• 750.136
Anasayfa
Obezite Cerrahisi Mide Balonu Nedir? Nasıl Takılır Ve Kimlere Uygulanır?

Mide Balonu Nedir? Nasıl Takılır Ve Kimlere Uygulanır?

       0   CANSU TANRIKULU      CANSU TANRIKULU

Günümüzde yaşanan en büyük problemlerin başında gelen obezite ile mücadele edenler için birçok yol bulunmaktadır. Bu yollardan bir olan mide balonu bir diğer adı ile gastrit balonu ile bu mücadeleye başlamanız mümkün olmaktadır.

Mide Balonu Olmaya Nasıl Karar Verilmelidir?

Günümüzde sıklıkla tercih edilen bu cerrahi müdahalenin başarı oranı oldukça fazladır. Uygulaması kolay olan bu yöntem ile obezite hastaları kolayca fazla kilolularından kurtulmakta ve sağlıklı bir vücuda sahip olmaktadırlar. İki çeşit mide balonu cerrahi müdahale şekli bulunmaktadır. Hava ile şişirilen ve sıvı ile şişirilen, uzamanızın kontrolünde bu cerrahi müdahale ile sizde fazla kilolarınızdan kurtulabilirisiniz.

Mide balonu uygulaması yaptıracak kişi, bu operasyonun gerekliliğini iyice araştırmalı ve birkaç uzman doktordan görüş almalıdır. Mide balonu operasyonunda obezite olan kişilerin vücudunda olumlu cevap alınsa bile, mide balonu operasyonu her zaman başarılı olamayabiliyor.

Mide balonu uygulaması için karar veren kişinin kronik hastalığı varsa veya ömür boyu ilaç kullanıyorsa ilk önce doktoruna danışmalıdır. Daha sonra obezite cerrahı doktorundan bilgiler alarak bu operasyona karar vermelidir.

Mide Balonu Nasıl Takılır?

Bu güne kadar eğer gastritten şikayetçi olarak uzmana başvurmuş ve endoskopi olmuşsanız bilirsiniz. Bilmeyenler için şöyle açıklayalım; kesinlikle cerrahi bir operasyon değildir. Ağzınızdan endoskopi cihazı ile tüp indirilir ve bu tüp sayesinde mideniz tıpkı bir kelepçe bağlanmış gibi çabuk doyar.

Tüp mide ameliyatları ülkemizde çok yaygın olmasa da bilinen bir operasyon olmaktadır. Bu sayede obezite ile mücadelede büyük rol oynar. Obezite bir hastalıktır bu hastalık bazen; çevresel faktörler ve kişinin yeme alışkanlığından gelir bezen de; genetik olarak gerçekleşir. Her iki sebepten ötürü de tedavi olunmadığı zaman sorun oluşturur. Ne kadar erken tedavi edilmediği zaman sorun oluşturacaktır. Bu hastalık için hiçbir zaman geç kalınmış değildir.

Obezite İçin Başka Ne Yapılır?

Vücut Kitle İndeksi

Tabii bu konuda uzmanın tavsiyesi oldukça önemli bir faktör olmaktadır. Yapılacak olan her tedavi uzman tarafından belirlenir ve tedavi edilir. Bu tedavilerin en başında diyet gelirken bir diğeri ise mide küçültme operasyonları gelmektedir.

Bu operasyon uzman tarafından belirlenen yöntemler ile yapılmaktadır. Tedavi görmek ve bu hastalıktan kurtulmak için hiçbir zaman geç kalınmış sayılmaz. Her yaşadığınız an erken tedavi için bir umut olacaktır.

Mide Balonu Operasyonu Nasıl Yapılır?

Ameliyat gerektirmeden yapılan bu operasyon basit ve kolaydır. Şişmanlık tedavisinde ameliyat dışı yöntem olarak kullanılan ilaçlar ölümlü sonuçlar yaratabilir ve netice alınmaz. Mide balonu cerrahi müdahaleyi gerektirmeden yapılan müdahaledir.

Mideye yerleştirilen balon sayesinde kişi erken doyar ve tokluk hissi duyar. Hastalar bu sayede daha az yemek yiyerek kilo verirler. Yeterli kiloya ulaşınca da balon endoskopi yardımıyla söndürülür. 6 ay süre ile kullanılır. Uygun olan yaş aralığı 18 ile 65 yaş arasındaki kişiler geçici bir süre uygulanır. Kısa sürede kilo verilmeye başlanır. Özellikle midesinde en ufak bir hastalığı olan kişiler mide balonu uygulaması yaptıramazlar.

Operasyon Ne Kadar Sürer ve Süreci Nasıldır?

Operasyon Ne Kadar Sürer ve Süreci Nasıldır?

 • Uygulama 15 dakika sürer.
 • Uygulamaya başlanmadan önce kişi aç olmalı ve gerekli ilaç tedavileri uygulanır.
 • Balon içine kalıcı tıbbi bir boyadan metilen mavisiyle steril su koyularak balon kontrolü yapılır.
 • Hasta daha sonra günü birlik kontrol sonucu hastaneden çıkartılır ve sık sık kontrollere çağrılır.
 • Yan etkide yapabilir daha çok bulantı ve kusma yaşanır.
 • 3 ile 7 gün sürer daha fazlası çok tehlikeli ve cerrahi müdahale gerektirir.

Mide Balonu Operasyonu Ne Kadar Sürer?

 • Mide balonu sayesinde ne kadar kilo verileceği uygulanacak olan destek programı ile alakalıdır.
 • Obezite tedavisi uzman bir ekip ile yürütüldüğünde başarı oranı ciddi oranda artmaktadır.
 • Endokrinolog, gastroenterolog, psikiyatrist ve psikolog artı egzersiz uzmanı bu ekipte beraber ilerlemektedirler.
 • Mide balonu taktırmaya karar veren biri önce, bunun hayatınıza değişikliğe başlangıç olacağını bilmeniz gerekir.
 • Sağlıklı bir hayat için uygulanacak bu işlem basit ve kolay bir operasyondur.

Mide Balonu Operasyon Süresi ve Süreci

Bütün bu işlemler ise süre olarak 60 – 75 dakika içinde tamamlanır. Öncelikle tüm tetkikler yapılır, kan alınır ve uygun olup olmadığınıza karar verilir. Bu işlemlerden sonra ise hastaneye yatışınıza karar verilir ve bir tarih verilerek size gün verilir.

Anestezi uzmanı tarafından gerekli muayeneler yapıldıktan sonra durumunuz uzman tarafından değerlendirilir.  Nefes borunuza takılacak tüp yardımı ile solum sisteminiz aktif olarak çalıştırılır. Mide balonu yerleştirilmeden önce yemek borunuz, mideniz ve ince bağırsağınızın ilk bölümü uzmanlar tarafından değerlendirilir.

Mide balonu için sakıncalı olacak bir durum varsa saptanmaya çalışılır. Mide balonunuz ise bir boru yardımı ile önce ucuna sönük bir durumda sarılı olarak hazırlanmıştır. Endoskopi hemşiresi kayganlaştırıcı bir jel ile kaplanarak işaret parmağı ile yutağınızdan yemek borunuza doğru ilerletilir. Basit bu işlem yaklaşık olarak  1 ya da 1,5 saat kadar sürmekte ve genellikle de başarılı sonuçlar alınmaktadır.

Mide Balonu Kimlere Uygulanır?

Mide Balonu Kimlere Uygulanır?

Günümüzde kilo veremeyen kişilerde zaman içerisinde aşırı kilo ve obezite görülmektedir. Obezite sorunu çocuklarımıza kadar inmiş çok sinsi ve tehlikeli bir hastalıktır. Ülkemizde kısmen dünya ülkelerinde daha bilinçli şekilde obezite ile savaş başlamıştır. Aşırı kilo sorunu olup çeşitli diyet programları ile kilo veremeyenler için mide balonu işlemi uygulanmaktadır.

Vücut kitle indeksinin 30 kg/m2 üzerinde olup ta hiçbir diyet ve programın işe yaramadığı hastalarda uygulanmaktadır. Uzman kontrolünde yapılan incelemeler sonucunda yaştan kaynaklı risk taşıyan hastalarda mide balonu operasyonu için uzman uyarıda bulunur ve hasta kabul ederse, cerrahi işlem gerçekleştirilir.

Diyet ve değişik programların başarısız kaldığı durumlarda uygulanan mide balonu cerrahisi oldukça başarılı sonuçlar vermektedir. Elbette ki her ameliyat ve operasyonda olduğu gibi bunda da artılar ve eksiler bulunmaktadır. Operasyonun başarılı geçmesi uzman ile hasta arasında ki kişisel iletişim ile doğru orantıdadır. Güvendiğiniz ve iletişiminizin tuttuğu uzman kontrolünde güvenle mide balonu cerrahisini gerçekleştirebilirsiniz.

Mide Balonu İle Ne Kadar Kilo Verilir? – Video

Mide Balonu olduysanız bizlerle beslenme düzeninizi paylaşabilirsiniz. Mide küçültme ameliyatı sonrası beslenme süreciniz nasıl oldu? Zorluklar yaşadınız mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg