• 126.881
Anasayfa
Anne / Çocuk Leopold Manevraları Nelerdir? Neden Yapılır?

Leopold Manevraları Nelerdir? Neden Yapılır?

       0   HANDE ÇEVİKKOL      HANDE ÇEVİKKOL
Leopold Manevraları Nelerdir? Neden Yapılır?

Leopold manevraları nelerdir? Leopold manevraları nasıl yapılır? Leopold manevraları pozisyon ve duruşları nelerdir? 4. Leopold manevrası neden önemlidir?  Leopold manevraları makale bilgilerinden senin için derlediğimiz tüm yanıtlar bu yazımızda.

Leopold Manevrası Nedir?

Leopold Manevrası Nedir?

Leopold Manevrası Nedir?

Anne bebek sağlığının korunmasının en önemli aşamalarından biri de doğuma dair testlerdir. Doğum öncesi fiziki muayene yöntemlerinden olan Leopold manevrasının ne olduğu ise duyanda merak uyandıran konulardandır. Gel, birlikte sağlığı bir doğum için konuya dair kafandaki tüm soru işaretlerini birlikte giderelim.

Hamile annelerin karnındaki bebeğin pozisyonu, doğum kanalı içerisinde olup olmadığını anlama, organların ve bebeğin genel durumunun nasıl olduğunu belirlemede kullanılan yönteme Leopold manevraları denir. Bahsedilen bu manevralar doktorun iki elini hamile olan annenin karnına koyması ile gerçekleştirilir. Bu şekilde doktorun, fetüsün genel konumuna ve haline dair bilgi edinecektir. Ayrıca bu şekilde bebeğin sırtının, başının ve bacaklarının nerede olduğu da kolaylıkla anlaşılabilir.

Leopold Manevrası Ne Zaman Yapılır?

Leopold Manevrası Ne Zaman Yapılır?

Leopold Manevrası Ne Zaman Yapılır?

Bu özel muayene şeklini duyan annelerin aklına ilk gelen sorulardan biri bu doğum öncesi test uygulamalarının ne zaman yapıldığı olmaktadır. Bahsedilen gebelik muayenesi yönteminin en belirgin özelliği gebeliğin 5. ayından sonrasına dair bilgi vermesidir. Ayrıca gebeliğin son haftalarındaysan ve doğum yaklaşıyorsa, senin pelvis kemiklerinin pozisyonu ve ne durumda olduğu da bu şekilde belirlenecektir. Karın bölgesinin ölçülmesi, ultrason değerlendirmeleri de eklendiğinde, anne ve bebek için pek çok önemli bilgi bir arada edinilmiş olacaktır.

Günümüzde pek çok görüntüleme yöntemi kullanılmakta, özellikle ultrasonun kazandığı yaygınlık konuya kolaylık getirmektedir. Ancak tüm bu gelişmiş doğum öncesi testleri çeşitlerine rağmen Leopold manevraları önemiyle geçerliliğini korumaktadır. Bu önemli testi özetlemek gerekirse ‘’anne karnının haritasının çıkarılması’’ denebilir.

Leopold Manevraları İçin Nasıl Hazırlanılır?

Değerlendirmenin yapılması için öncelikle uygun zeminin hazırlanması gerekir. Leopold manevraları nasıl yapılır bahsetmeden önce hazırlık sürecinden bahsetmek çok daha faydalı olacaktır:

  • Annenin tuvaletini yapması, böylece mesanesini boşaltarak manevrayı kolaylaştırması gerekir.
  • Anne yatay olarak uzanır. Bu esnada sırtı zeminde ve dizleri bükük olmalıdır. Başının altında ise fazla yüksek olmayan küçük bir yastık yer almalıdır.
  • Kontrol edilecek olan bölge ise düzgün bir şekilde açılır.
  • Yapılacak olan muayene hakkında doktor sana dokunmadan öncesinde bilgi vermelidir.
  • Manevra öncesi annenin ellerinin vücudu ile aynı sıcaklıkta olması gerekir. Aksi durumda rahimde meydana gelen kasılmalar muayeneyi olumsuz etkileyecektir.
  • Değerlendirme boyunca hiçbir şekilde parmaklar kullanılmaz; test, avuç içiyle yapılır.

Leopold Manevraları Nasıl Yapılır?

Bahsedilen gebelik fiziki muayene değerlendirmesinin kendi içinde farklı basamakları vardır. Anne karnında yer alan bebeğin durumunu belirlemede kullanılan bu testin 4 temel ve ana aşamadan oluştuğu dile getirilebilir. Bu adımlar şu şekilde açıklanabilir:

  • Leopold 1: Annenin rahminde fundus yüksekliğinin ve fundusun fetal bölümünün ne durumda olduğunu belirlemede kullanılır. Böylece gebeliğin ne kadar süreceği tahmin edilir.
  • Leopold 2: Bu aşamada annenin karnındaki fetüsün sırtının yönü ve pozisyonu belirlenecektir. Kalp sesinin en iyi şekilde duyulması için sırttan dinlenmesi gerektiğinden bu aşama önemlidir.
  • Leopold 3: Bu aşamada bebeğin prezente olan kısımları yani makat ve baş kısımları görülür.
  • Leopold 4: Bebeğin prezente kısımlarının pelvis boşluğuna inip inmediğinin görüldüğü aşamadır. Bu kısımların aşağı dönük olması doğumun yaklaştığının müjdecisidir.

1. Leopold Manevrası Nedir?

Bu aşamada, anne karnındaki bebeğin yönünün rahme göre aşağı mı yukarı mı olduğuna bakılır. Bahsedilen gebelik muayenesi için anne yatay olarak yatırılır ve bacaklarını büker. Annenin tam karşısında olan doktor ise iki elin parmaklarını birleştirir ve elinin alt kenarını bebeğin üzerine yerleştirir. Parmağın uçlarıyla bebek yönlendirilir ve gebeliğin haftası bu şekilde belirlenebilir.

Bebeğin kafasının açıkça hissedildiği bu aşamada, kafa kısmı sertleşmiş, hareketlenmiş, düzgün ve kare şeklinde hissedilir. Bebeğin makat kısmı gibi alt kısımları ise yuvarlak, hareketsiz, henüz yumuşa ve dağınık şekilde hissedilir. Yine rahmin yerleşim alanından yola çıkarak hamileliğin haftası bu şekilde de anlaşılabilir.

2. Leopold Manevrası Nedir?

Bebeğin sırtının nasıl bir pozisyonda olduğunun belirlendiği aşamadır. Annenin karşısına geçen doktor, ellerinin ayalarını rahmin iki yanına yerleştirir. Sonra yine parmak uçlarıyla bebeğin yönü tespit edilir. Doktor sırtı düz, bacak ve kolları ise pürüzlü şekilde hisseder. Bebeğin sırtının yeri belirlenerek kalbi dinlenmek amaçlanmaktadır.

Leopold Manevraları Nasıl Yapılır?

Leopold Manevraları Nasıl Yapılır?

3. Leopold Manevrası Nedir?

Bebeğin ön tarafının pelvise ne kadar yaklaştığını tespit ettiğimiz bu aşamada, doktor yine anne karşısında, bir elinin baş parmağı bir yanda, diğer parmakları birbirine bitişik olarak bebeğin üzerindedir. Parmaklar iki yana hafifçe oynatılır ve ele gelen bölgenin bebeğin hangi kısmı olduğu anlaşılmaya çalışılır.

4. Leopold Manevrası Nedir?

Son aşama olan 4. Leopold manevrası bebeğin son trimesterinde pelvis içine ne şekilde girmekte olduğunu tespitte kullanılır. Temel amaç gebeliğin ne kadar yaklaştığını anlamaktır. Annenin başucunda olan doktorun elleri açık şekilde pelvis kanalına yerleştirilir. Bu esnada bebeğin pelvise yakınlığı anlaşılır.

Manevranın bu aşamasında eğer ellerin parmak uçları birbirine temas ediyorsa ve bebek başı iki yana sallanıyorsa pelvise henüz yerleşmediği anlaşılır. Parmaklarla bebeğin başı hareket ettirilemiyorsa da bebeğin artık pelvis içinde olduğu söylenecektir.

Obstetrik Öykü, Muayene, Leopold Manevraları – Video

Sen de Leopold manevraları nasıl yapılır öğrendiğine göre artık konuya daha hakimsindir. Sorularını ve fikirlerini ise yorumlar kısmına eklemeyi unutma.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg