• 89.875
Anasayfa
Beslenme Matcha Çayı Nedir? Matcha Çayının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Matcha Çayı Nedir? Matcha Çayının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

       0   ERKAN ARSLAN      ERKAN ARSLAN
Matcha Çayı Nedir? Matcha Çayının Faydaları ve Zararları

Matcha çayı nedir, ne işe yarar? Matcha çayı zayıflatır mı? Matcha çayı faydaları ve zararları nelerdir? Matcha çayı nasıl hazırlanır? Japon matcha çayı nasıl içilir? Sizin için bu yazımızda sağlıklı beslenmenin vazgeçilmezi olan çaylardan matcha çayının faydaları hakkında detayı bir yazı hazırladık.

Matcha Çayı Nedir?

Matcha Çayı Nedir?

Matcha Çayı Nedir?

Gün içinde uğraştığımız, stres gün sonunda ağır bir yorgunluğa neden olabiliyor. Dinlenmek ve rahatlamak için en sık başvurduğumuz şeylerden biri ise çaylardır. Birçok farklı çeşitte bulunan çaylardan mutlaka size göre olanını bulabilirsiniz. Bunun için basit bir araştırma ile çayların faydalarını inceleyebilir, sonrasında rahatlıkla tüketebilirsiniz. Peki, hangisini seçeceksiniz? Bu soruya yanıt aramaya başlamadan önce gelin birlikte mucizevi bir çay olan matcha çayının faydaları ile tanışalım.

Japonya’ya özgü olmakla beraber tüm Amerika ve Avrupa’da popüler olmayı başaran bu çay, metabolizmayı hızlandırır ve güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Yaygın çay türlerine göre rengi ve kokusuyla oldukça farklıdır. Yeşil çaylardan olmasına rağmen diğer yeşil çaylar gibi demlenmez ve sadece toz kıvamı bakımından parlak ve yeşil renklere sahiptir.

Toz formdaki bu içeceği basit bir şekilde chasen adındaki bambudan yapılma bir alet yardımıyla su ile çırparak, demlemeye gerek kalmadan, köpüklü bir biçimde tüketebilirsiniz. Diğer yeşil çaylara göre yaklaşık olarak 10 kat fazla etki gösteren bu mucizevi içecek, taze ve kaliteli yapraklarının kurutulması ile elde edilir. Direkt olarak tüketebileceğiniz gibi başka içeceklere de ekleyebilirsiniz. Yeşil çayların neredeyse tüm bölgelerde yetişebilmesine karşın matchanın sadece Japonya’da yetişebilmesi onu oldukça özel kılıyor.

Zen Budist rahipler tarafında sık sık kullanılmakla beraber Japon çay seremonileri için bir baş tacıdır. Yeşil yaprakları hasat döneminden sonra yaklaşık olarak 4 hafta boyunca gölgeli bir alanda bekletilir ve bu sayede içeriği bakımında klorofil üretimindeki artışla birlikte daha parlak bir renge bürünür. Direkt olarak güneş ışığına maruz bırakılmadan ve bir kurutucu yardımı alınmadan kurutulduğundan sahip olduğu etken maddeleri kaybetmez.

Matcha Çayı Neyden Üretilir?

Matcha Çayı Neyden Üretilir

Matcha Çayı Neyden Üretilir

Koicha ve usucha adı verilen iki ayrı türe sahip olan bu inanılmaz içeceğin türlere göre etkileri de değişmektedir. Koicha adı verilen türü yaklaşık olarak 30 yaşını bulmuş bitkilerin ilk kez hasat edilmesiyle ortaya çıkar. Usucha adındaki tür ise 30’dan küçük yaşlarda olan bitkilerin yapraklarından elde edilmektedir.

Matcha Çayı Faydaları Nelerdir?

Matcha Çayı Faydaları

Matcha Çayı Faydaları

 • Antioksidan bakımından en zengin çaydır.
 • Hücreleri yenilemede etkilidir.
 • Sindirim sistemini düzenler.
 • Metabolizmayı hızlandırır.
 • Matcha çayı zayıflatır mı sorusunu, özellikle göbek yağlarını eritmek için, oldukça etkili bir tercih diyerek yanıtlayabiliriz.
 • Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar.
 • Gün içerisinde enerjinizi yükseltir.
 • Vücudunuzun toksinlerden arındırılmasını sağlar.
 • Kabızlık için doğal yöntemler arasında yer alır.
 • Cildinizi yeniler ve hücrelerinizin güçlenmesini sağlar.
 • Depresyon ya da stres gibi psikolojik temelli sorunlarda etkilidir.

Matcha Çayı Fiyatı Ne Kadar?

Matcha Çayı Fiyatı

Matcha Çayı Fiyatı

Sadece Japonya’da yetişmesinin yanında yetiştirilme yöntemi, hasat için yapılan zamanlama ya da yaprakların oksitlenmesini önlemek adına yapılan uygulamalar doğrultusunda farklı fiyat ve kalitelerde bulmak mümkündür. Diğer çaylar ile kıyaslandığında ise oldukça yüksek bir fiyata sahip olduğunu belirtebiliriz. Bu nedenle piyasada bulunan tüm çeşitleri benzer etkiler göstermez ve yeterli etkiye sahip olmayabilir. Geleneksel yöntem, Premium ve mutfaklarda kullanılmak üzere oldukça yaygın olan ucuz versiyonu ile 3 ayrı tipte bulunur.

Matcha Çayını Nasıl ve Nereden Sipariş Verebilirim?

Ülkemizde büyük bir rağbet gören matcha çayının maalesef bir çok sahtesi de hemen üretilip piyasaya sürülmüş durumda. Haliyle sahtesini alıp kullanıp faydasını göremeyen onlarca insan var. Önemli konu orijinal ürünü nereden alabileceğiniz?  Hemenzayifla.com’un güvenli şekilde orijinal matcha çayının satışını yaptığı linki alta yazıyoruz.  Bu linkten girip siparişinizi verebilirsiniz.

Orijinal Matcha Çayı Sipariş Linki : https://www.matchapremium.hemenzayifla.com/

Matcha Çayı Nasıl Hazırlanır?

Matcha Çayı Nasıl Hazırlanır

Matcha Çayı Nasıl Hazırlanır

Ekonomik olmasa da yapılışı bakımından oldukça kolay bir yöntemle yapılabilmektedir. Yalnız tüketildiği gibi çeşitli içeceklere eklenerek de tercih edilebilir. İçeceklerin yanı sıra birçok besinde de karşılaşmanız mümkün. Kurabiye, kek, pasta ya da salatalarda farklı bir lezzet ve aroma katmak amacıyla da tercih edilmektedir. Yalnızca bir bardak kadar suyun içerisinde 1 ila 2 çay kaşığı toz formdaki çaydan ekleyerek iyice köpürene kadar karıştırın.

Matcha Çayının Zararları Nelerdir?

Matcha Çayının Zararları

Matcha Çayının Zararları

 • 1 günde tüketilme miktarı 2 fincanı geçtiği taktirde çarpıntıya neden olabilmektedir.
 • Hamilelikte matcha çayı kullanmadan önce mutlaka uzman doktora danışmak gerekir.
 • Kalp ve damar hastalıklarına sahip olan kişilerin kullanması bazı sakıncalar içermektedir.
 • Reflü rahatsızlığına sahip olanların tüketmemesi gerekir.
 • Emzirme döneminde içilmesi önerilmez.
 • Aşırı tüketiminde ishal oluşumu gözlemlenir.
 • Böbrek yetersizliği olan kişilerde kullanımı uygun değildir.
 • Demir eksikliğine sahip olanlara tavsiye edilmez.
 • 1 günde 2 fincandan fazla içmek karaciğer yetersizliğine yol açabilmektedir.

Matcha Çayı Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır? – Video

Siz daha önce bu içeceği tükettiniz mi? Sizin için hazırladığımız ve matcha çayının faydaları ve zararları ile ilgili olan yazımız hakkında tüm soru ve görüşlerinizi yorum kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg