• 198.501
Anasayfa
Anne / Çocuk Hamilelikte Göbek Deliği Ağrısı Neden Olur, Nasıl Geçer?

Hamilelikte Göbek Deliği Ağrısı Neden Olur, Nasıl Geçer?

       0   ERKAN ARSLAN      ERKAN ARSLAN
Hamilelikte Göbek Deliği Ağrısı Neden Olur, Nasıl Geçer?

Göbek deliği ağrısı nasıl geçer? Hamilelikte göbek deliği ağrısı ne zaman başlar? Gebelikte göbek deliğinde sancı normal midir? Hamileliğin ilk haftasında göbek deliği ağrısı normal midir? Hamilelikte göbek deliğinde batma için ne yapılmalı? Sizin için tüm ayrıntılarıyla hamilelikte göbek deliği hassasiyeti hakkında yazdık.

Gebelikte Göbek Deliği Acısı Neden Olur?

Gebelikte Göbek Deliği Acısı

Gebelikte Göbek Deliği Acısı

Bebeğinizi koruduğunuz kadar kendinizi de korumanız, sağlığınıza dikkat etmeniz gerekmektedir. Anne çocuk sağlığı en önemli noktayı oluşturur. İkisi de birbirine bağlıdır ve yalnızca birinde oluşan sorun diğerini de etkileyebilmektedir. Bundan dolayı yaşadığınız problemleri dikkate almayı ve gerekli yöntemleri bir uzman doktor gözetiminde uygulamaya özen gösterin.

Bu dönemlerde vücudunuzda aşırı kilo artışları gözlemlenmesi olası bir durumdur. Aldığınız kilolar orantısız olacaktır. Mesela karın kısımda aldığınız aşır kilolar farklı problemlerin nedeni olabiliyor. Bu problemlerden birini ise yazımızın konusu olarak seçtik. Çok yaygın olarak görülen bu ağrılar çoğunlukla ciddi sorunlardan dolayı oluşmaz.

Gebelikte Göbek Deliği Ağrısı Ne Zaman Başlar?

Gebelikte Göbek Deliği Ağrısı Ne Zaman Başlar?

Gebelikte Göbek Deliği Ağrısı Ne Zaman Başlar?

Özellikle 20. Hafta ve sonrasında rahmin büyümesi ve karnın iç kısmında basıncı artmasıyla rahmin gerilmesi bu soruna neden olabilmektedir. Düzleşme ya da dışarı çıkma da meydana gelebilecek durumlar arasında yer alır. Özellikle doğum sonrasında bunun gözlemlendiğini belirmekte fayda var. Böyle sorunlarda mutlaka bir uzman doktora başvurmalı ve gerekli adımları doktorunuzla birlikte atmalısınız.

Bu problem idrar yolu enfeksiyonları oluştuğu ihtimalini de yaratıyor. Bu sorunla karşılaştığınız anda çeşitli nedenleri öğrenmek için mutlaka doktorunuza danışınız. Bazı nedenle oldukça basit olabiliyorken bazı nedenler ise çok ciddi olabiliyor.

Hamilelikte Göbek Deliği Ağrısı Neden Olur?

Hamilelikte Göbek Deliği Ağrısı Neden Olur?

Hamilelikte Göbek Deliği Ağrısı Neden Olur?

  • Gaz birikmesi gibi durumlar bu soruna yol açabilmektedir. Özellikle yemek yendikten sonra gaz birikmesi oluşabiliyor. Bu soruna neden olmasının sebebi ise gazın, karın bölgesi arkasında bulunan bağırsaklarda sıkışmasıdır. Hamilelikte gaz sıkışması bağırsakların genişlemesine yol açar. Bu durum sonucu oluşan genişleme ya da daralma göbeğin deliğinde ağrının oluşmasına neden olabilir.
  • Bir diğer sebep ise kabızlık olarak bilinir. Alt karın bölgelerinde oluşan ağrının sonucunda hastaneye başvuran kadınların yaklaşık %25’lik bir kısmının kabız olduğu söylenmektedir. Tuvalete çıkmaya engel olduğundan göbeğin çevresinde de ağrıya neden olabilmektedir. Kabızlık tedavisi ise en doğru çözüm olacaktır.
  • En etkili nedenlerden biri rahmin büyümeye başlamasıdır. Rahmin büyümesi sonrasında kaslar ayrıldığından bu gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Gebe olmadan önce çukur gibi ise sonrasında düzleşecektir. Hatta zamanla büyüyerek dışarıya doğru bir çıkıntı oluşturacaktır. Doğumdan sonra ise her şey eski haline gelebilir.
  • Bazı ilaçlar da bu soruna neden olabiliyor. Özellikle mide problemleri için kullanılan ilaçlar bu soruna neden olabilmektedir. Bunun sebepleri arasında ise vücudun kullandığınız ilaca karşılık oluşturduğu tepki ya da ilacın vücudunuzda emilmemesi yer alır.
  • Karnın sağ alt bölgesinde bulunan apandis bulunur. Bundan dolayı apandisit de bu soruna yol açabilmektedir. Göbek deliği ağrısı, deliğin çevresinden başlayarak alt karın bölgesine kadar ilerler ve iğne ya da bıçağın oluşturduğu acıya benzetilmektedir.
  • Karın fıtığı da dikkat edilmesi gerekilen ve bu soruna neden olabilen problemlerdendir. Sorunlu bölgenin herhangi bir yerinde ağrının oluşmasına yol açabilir. Böyle bir durum çok sık görülmese de göz önünde bulundurulmalıdır.
  • İdrar yaparken bu ağrıyı hissediyorsanız ilk yapacağınız şey doktorunuza danışmak olmalı. Bunun temel nedeni idrar yollarınızda oluşan enfeksiyonlardır. Bu nedenle gerekli tedaviyi bir uzman tarafından almanız doğru olur.
  • Yukarıdaki nedenlerin yanından göbek fıtığı da bu sorunu oluşturabilir. Bağırsaklarda ya da problemli bölgede oluşan enfeksiyonlar da neden olabiliyor. Uterusun genişlemesi de bu gibi bir sorunun nedeni olabilir. Bebek büyüdüğünden baskı artacaktır. Bundan dolayı daha çok son haftalarda görünür.

Hamilelikte Göbek Deliği Ağrısı Nasıl Geçer?

Hamilelikte Göbek Deliği Ağrısı Nasıl Geçer?

Hamilelikte Göbek Deliği Ağrısı Nasıl Geçer?

Ağrının bulunduğu bölgeye sıcak su torbası koyarak sorunu hafifletebilirsiniz. Bunun yanında temiz bezi ütüleyerek sıcaklığı gitmeden sorunlu bölgeye yerleştirebilirsiniz. Bunlar geçici çözümler olacaktır.

Yapmanız gereken en önemli şey doktorunuza danışmak ve gerekli tedaviyi uygulamak. Doktorunuz ağrı kesici de önerebilir. Yalnız ağrı kesiciyi bir doktor önerisi olmadan asla kullanmayın. İlaçlar özellikle bebekler için çok ciddi problemlere yol açabilmektedir.

Gebelikte En Çok Görülen Şikayetler Nelerdir? – Video

Siz bu sorunla nasıl mücadele ediyorsunuz? Sizin için hazırladığımız hamilelikte göbek deliği ağrısı hakkında olan yazımızla ilgili tüm soru görüşlerinizi yorum kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg