• 10.216
Anasayfa
Sağlık Tip 2 Diyabet Ameliyatı Nedir, Nasıl Yapılır?

Tip 2 Diyabet Ameliyatı Nedir, Nasıl Yapılır?

       0   ADMİN      ADMİN

Tip 2 diyabet ameliyatı, halk arasında şeker hastalığı ameliyatı olarak da bilinmektedir. Genetik faktörler, dengesiz beslenme ya da hareketsiz yaşam tarzı sonucunda oluşan şeker hastalığı, şeker seviyesinin belli bir oranda artması ile olur. Bu bağlamda da şeker hastalığı, günlük yaşamı en çok etkileyen hastalıklardan bir tanesi olarak bilinir.

 

Kişilerin şeker hastalığından kurtulmak için tercih ettiği ameliyatların başında ise tip 2 diyabet ameliyatı gelmektedir. Tip 2 diyabet ameliyatı, hastalığın önlenmesinde ve yok edilmesinde büyük bir rol oynamaktadır fakat hastaların bu ameliyata girmeden önce sağlık kontrolünden geçmesi ve ameliyata uygun olduklarını belirtmesi gerekir.

 

Tip 2 diyabet ameliyatı, kapalı bir şekilde yapılmaktadır. Ameliyatın başında karın bölgesine küçük delikler açılır ve operasyon, açılan bu delikler üzerinden devam eder. Bu sayede hastaların günlük yaşamlarına dönmesi daha kolay ve hızlı olur. Ameliyat gerçekleştikten sonra uzman hekimler, hastalara bir diyet programı verir ve bu diyet programına uyulması sayesinde kişiler hızlıca kilo verebilir.

 

Operasyon sırasında ise midenin %50’lik kısmı çıkarılır ve ince bağırsakların da yeri değiştirilir. Bu değişiklikle birlikte pankreastan insülin salgılanması için vücut uyarılır. Uyarıdan sonra henüz çok fazla salgılanmayan insülin, kısa bir zaman sonra etkinliğini arttırmaktadır. Bu operasyon sayesinde tip 2 şeker hastalığı tamamen geçmiş olur. Ayrıca obezite sorunu olan hastalar da bu operasyon sonrasında obeziteden kurtulabilmektedir.

 

Tip 2 diyabet ameliyatının hastaya sağladığı en büyük faydalardan biri ise operasyonun açık değil de kapalı bir şekilde yürütülmesidir. Bilindiği gibi açık bir şekilde yapılan ameliyatlar çok ağrılı geçer ve bazı hastalar çeşitli akciğer sorunları yaşar. Kapalı tip 2 diyabet ameliyatı sayesinde ise hastalar hem normal hayatlarına daha hızlı dönüş sağlar hem de daha az acısız bir süreçten geçtikleri için ameliyat bölgesinde fazla iz kalmaz.

 

Neden Tip 2 Diyabet Ameliyatı?

 

Tip 2 diyabet hastalığının önlenmesi için tercih edilen birçok tedavi türü ve ilaçlar vardır. Tabii bu tedavi ve ilaçların birçoğu genelde hastalığın ilerlemesini durdurmak için kullanılır. Tip 2 diyabet ameliyatı sayesinde ise sadece hastalığın önlenmesi değil, hastalığı tamamen yok etmek mümkündür. Bu sebeple artık ilaç ya da çeşitli tedavileri almaktan sıkılan kullanıcılar ameliyat olmak istiyor ve genelde tercihlerini Tip 2 diyabet ameliyatından kullanıyor. Bunun en büyük nedeni ise bu ameliyat türünün diğer ameliyat türlerine göre daha az yan etki içermesi.

 

Bunun dışında tip 2 diyabet ameliyatının hastalara en büyük faydalarından bir tanesi de onların ameliyattan sonra sağlıklı bir yaşam stilini benimsemesidir. Hastalar, operasyon geçirdikten sonra hastalıktan tamamen kurtulmak için dengeli bir şekilde beslenmelidir. Yani tip 2 diyabet ameliyatının avantajları aslında uzun vadelidir demek mümkün.

 

Tip 2 Diyabet Ameliyatı Kimler için Uygundur?

 

Her şeyden önce Tip 2 diyabet ameliyatının genelde Tip 1 diyabet hastalığına sahip olan kişilere herhangi bir etkisi olmamaktadır. Bunun dışında tip 2 diyabet ameliyatı, vücudu az da olsa insülin üreten hastalar için uygundur. Eğer kişinin vücudunda herhangi bir insülin üretimi yoksa operasyon yapılmayabilir.

 

Bunun dışında şeker hastalarının çoğu, genelde tip 2 diyabete sahip kişilerden oluşmaktadır. Tip 2 diyabet ameliyatı, yine pankreasında az da olsa insülin olan kişiler için uygun bir ameliyat türüdür. Vücudunda az seviyede ya da hiç insülin olmayan kişilerin ise farklı ameliyat türlerine yönelmesi gerekmektedir.

 

Yapılan farklı araştırmalara göre ise tip 2 diyabet hastalığına sahip olan kişilerin büyük bir kısmı ya aşırı kiloludur ya da obezite ile mücadele etmektedir. Durum böyle olunca da hasta seçiminde vücut kitle endeksi oranının önemi büyük önem taşımaktadır. Tip 2 diyabet ameliyatı, vücut kitle endeksi 35’in üzerinde olan hastalar için uygun bir ameliyat türüdür. Tabii duruma ve farklı testlere göre vücut kitle endeksi 30’un üzerinde olan hastalar da bu ameliyattan faydalanabilir.

 

Ameliyat sonrası hastalar, takip eden 2-3 gün boyunca sadece sıvı gıdalarla beslenebilmektedir. Ortalama 1 hafta içerisinde hastaneden taburcu olabilen hastalar, masa başı bir işte çalışıyorsa işlerine 1 ya da 2 hafta sonra geri dönebilir. Ameliyat sonrası normal hayata dönüş süresi ise ortalama 1 aydır. Bunların dışında ise tip 2 diyabet ameliyatı olan hastalar, yine takip eden 2 yıl boyunca sürekli doktor kontrolünde olmalı ve dengeli beslenmek, sağlıklı yaşamaktan ödün vermemelidir.

 

Kaynak:

https://www.drhasanerdem.com/seker-hastaligi-ameliyati-fiyatlari/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg