• 85.317
Anasayfa
Diyetler Diyetisyenler Yanıtlıyor: Aç Karnına Sıcak Ya Da Ilık Su İçmek Zayıflatır Mı?

Diyetisyenler Yanıtlıyor: Aç Karnına Sıcak Ya Da Ilık Su İçmek Zayıflatır Mı?

       0   ERKAN ARSLAN      ERKAN ARSLAN
Sabah Aç Karnına Sıcak Ya Da Ilık Su İçmek Zayıflatır mı?

Sıcak su içmek zayıflatır mı? Ilık su içmek zayıflatır mı? Sabah aç karnına ılık su içmek zayıflatır mı? Sabah aç karnına sıcak su içmek zayıflatır mı? Su içmenin faydaları nelerdir? Nasıl daha fazla su içebiliriz? Sizin için bu yazımızda aç karnına ılık veya sıcak su içmek zayıflatır mı sorusuna yanıt aradık.

Ilık Ya Da Sıcak Su İçmek Zayıflatır mı?

Ilık Ya Da Sıcak Su İçmek Zayıflatır Mı?

Ilık Ya Da Sıcak Su İçmek Zayıflatır Mı?

Zayıflamak için birçok yol deneriz. Kimi zaman çeşitli ürünler ve ilaçlar kullanıyor olsak da mümkün olduğu kadar zayıflamak için doğal yöntemler seçmeye özen gösteririz. Peki, en doğal yöntem diyebileceğimiz suyun faydalarından haberiniz var mıydı? İnsan sağlığının en önemli kısmını oluşturan ve en temel gereksinim olan su, vücut fonksiyonları düzenlemeden zayıflamaya kadar birçok yarara sahiptir. Düzenli olarak tüketmeye özen göstermemiz ve asla unutmamamız gerekir. Peki, sıcak mı ılık mı? Su nasıl içilmeli?

SORU: Gün içerisinde su içmeyi sürekli unutuyorum fakat suyun kilo vermeye yarayan içecekler arasında olduğu ile ilgili bir şeyler duydum. Çevremde danıştığım kişiler ılık su içmem gerektiğini söyledi. Suyu hangi sıcaklıkta içersek zayıflamamıza yardımcı olur?

CEVAP: Su içtiğiniz taktirde midenizde doluluk hissi oluşur ve bağırsak hareketlerinizde artış görünür ve bu durum hızlı kilo verme sağlar. American Dietetic Association (Amerikan Diyetisyenler Derneği) tarafından günde en az 11 bardak su içildiğinde kadınların çok daha hızlı yağ yakımı gerçekleştirdiğini bildirmiştir. Yapılan araştırmalar sonucunda oda sıcaklığında yani ılık su içmenin en doğru su içme yöntemi olduğu ortaya çıkmıştır. Su içerken içine limon dilimleri ya da salatalık dilimleri de atarak limonlu su tercih edip hem aroma kazandırabilir hem de yağ yakımını daha da hızlandırabilirsiniz.

SORU: Fazla kilolarımdan şikayetçiyim ve bu durumla ilgili çeşitli basit yöntemler deniyorum. Sabah aç karnına ılık su içmek zayıflatır mı?

CEVAP: Sabahları bu uygulama yağ yakmanızı doğrudan etkilemez fakat ılık su içerek bağırsaklarınızı yumuşatabilir ve kabızlığı engelleyebilirsiniz. Kabızlığı önleyerek de daha rahat kilo verebilirsiniz.

Günde Kaç Bardak Su İçmeli?

Vücudumuz içinden oksijenden sonra en gerekli madde sudur. Vücudumuzdaki su oranı %1 azaldığı taktirde kan hacmimiz düşer ve susuzluk hissetmeye başlarız. Vücuttaki su oranında %3 azalmada fiziksel performans düşüşü, %5 azalmada konsantrasyon kaybı, %8 azalmada baş dönmesi ile aşırı yorgunluk ve %10 azalmada kas spazmları, böbrek yetmezliği ile dolaşım sorunları görülmeye başlar. Suyun %20 oranında azalmasıyla yaşam fonksiyonları durarak kişinin ölümü gerçekleşir. Bu nedenle vücut dengesini koruyabilmek için gün içerisinde 8 ila 10 bardak su içmek gerekir.

Nasıl Su İçmek Gerekir?

Nasıl Su İçmek Gerekir?

Nasıl Su İçmek Gerekir?

2006 yılında The Journal of Clinical Endocrinolojy and Metabolism (Klinik Endokrinoloji ve Metabolizma Dergisi’nde yayımlanan bilimsel makaleye göre su sıcaklığının kalori yakma üzerinden herhangi bir etkiye sahip değildir. Sıcaklığın vücut için tek etkisi suyun mideyi terk etme süresi ile ilgilidir. Soğuk su mideden 20 dakika sonra atılırken sıcak su 80 dakika kadar durabilmektedir. Sıcak su midede daha fazla durduğundan yarattığı doluluk ile daha uzun süre tokluk hissi oluşturabilir ve bu da fazla yemenizi önleyebilmektedir.

Su İçmenin Faydaları Nelerdir?

 • İştahı kontrol eder.
 • Detoks etkisi yaratarak vücudunuzda zararlı maddelerin atılmasında önemli role sahiptir.
 • Selülitlerin azalmasını sağlar.
 • Tüm organların suya ihtiyacı olduğundan vücut fonksiyonlarını düzenler.
 • Katbonhidrat, vitamin ve protein gibi önemli öğelerin vücut içinde gerekli yerlere taşınmasını sağlar.
 • Bağırsak ve hücrelerde oluşan artık maddeleri vücuttan atar.
 • Daha kaygan eklemler oluşmasına yardımcı olur.
 • Derinin nemini kontrol etmenin yanında ağız, burun ve göz gibi önemli yerlerin nemli kalmasını sağlar.
 • Vücut ısısını dengeler.
 • Kanın yeterli hacimde tutulmasını sağlar.
 • Yağ yakımı sonrası oluşan artık ürünlerin atılmasını sağlar.
 • Cildi güzelleştirir ve besler.

Su İçmeyi Arttırmanın Yolları Nelerdir?

Su İçmeyi Arttırmanın Yolları Nelerdir?

Su İçmeyi Arttırmanın Yolları Nelerdir?

 • 1 bardak su içerek güne başlayın.
 • Yemeklerden yaklaşık 15 dakika önce su içmeye özen gösterin.
 • Yemek yediğiniz sırada farklı içecekleri tüketmek yerine suyu tercih edin.
 • Sürekli olarak yanınızda mutlaka su bulundurun.
 • Atıştırmak istediğinizde önce bir bardak su için.
 • Gün içerisinde su içmeyi unutuyorsanız telefona hatırlatıcı ekleyebilirsiniz.
 • İçme oranınızı etkileyeceğinden suyunuzun taze olmasına özen gösterin.
 • Su içmeyi sevmiyorsanız limon ya da nane ile suyunuza aroma kazandırabilirsiniz.

Sıcak Su İçmenin Faydası – Video

Siz günde kaç bardak su içiyorsunuz? Sizin için hazırladığımız ve su içmek zayıflamaya yardımcı olur mu sorusuna yanıt aradığımız yazımız ile ilgili tüm soru ve görüşlerinizi yorum kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg