• 423.303
Anasayfa
Beslenme Çilek Gaz Yapar mı? Çilek Şişkinliğe Neden Olur mu?

Çilek Gaz Yapar mı? Çilek Şişkinliğe Neden Olur mu?

       1   HANDE ÇEVİKKOL      HANDE ÇEVİKKOL
Çilek Gaz Yapar mı? Çilek Şişkinliğe Neden Olur mu?

Çilek şişkinlik yapar mı? Çilek yemek gaz yapar mı? Emzirirken çilek yemek rahatsız eder mi? Çilek sindirim sistemini hızlandırır mı? Gaz yapan meyveler neler? Çilek faydaları yanı sıra gaz yapar mı sorusunun tüm detaylarıyla senin için bu yazımızda.

Çilek Yemenin Faydaları

Çilek Yemenin Faydaları

Çilek Yemenin Faydaları

Parlayan kırmızı görünümü, leziz ve sulu tadı ile yaz mevsiminin vazgeçilmezi çilek, sindirim sistemine olan etkileri ile merak konusu olabilir. Çilek faydaları ile bilindiği gibi gaz ya da şişkinliğe yol açıp açmadığı hakkında da konuşulan meyvelerden biri. Peki çilek gaz yapar mı? Bu sorunun yanıtı vücudunun liflere olan alışkanlığının içerisinde gizli. Fruktozu sindirmekte güçlük çeken ya da fazla lif almayan bünyeler, elbette meyve yediğinde şişkinlik ve gaz yaratabilir.

Eşsiz faydaları ve harika lezzetiyle tanıdığımız, lifli gıdalar arasında yer alan çilek ve gaz, şişkinlik ya da  sindirime etkilerinin detaylarını açıklıyoruz.

Çilek Yemek Diyet Lifi Sağlar

Çilek Yemek Diyet Lifi Sağlar

Çilek Yemek Diyet Lifi Sağlar

Çileğin içerisinde bulunan lif oranı elbette gaz yapan yiyecekler arasında popüler olan fasulye gibi bitkiler kadar yüksek değildir. İçerisinde diyet lifi olarak adlandırılan türlerde lifler barındıran çilek, günlük lif ihtiyacının yalnızca %8 ila 13’ünü karşılar. Bu oran, 1 su bardağı çilek yani 3.3 gr. lif için geçerlidir.

Gaz yapmayan yiyecekler tüketmek ya da başka bir deyişle lif almamak kısa dönemde sindirim açısından rahat olmanı sağlayabilir. Ancak uzun vadede bünyenin life olan ihtiyacının karşılanmaması ciddi tablolara yol açabilir. Pek çok meyvenin içerisinde yüksek oranda lif bulunmakta ve farklı besin kaynaklarından vücudun lif ihtiyacının karşılanması gerekmektedir. Çileğin gaz yapması ise bu lif eksikliğinin bir işareti olabilir.

Çileğin içerisinde bulunan ve su içerisinde çözünebilen lif, alışkın olmayan bünyelerde gaz ve şişkinliğe yol açabilir. Yani çilek gaz yapar mı sorusunun yanıtı aslında bünyeden bünyeye değişir. Çünkü günlük lif ihtiyacını düzenli karşılayan ve lif bakımından doğru beslenen kişiler için çilek yemenin böyle bir yan etkisi olmayacaktır. Bilimsel çalışmalar pek çok kişinin yeterince lif almadığını ve bünyenin sindirim sorunu ile karşılaşmaması adına adım adım artırarak lif alınması gerektiğini gösteriyor.

Gıda İntolerasyonu Olanlara Çilek Gaz Yapar mı?

Gıda İntolerasyonu Olanlar için Çilek Gaz Yapar mı?

Gıda İntolerasyonu Olanlar için Çilek Gaz Yapar mı?

Belki alerjin olmayabilir ancak herhangi bir gıdaya intoleransının olması, bünyenin o gıdaya sindirim sorunları ile yanıt vermesine neden olabilir. Çilek şişkinlik yapar mı sorusunun bünyeden bünyeye değiştiğinin bir diğer kanıtı da vücudunun intolerans durumudur.

Gıdaya alerjiden daha da yaygın olan intolerans halinde, vücudunda gaz, şişkinlik ve karın bölgesinde kramplar yaşayabilirsin. Çileğe karşı intoleransın varsa bu belirtileri görmen yalnızca birkaç saat sürecektir. Bu konuda kesin çözüm bulmak için ise elbette doktoruna danışman gerekmektedir.

Çilek Yemek İshal Yapar mı?

Çilek Yemek İshal Yapar mı?

Çilek Yemek İshal Yapar mı?

Meyve içerisinde bulunan doğal şekere fruktoz dendiğini biliyoruz. Çileğin içerisinde de bol miktarda fruktoz bulunmaktadır. Normal şartlarda fruktozun ince bağırsakta sindirilmesi ve emilerek kana karışması gerekir. Ancak bazen ince bağırsak bu görevini yerine getiremez. Haliyle kalın bağırsakta yer alan bakteriler şekeri hızlıca parçalamaya başlar ve sende şişkinlik ortaya çıkar.

Çilek ishal yapar mı sorusu da konuya dair oldukça sık duyulan sorulardan biridir. Eğer fruktozu yeterince iyi sindiremediysen bu durumda elbette ishal de olacaktır. Fruktoza karşı intoleransın olmasa bile yine de sindirim ve emilim sorunu yaşıyor olabilirsin, bu ikisinin ayırt edilmesi lazımdır.

Çok hızlı çilek yemek, gaz neden olur sorumuzun bir diğer yanıtı olabilir. Çünkü besinlerin tüketim aşamasında ağzımıza istemsiz olarak hava girer ve hızlı yemek bu hava miktarını artırabilir. Yani çileğin kendini direkt bir gaz nedeni olmasa da hızlı yenmesi ile gaz oluşabilir.

Bahsetmiş olduğumuz nedenlerden daha ciddi tablolar, örneğin kolon kanseri, irritabl bağırsak sendromu gibi rahatsızlıkları olanlar da meyve yedikten sonra şişkinlik sorunuyla karşılaşabilir. Bu gibi kronik durumlarda kesinlikle tıbbi bir yardım alınması gerekir. Hastalığın yarattığı ikincil şikayetlerini kontrol altına almak için doktorun çeşitli sindirim düzenleyici tedaviler uygulayacaktır.

Sen de çilek yedikten sonra gaz ve şişkinlik yaşıyor musun? Sence çilek gaz yapar mı? Gaz yapmayan yiyecekler neler olabilir? Konuya dair tüm görüşlerini ve sorularını bizimle yorumlar kısmında paylaşmayı unutma.

“Çilek Gaz Yapar mı? Çilek Şişkinliğe Neden Olur mu?” üzerine 1 yorum

  1. Vildan TEMİZ says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg