• 120.871
Anasayfa
Sağlık Adet Tarihini Öne Almak Mümkün mü? Hangi Besinler ve Egzersizler İşe Yarar?

Adet Tarihini Öne Almak Mümkün mü? Hangi Besinler ve Egzersizler İşe Yarar?

       0   HANDE ÇEVİKKOL      HANDE ÇEVİKKOL
Adet Tarihini Öne Almak Mümkün mü? Hangi Besinler ve Egzersizler İşe Yarar?

Adet tarihini öne almak için ilaç kullanmak doğru mu? Adet tarihini öne almak için bitkiler işe yarar mı? Adet düzenleyici ilaçlar ve ürünler neler? Hemen adet olmak için ne yapılmalı? Adet söktürücü hareketler neler? Sen de hemen adet olmak için gereken her şeyi bizimle öğrenmeye var mısın?

Adet Kanaması (Regl) Nedir?

Adet Kanaması (Regl) Nedir?

Adet Kanaması (Regl) Nedir?

Regl Dönemi Nedir? Regl Tarihi (Adet Günü) Hesaplama

Önemli günler yaklaştığında bir an önce regl olmak ve bu özel günleri rahat geçirmek isteyebilirsin. Elbette bu döngünün doğallığına pek müdahale etmemiz önerilmez. Ancak basit yöntemlerle tarihte zararsız değişiklikler yapılabilir.  Durumu kontrolün altına alıp adet tarihini öne almak için neler yapabileceğini bu yazımızdan öğrenebilirsin.

Adet Söktürücü Yiyecekler Hangileri?

Adet Söktürücü Yiyecekler

Adet Söktürücü Yiyecekler

Bu besinleri tüketerek regl dönemi için süreci hızlandırabilirsin.

Papaya: Gün içinde bir bardak papaya suyu içmek ya da 1 kase küp doğradığın papayaları yemek, haftada iki defa uyguladığında adetin normal gününden daha önce gelmesini sağlayacak bir kürdür. Papayanın içerisinde bulunan maddeler, özellikle de karoten, östrojen hormonu salgılanmasını tetikler.

C Vitamini: Daha erken bir tarihte adet olmak isteyenlerin yine östrojen seviyesini artıran bir diğer bileşen olan C vitaminini daha çok almaları gerekir. Böylece progesteron seviyesi düşerek rahim duvarları daha erken çatlatılır.

Ananas: Öğleden sonra saatlerinde 1 kase dilimlenmiş ananas yiyerek, regl tarihleri ile doğal yoldan oynayabilirsin. Bu meyvenin vücut içinde yarattığı ısınma, rahim kaslarında kasılmalar ve dokularda çatlamalar sağlar. Böylece kanaman daha erken başlar.

Havuç: Gün içinde 1 bardak taze havuç suyu tüketmek ya da haşlanmış havuçtan bir kase yemek, havuç içinde yer alan beta-karoteni almanı sağlar. Bu kürü günde 1-2 kere uygulayabilir, beta-karoten sayesinde rahmin gevşeyip daha kolay kanamasını sağlayabilirsin.

Dereotu tohumları: 1 yemek kaşığı dereotu çekirdeğini 4 bardak suyla ıslar ve bunları bir tencereye alıp 5 dakika birlikte kaynat. Süzdüğün karışımı gün içinde iç ve böylece kendi adet söktürücü çay tarifinin tadını çıkar.

Nar: 1 bardak nar suyu ya da 1 kase ayıklanmış narı gün içinde 2 ila 3 kere tüketmek, östrojenik seviyeyi yükseltir ve bizi kan akışı hızlandırmak suretiyle amacımıza ulaştırır.

Zerdeçal: 1 bardak suyun içine 1 çay kaşığı toz zerdeçal ekleyip karıştır ve iç. Gün içinde dilersen 1 ya da 2 kere içebilirsin. Bu şekilde adetini tam 10 güne kadar erkene çekebilirsin. Çünkü toz zerdeçal faydaları sayesinde dolaşımı hızlandırır, iç ısıyı artırır ve kanamalarını tetikler.

Maydanoz: Önceden kuruttuğun maydanoz yapraklarından 5 gr. kadar al ve suyla demleyip günde 3 kere iç. İçinde apiol ve myristicin gibi iki önemli bileşen bulunan maydanoz, rahim kasılmalarını artırır ve yine 10 güne kadar erken regl getirtmeyi sağlayabilir. Maydanozun tek başına çiğ yendiği zaman da  adet söktürücü yiyecekler arasında yer aldığını söylemek gerekir.

Kahve: Kafeinin östrojen artıran bitkiler arasında yer aldığını biliyoruz. bu nedenle 1 bardak taze çekilmiş ve yeni pişirilmiş kahve ile gün içinde hormonlarını yükseltebilir ve adetini öne alabilirsin. Ancak kahvenin düzenli ve fazla tüketiminin zararlı olduğu unutulmamalı ve günü geldiğinde kahve tüketimi yeniden sınırlandırılmalıdır.

Adet Söktürücü Gıdalar

Adet Söktürücü Gıdalar

Kastor yağı: Karın bölgesine üzerine ½ çay kaşığı kastor yağıyla masaj yapıp sıcak su torbası koyun ve bekleyin. Gün içinde 2 kere bu uygulamayı yaptıktan sonra adet gününün daha erkene çekildiğini göreceksin. Yağın içerisindeki ricinoleic asit ve ısı etkisi bir araya geldiğinde sonuç istediğin gibi olacak.

Zencefil: ½ yemek kaşığı zencefil suyu içine biraz bal ekle ve iç. Dilersen zencefilleri rendeleyip elinle suyunu çıkarabilirsin. Zencefilin faydaları yalnızca ısı etkisiyle adetini getirmekle kalmaz, aynı zamanda adetindeki spazm ve ağrıları azaltır.

Hurma şekeri: Normal regl tarihinden bir hafta öncesinde her gün suya attığın 1 çay kaşığı hurma şekeri karışımını gün içinde 2 defa içmeye başla. Bu şekilde hem adetini öne çekebilir hem de doğal doğum kontrol yöntemi sağlamış olursun.

Susam: Susamın ısıtıcı etkilerini neredeyse bilmeyen yok. Bu nedenle 1 çay kaşığı susam tanesini biraz balla karıştırıp normal regl tarihinden 15 gün öncesinden itibaren her gün tüketmeye başla. Susamın bileşenleri görevini yerine getirecektir. Ancak uyarmamız gerek, hemen adet olmak için ne yapmalı diyorsan bu yöntem pek sana göre değildir.

Adet Döneminde Denize Girilir mi?

Adet Söktürücü Egzersizler Neler?

Adet Söktürücü Hareketler

Adet Söktürücü Hareketler

Egzersizin adeti düzene sokma, adet ağrılarını azaltma ve vücut dolaşımını artırarak metabolik süreçleri hızlandırma etkilerini hepimiz biliyoruz. Bu adet söktürücü egzersizler sayesindeyse özel günlerden önce regl kanamalarının başlayıp bitmesini sağlaman mümkün.

Squat: Alt bölgenin çalışması için en bilinen hareketlerden olan squattan destek alabiliriz. Bu hareketle hızlı adet söktürücü etki yaratmak istiyorsan günde 15 tekrar yeterli olacaktır.

Mekik: Karın kaslarını çalıştırmak için en harika seçeneklerden biri mekik. Karın kaslarını kasmaksa adetini öne ekmene yardımcı olacak. Bu hareketimiz için de 15 tekrar yeterli.

Twist: Karın kaslarının yanı sıra vücudun genelinde dolaşım artırıcı etki sağlayan twist, günde 15 tekrarla adetini öne çekebileceğin bir diğer egzersizimiz.

Ayakta Twist: Aynı anda hem alt hem de üst ekstremiteyi çalıştırmak istiyorsan sana ayakta twist hareketini öneririz. Bir yerden destek aldığında bu hareketi kolaylıkla onlarca kez ardı ardına yapabilirsin.

Koşma: Pelvis çevresine etki eden koşmanın faydaları saymakla bitmez herhalde. Gün içinde yalnızca yarım saat koşuyla hormon seviyeni yükseltmen mümkün.

Karın Twistleri: Karın bölgesini etkileyen twistin varyasyonları gördüğün gibi oldukça fazla. Gün içinde bu hareketi 10 kere tekrar ederek kanamaları tetikleyebilirsin.

Ters Mekik: Karın bölgesindeki kasılmaları tetiklerken, kalça bölgesinde de duyusal uyarıda bulunan bu hareketi gün içinde 20 kere yapmayı unutma.

PilatesTopu Hareketleri: Hemen adet olmak için ne yapmalı diyorsan hareketlerini bir de pilates topu üzerinde dengeni kurarak dene. Bu senin daha çok kasılmana yardımcı olacak.

Makas Hareketi: Sırt üstü uzanırken bacaklarını bir makas gibi açıp kapamak herhalde alt kısımları çalıştırmanın en eğlenceli yolu olsa gerek. Adet söktürücü hareketler arasında sayılan hareketi de her bacak için 20 kere yapmayı ihmal etme.

Bu hareketler sence de adet tarihini öne almak için ilaçlar kullanmaktan çok daha sağlıklı değil mi?

Adet Söktürücü Bitkisel Yöntemler ve Adet Söktürücü Yiyecekler Nelerdir?

Adet Söktürücü Yoga Duruşları

Adet Söktürücü Yoga Duruşları

Adet Söktürücü Yoga Duruşları

Yoganın ruhsal etkilerine ek olarak bedensel sağlık için de ne kadar eşsiz bir felsefe olduğunu duymayan kalmadı. Yoga pozisyonları yalnızca adetin için kaslarını çalıştırmakla kalmayıp seni huzur ve rahatlamaya da davet ediyor.

Adho Mukha Svanasana: Pelvis çevresinde güçlenmeyi hedefleyen bu hareket, alt ekstremitede kan dolaşımını tetiklemektedir. Karın kaslarına binen yük ise adetini tetiklemenin en sağlıklı yolu. Şimdi 15-20 saniye bu pozisyonu korumaya çalış.

Ustrasana: Bir diğer adı deve duruşu olan bu pozisyon, yoga adeti öne almak için nasıl kullanılır sorusunun yanıtı adeta. 30 ila 60 saniye boyunca bu şekilde beklemen yeterli.

Dhanurasana: Karın bölgesindeki dolaşımını dengeleyen ve düzenleyen bu hareketi 20 saniye bozmadan yapmaya çalışmalısın.

Malasana: Adetinin daha erkene çekilmesini istiyorsan bu şekilde 1 dakika durmaya çalış. Böylece pelvik taban kaslarındaki kasılmaları hissedeceksin.

Matsyasana: Bir diğer adı balık duruşu olan bu pozisyon aynı anda hem alt hem de üst bedene yöneliktir. Rahim duvarını uyarmada çok etkili olan bu duruşu 1 dakika koruyabilmeni öneririz.

Doğum Kontrol Hapı Kullanmak Adet Gecikmesine Neden Olur mu?

Regl Düzensizliklerine Yoga Hareketleri – Video

Sen adet dönemini öne almak için bu önerilerden hangilerini denemeyi düşünüyorsun? Sorularını ve fikirlerini yorumlar kısmına eklemeden gitme!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg