• 96.024
Anasayfa
Anne / Çocuk Amniyon Sıvısı Nedir, Ne işe Yarar? Amniyon Sıvısı Miktarı Nasıl Ölçülür?

Amniyon Sıvısı Nedir, Ne işe Yarar? Amniyon Sıvısı Miktarı Nasıl Ölçülür?

       0   ERKAN ARSLAN      ERKAN ARSLAN
Amniyon Sıvısı Nedir? Amniyon Sıvısı Miktarı Nasıl Ölçülür?

Amniyon kesesi nedir? Amniyon sıvısı nedir? Amniyon sıvısı ne işe yarar? Amniyon sıvısı miktarı nasıl ölçülür? Amniyon sıvısını arttırmak için ne yapılmalı? Amniyon sıvısı testi nedir? Amniyon sıvısı azalması zararlı mıdır? Sizin için bu yazımızda amniyon sıvısı hakkındaki tüm bilgileri detaylı bir şekilde derledik.

Amniyon Kesesi Nedir?

Amniyon Kesesi Nedir?

Amniyon Kesesi Nedir?

Gebelik durumunda bebeğinizin rahmin içinde büyür. Hamileliğin 12. gününden sonra hamilelik, bebek kesesi de denilen rahmin içinde oluşmaya başlar. Kese içerisinde bebeğinizi 5 ila 7 hafta sonrasında görmeniz mümkün. Bu bebek kesesine amniyon kesesi de denir.

Bu sıvı oldukça berrak olmakla beraber hafif sarı tonlarında bir renge sahiptir. İşlevi bakımından fetüsü sarmakla görevlidir. Bebek bu sıvının içerisinde bulunur ve fetüsün büyümesi konusunda düzen ve yaşam için oldukça önemlidir. Hamilelikte ilk 4 ay sonrasında fetüsün böbrekleri oluşmaya başlar. Bu da fetüsün idrar çıkarma işlemini yapmasına olanak sağlar. Fetüs bu sıvıyı içebilmektedir. İçtikten sonra da sindirebilir ve yeniden idrarını da bu sıvının içerisine yapabilir. Zaman içerisinde bu sıvı tamamıyla fetüsün idrarı olmaya başlar.

Sadece idrar değil, idrarla birlikte bu sıvının içerisinde hormonlar, besin maddeleri ve antikorlar da bulunmaktadır. Rahim içerisinde duran bebek bu sıvı ile çevrilmektedir. Bebeğin güvende olmasını ve oluşabilecek zararlara kaşı korunmasını sağlar. Bebeğinizin ihtiyaç duyduğu tüm gerekli besinleri içerisinde bulundurduğundan bebeğinizin sağlığı açısından oldukça büyük önem taşır.

Amniyon Sıvısı Nedir?

Amniyon Sıvısı Nedir?

Amniyon Sıvısı Nedir?

Bebek kesesi içerisinde bulunur ve fetüsü çeşitli zararlara karşı korur. Fetüsün gelişimi açısında oldukça büyük önem taşır. Bu sıvı içerisinde bol miktarda protein, yağ, karbonhidrat ve fosfolipid bulundurur. Renk bakımından berraktır ve hafif sarı tonlara sahiptir. Bebeğiniz bu sıvının içerisinde yüzer. Döllenmiş yumurtanın rahim duvarına yapışması ile oluşmaya başlar. Durgun bir sıvı değildir. Bunun nedeni sıvının içerisinde olan fetal hareketler, anne hareketleri ya da yutkunma, soluma gibi durumlardır.

Fetüsün düzgün bir biçimde gelişmesini sağlar. Bunun yanında vücut sıcaklığı korur ve anneye ani hareketler nedeniyle fiziksel baskısının uygulanmasını engeller. Miktar bakımından çok az ya da çok fazla olması tehlikeli bir durumdur. Çok az olduğu durumlarda fetüsün gelişmesinde engelleyici etki oluşturur. Gerekenden fazla miktarda olması ise doğuştan gelen sorunlara yol açabilmektedir.

Amniyon Sıvısı Ne İşe Yarar?

 • Sıcaklık kontrolünün sağlanmasına olanak tanır. Bebeğin yalıtılması ve sıcaklığının korumasında rol oynar.
 • Bebeğin rahim içerisinde yastıklanmasını sağlar ve destekler.
 • Başta dönme hareketi olamak üzere bebeğinizin rahim içerisinde hareket etmesine olanak tanır.
 • Bebeklerde ciğerlerine girip çıkarak gelişmesini sağlar.
 • Kasların gelişmesine yardımcı olur.
 • İçerisinde bulunan antikorlar sayesinde enfeksiyon oluşumunu önler.
 • Bebek sıvıyı yuttuğundan sonsuz bir döngünün oluşmasını sağlar.
 • Kaslar ve kemikler bakımından gelişimde yardımcı olur hareket etmesi için gerekli özgürlüğü tanır.
 • Bu sıvı sayesinde vücudun parmak kısımlarının büyümesi birlikte olmaz. Düşük olduğu durumlarda buralarda dokuların oluşmasına neden olur.
 • Göbek kordonu sıkışması oluşmaması için gereklidir. Bu kordon sayesinde fetusa gerekli besinler ve oksijen aktarılır.
Amniyon Sıvısı Ne İşe Yarar, Testi Nedir?

Amniyon Sıvısı Ne İşe Yarar, Testi Nedir?

Amniyon Sıvısı Testi Nedir?

Bu sıvı keseyle birlikte direkt olarak meydana gelmektedir. Bu oluşma zaman olarak hamileliğin ilk 12 gününden sonrasına denk gelir. Miktar bakımından günden güne artış gösterir.

Gebeliğin 36 ile 37 haftasından sonra maksimum seviyesini ulaşır. Bu dönemde maksimum miktarına oluşan sıvının 800 ile 1000 ml kadar olması beklenir. Bu maksimuma ulaştıktan sonra ise doğuma kadar azalma görülmeye başlar.

Gebeliğin 40. haftası sonrasında 600 ml olduğu gözlenir. Bu sıvının testinin temel mantığında bazı hastalıkların oluşup oluşmadığı kontrol etmek yer alır. Down sendromu, Turner sendromu ya da Edwards sendromu gibi genetik rahatsızlıkların varlığını inceler.

Amniyon Sıvısı Miktarı Nasıl Ölçülür?

 • Ölçülmesi için birden fazla yöntem bulunur. Ultrason en sık kullanılan yöntemlerden biridir. Sıvı endeksi sayesinde derin, engelsiz ve düşey seviyeler ölçülebilmektedir.
 • Normal ölçüm seviyeleri 8 ile 18 santim arasında yer alır.
 • Oligohydramnios olarak adlandırılan düşük seviyeler 5 ila 6 santim olarak belirlenir.
 • Polyhydramnios olarak adlandırılan yüksek seviyeler ise 20 ila 24 santim olarak belirlenir.
 • En yüksek miktar 34 ila 36 haftalar içerisinde görülür. Bu dönemle 800 ml sıvı bulunur. Doğuma yaklaştıkça miktarda azal görülür ve 40. hafta sonrasında 600 ml seviyelerine iner.

Bebeğin Suyunun Azalması – Video

Siz gebeliğinizin kaçıncı haftasındasınız? Sizin için hazırladığımız ve amniyon sıvısı nedir sorusuna yanıt aradığımız yazımız ile ilgili tüm soru ve görüşlerinizi yorum kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg