Kişi genital bölgede hijyen sağlamakta ve bazı aktiviteleri yerine getirmekte oldukça zorlanabilir. Ve bu sarkan derinin sürtünmesi sonucunda oluşan ter ve ıslaklık pişiklere ve mantara sebep olabilir.Bu da ciddi bir sorun ve rahatsızlık verici bir durumdur.

Elbette bu sarkmaların giderilmesi mümkündür. Fakat cerrahi operasyon sonrası bu karın ve göbek bölgesine uygulanacak olan mekik ve benzeri egzersizlere 6 aya kadar müsaade edilmemektedir. Ve bu sarkmanın önlük görünümünde ve ciddi engellemelere sebep olması göz önünde bulundurulursa bu süre uzun bir süredir.

Egzersiz uygulamasının yapılamaması halinde plastik cerrahi yöntemi uygulanabilir.Bu operasyon ile bu bölge de ki sarkma ve deformasyon sağlıklı bir şekilde giderilir. Abdominoplasti karın germe karnın üzerinden sarkan deri önlüğünün düzeltilmesi anlamına gelen ve bu bölgeye uygulanan bir operasyon türüdür.Kişi obezite cerrahi sonrasında vücudunun bir çok bölgesinde oluşan sarkma ve deformeleri estetik cerrahi operasyonları ile giderebilir.

Estetik cerrahi denince akla sadece güzel bir görünüm için yapılan operasyonlar gelmemelidir.Zira bu gibi durumlar da kişinin günlük aktiviteleri kısıtlayan ve yaşam kalitesini düşüren problemlerin giderilmesinde oldukça faydalı ve gerekli bir müdahaledir.

Obezite cerrahi sonrasında vücutta oluşan sarkma ve deforme olan yerleri bu şekilde plastik cerrahi ile düzeltmek mümkündür. Estetik cerrahi uygulamaları vücudun tüm ihtiyaç duyulan bölgelerine bir anda uygulanamamaktadır. Zira operasyon sırasında alınan doku ve deri parçalarının içinde kan olup kişinin vücudundan kan kaybetmesine sebep olur. Bu nedenle operasyonlar her bölgeye aralıklarla yapılmaktadır. Fakat karın ve göbek bölgesi diğer bölgelere oranla müdahale edilip düzeltilmesi öncelikli olan bir bölgedir. Bu bakımdan periyota bu bölgeden başlamakta fayda vardır.

Tüp Mide Ameliyatının Şartları Nelerdir? – Video

Mide Küçültme Ameliyatları Zararlı mı? – Video

Mide Küçültme Operasyonu Sonrası Sarkmalar Olur mu? – Video

Obezite cerrahisi oldunuz mu? Fazla kilolarınızdan rahatsız mısınız? Mide küçültme ameliyatı olmak istiyorsunuz ama korkuyor musunuz? Soru ve düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg