• 801.291
Anasayfa
Obezite Cerrahisi Tüp Mide Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Tüp Mide Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

       0   CANSU TANRIKULU      CANSU TANRIKULU

Obezite yıllar boyunca insanların hayatlarını olumsuz yönde etkileyen bir yanlış beslenme şeklidir. Yanlış beslenme ve hareketsiz bir yaşam dışarıdan yediğimiz içtiğimiz yiyeceklerin hepsi sizin yaşamınızın olumsuz yönlerinden bir tanesidir. Bu sebepten ötürü kilo veremeyen kişiler tüp mide ameliyatı olarak obezite ile başa çıkmaya çalışmaktadır.

Tüp Mide Ameliyatlarında Riskler

Her cerrahi işlemde olduğu gibi Tüp Mide Ameliyatlarında da potansiyel riskler ve potansiyel komplikasyonlar vardır. Obezite Kliniğinde bu risklerin en aza indirilmesi için uzman bir ekip tarafından karşılanırsınız. Gerek ameliyat öncesi gerek ameliyat esnasında gerekse de ameliyat sonrasında alanında uzman bir ekip her zaman yanınızda olacaktır.

Tüp Mide Ameliyatlarında Riskler

İnsan vücuduna yerleşen kilolar zaman geçtikçe kalıcı bir hal almaya başlamaktadır. Bünye kilo almaya müsait ise alınan kiloları geri vermede normal olarak çok zorlanacaksınız demektedir. Bu gibi durumlarda yağ aldırma operasyonları ya da mide küçültme operasyonları ile bu çözümden kurtulmanız mümkündür.

Zaman geçtikçe veremediğiniz kilolar toparlandıkça bu zahmetin güzel yanlarını kısa bir sürede görmeye başlarsınız. Bu şekilde mideniz küçülecek ve yediğiniz içtiğiniz şeyler yarıya düşecektir. Bu sayede veremediğiniz kiloları bu yöntem ile çok kolay bir şekilde verebileceksiniz. Tüp mide ameliyatı çok fazla bir oranla olmasa da belli bir risk seviyesine sahiptir.

Tüp Mide Ameliyatının Zararları

Tüp mide ameliyatına karar verdiğiniz zaman çok fazla bir şekilde araştırma yapmanız gerekmektedir. Ameliyatı yapacak doktor seçiminiz ve sonrası sizin hayati riskiniz için son derece önemli bir durumdur.

  • Ameliyat sonrası belli başlı risklerin dışında ölüm ile sonuçlanma durumları da bulunmaktadır.
  • Çok fazla sayıda vitamin eksikliği görülmektedir.
  • Ameliyat sonra ciddi derecede iç kanama geçirebilmektedirler.

Bariatrik Cerrahi Ameliyatları Riskleri

Bariatrik Cerrahi Ameliyatları Riskleri

Kanama; Kanama riski %1 den az olağan görüldüğü için kan nakline ihtiyaç duyulmaz.

Enfeksiyon; En yaygın türleri yara , idraryolu ve akciğer enfeksiyonlarıdır.

Emboli; Emboli riski ölümcül olabilir ve bu risk ameliyatdan sonra 3 hafta devam eder. Obezite cerrahisinden sonra bu risk %1 den azdır. Bunlarla birlikte en önemli ve ciddi komplikasyondur; ani ölümlere neden olabilir. Emboli riskini en aza indirmek için kan sulandırıcıları ve emboli çorapları (yada emboli makineleri) cerrahi ekibimiz tarafından sağlanmakta vede hasta en kısa zamanda yürümeye teşvik edilmektedir.

Gögüs Sorunları; Zatüre , aspirasyon ve akciğer sönmesi genel anestezi komplikasyonları olup bütün ameliyatlardan sonra görülebilme ihtimalleri vardır. Bu riskleri en aza indirmek için hasta eğer sigara kullanıyor ise sigarayı bırakmaya , ameliyat sonrasında erken yürüyüşlere başlamaya ve de nefes egzersisleri yapmaya teşvik edilir.

İnsizyonel Fıtıklar; Bu fıtıklar açık bariatrik cerrahi sonrası yaygın olmakla birlikte laparoskopik bariatrik cerrahi sonrası çok çok nadiren görülen komplikasyonlardır. İnsizyonel fıtık riski %1 den azdır ve meydana gelen fıtıklar çok küçük olup yakın bir tarih de iyleşme eğilimindedirler.

İnce bağırsak tıkanması; Açık bariatrik cerrahi sonrasında skar dokusu etrafındaki katlanma (yapışma) ince bağırsak geçişlerini bloke edebilir. Bağırsak tıkanmalarının diğer bir nedeni ise insizyonel fıtıklardır. Laparoskopik bariatrik cerrahi sonrasında bağırsak tıkanma riski çok düşüktür.Bununla birlikte oluşabilecek sorunlar yine laparoskopik olarak tamir edilebilir.

Yara Enfeksiyonu; Yara enfeksiyonları bütn ameliyatlarda olabilir. Açık ameliyatlarda bu oran %5 kadardır.Bu enfeksiyonların tedavisi bandaj , antibiyotik , drenaj yada tekrar yara yerinin tekrar açılmasını gerektirebilir. Enfeksiyon ouşmuş yaralarda genellikle uzun bir süre pansuman yapılarak ayakta tedavi sağlanır. Sigara içen hastalar yara enfeksiyonları açısından risk gurubundadırlar.

Dalak ve Diğer organlarda yaralanma; Dalak mide üst kısmında bulunmaktadır ve ameliyat sırasında nadirende olsa yaralanabilir. Laparoskopik bariatrik cerrahi esnasında dalak yaralanması oranı %1 den azdır.Dalak yaralanması gerçekleştiğinde ameliyat açık ameliyata dönüşebilir ve dalağın onarılması gerekebilir. Pankreatit nadir ancak bildirilen bir komplikasyondur (örn: karaciğer yaralanması ) Bunlar ise nadiren cerrahi müdahale gerektirir.

Bağırsak Delinmeleri; Nadiren bağırsak veya mide ameliyat esnasında delinebilir. Eğer delinme gerçekleşirse vede farkedilirse laparoskopik olarak onarılır ama bu durum ameliyatın başka bir tarihe ertelenmesine yada iptal edilmesine neden olabilir. Eğer delinme gerçekleşirse ve farkedilemezse ileri cerrahi teknikleri vede yoğun bakım gerektiren bir tedavi söz konusu olmaktadır. Böyle durumlarda hayatı tehlike söz konusudur.

Ölüm; Laparoskopik Sleeve Gastrektomi (Tüp Mide) ameliyatında ölüm riski 1/1000 dür. Bu oran Gastric Band (Kelepçe ) den yüksek Gastric Bypass (Mide Bypassı) ameliyatından düşüktür. Ölüm riskini en aza indirmek için ameliyat ekibinin profosyonel olması şartdır fakat yinede hiçbir ameliyat için ölüm riski sıfıra indirilemez.

Sleeve Gastrektomi Ameliyatı Riskleri

Sleeve Gastrektomi (Tüp Mide) Ameliyatı Riskleri

Zımba Hatında (Stapler Hattında) Kaçak Oluşması; Sleeve Gastrektomi (Tüp Mide) Mide çelikden zımba hattıyla ikiye bölünmüştür. Eğer bu stapler hattı bozulur ve sızıntı yaparsa , karın zarı iltihaplanması , enfeksiyon ve apse riski vardır. Kaçak riski %2,5 den azdır. Kaçak oluştuğunda tedavi ikinci bir ameliyat ,drenaj ve bir süre yoğun bakım gerektirebilir. Kontrol altına alınmazsa hayatı tehlike yaratabilir.

Zımba Hatında (Stapler Hattında) Kanama Oluşması; Stapler hattında %1 den az olsada kanama riski bulunmaktadır.Genellikle herhangi bir işleme gerek kalmadan kendi kendine iyleşebilir. Bazı durumlarda biriken kanı dışarıya almak için ikinci bir operasyona, drenaja yada hastaya kan verilmesine ihtiyaç duyulabilir.

Vitamin – Mineral Eksikliği; Sleeve Gastrektomi (Tüp Mide ) ameiyatlarında bağırsak anatomisi herhangi bir şekilde değiştirilmedi için vitamin ve mineral eksikliğine neden olmaz. Vitamin ve mineral eksikliği tüp mide ameliyatlarından sonra nadiren görülür. D vitamini eksikliği normalde çok kilolu hastalarda yaygınca görülür bu nedenle ameliyatdan sonra hastalara multivitamin önerilir.

Saç Dökülmesi; Obezite ameliyatlarından birkaç ay sonra hızlı kilo vermeye bağlı olarak saç tellerinde incelme ve şaç dökülmesi görülebilir. Bu genellikle geçici bir problemdir. Nedeni ise yetersiz protein alımıdır.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Saç Dökülmesi

Kilo Vermede Başarısızlık; Obezite ameliyatlarından sonra beklenildiği kadar kilo verememe vede verilen kiloların geri alımı çok nadirende olsa görülebilir. Yeme bozuklukları, sıvı kalorilerle beslenmek , alkol alımı bu riskine neden olabilmektedir.

Sarkma; Bu genellikle karşılaşılan bir problemdir. Yüksek miktarda kilo kaybının akabinde ciltde sarkmalar ve buruşmalar olabilir. Verilen kilonun miktarı, cildin esnekliği, yaş, yapılan sporlar sarmalarının miktarını etkilemektedir. Gerekli durumlarda kliniğimizde hastalarımıza plastik ve rekonstrüktif cerrahi ameliyatları yapılmaktadır. Bu ameliyatlar için uzman bir plastik ve rekonstrüktif cerrah ekibimizde bulunmaktadır.

Kapalı Ameliyatın Açık Ameliyata Dönüştürülmesi; Kapalı başlanan ameliyatlar zaman zaman güvenlik nedeni ile açık ameliyata dönüştürülebilir.

Tüp Mide Ameliyatı Zararları – Video

Tüp mide ameliyatı olmak istiyorsunuz ama korkuyor musunuz? Mide küçültme ameliyatı oldunuz öncesi ve sonrasında nelere dikkat ettiniz? Bizlerle merak ettiğiniz konuları ya da paylaşmak istediklerinizi yorum olarak iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg