• 434.411
Anasayfa
Beslenme Kaz Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Kaz Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir?

       1   CANSU TANRIKULU      CANSU TANRIKULU

Kaz eti sever misiniz? Kaz Yağı nedir? Kaz Yağı faydaları nelerdir? Kaz Yağı nasıl elde edilir? Kaz Yağı nerelerde kullanılır? Kaz Yağı kalorisi nedir? Hem etinden, hem tüyünden, hem yağından yararlanılır. Herkesin bilip tükettiği bir hayvan olmasa da lezzetini bilenler de kolay kolay vazgeçemezler. Oldukça yararları olan Kaz’ın, yağını hiç denediniz mi? Denemediyseniz bu yazımızdan sonra merak edip deneyeceksiniz. Çünkü biz araştırma yaparken oldukça meraklandık.

Kaz Yağı Nedir?

Kaz Yağı Nedir?

Kaz yağının lezzetini herkes tarafından bilinmese de, kaz oldukça faydalı ve lezzetli bir yaptır. Kaz kuşunun belli bölgelerinden elde edilen Kaz Yağı oldukça yararlıdır. Yüksek enerjiye sahiptir, kış aylarının sert olduğu bölgelerde oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır.

Kaz yağının içerisinde A, D, E, K vitaminleri bulunur. Hayvansal yağlarından farklı olan Kaz Yağı, tekli doymamış yağ yönünden fazlasıyla varlıklıdır. Vücut ve beyin için faydalıdır. Vücuda direnç kazandırır, beyin sağlığını korur.

 • 100 gram Tereyağında 19.8 gram tekli doymamış yağ bulunurken Kaz Yağında 55 gram tekli doymamış yağ bulunmaktadır.
 • Oleik asit içerisi %58 olmasıyla kolesterol seviyesini dengeler. Böylece başka hayvansal yağlara kıyasla daha sağlıklıdır ve Olesik asit açısından daha varlıklıdır.

Kaz Yağı Faydaları Nelerdir?

Kaz Yağı, diğer hayvansal yağlardan daha yararlıdır. Tekli doymamış yağ içeren Kaz Yağı, kanda bulunan kolesterol seviyesini dengede tutar. Soğuk havalarda kuruyan cildi nemlendirir, yumuşamasını sağlar. Kuru olan bölgeye, Kaz Yağını sürün ve cildinizi sağlığına kavuşturun. Doymuş yağ içeriği olan diğer yağlar kalp hastalıkları, obeziteyi ve kanser riskini arttırırken, Kaz Yağı daha sağlıklıdır.

Eklem ve kas ağrıları bulunan hastalar ağrıyan bölgelerine Kaz Yağını masaj yaparak uygulamak ağrılarınızı hafifletecektir. İçerisinde vitamin, mineral ve protein barındıran Kaz Yağı, düzenli kullanıldığı zaman ağrıların hafiflemesinde yardımcı olur. Bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirir, soğuk havalarda hastalıklardan korunmak için Kaz Yağı tüketmek iyi olacaktır.

 • Topuk ve ayak çatlaklarını iyileştiricidir.
 • Solunumu rahatlatmak amaçlı göğüs bölgesine sürülebilir.
 • Kolesterol seviyesini dengede tutar.
 • Öksürük şikayeti var ise giderir.
 • Cildi yumuşatır, cilt çatlaklarına iyi gelir.
 • Bel ve boyun ağrılarına iyi gelir.
 • Eklem ve kemik ağrılarının hafifletir.
 • Romatizma ağrılarını gidermeye yardımcıdır.
 • Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

Kaz Yağı Faydaları Nelerdir?

Romatizma Ağrıları İçin Kaz Yağı

Eklem ağrılarınız var ise kaz yağı ağrılarınızı hafifletecektir. Haftada iki üç kez masaj yaparak ağrıyan bölgeye kaz yağı uygulamanız, rahatlatacaktır. Kaz yağına ek diğer günlerde Ardıç yağını da aynı şekilde masaj yaparak uygulamanız ağrıyan bölgeye daha da iyi gelecektir.

Kaz Yağı Nasıl Elde Edilir?

Kaz; etinden, belli bölgelerinden yağ ederek, tüyünden yararlanılan kuştur. Yağı kadar ciğeri de sevilir, bilinir. Yağı elde etmek için Kaz etinin kurutulması gerekir. Kaz, en fazla Kars ve Ardahan da yetiştirilir. En çok o illerde tüketilmektedir.

Kaz Yağının elde edilebilmesi için etlerin kurutulması gerekir. Özellikle Kasım ve Aralık aylarında Kaz kuşları kesilir, ilk önce tüyleri temizlenir sonrasında boyun ve iç kısmında ki yağlar toplanır. Toplanan ağlar ilk önce eritilir sonra süzme işlemi yapılır ardından kavanoz ve benzeri kaba aktarılır. Derin dondurucuda saklayabilirsiniz.
Bir Kaz’dan büyüklüğüne bağlı olarak ortalama 170-420 gram yağ kazanılır.

Kaz Yağı Kullanımı

Kars ve Ardahan dışında Trakya bölgesinde de yaygın olarak tüketilir. Bazı illerde çok sık bilinmeyen Kaz Yağı, Avrupa aşçıları için oldukça önemlidir çünkü Kaz Yağı yanmayan bir yağ olduğu için yemek pişirmede gönül rahatlığı ile kullanırlar.

Oda sıcaklığında beklettiğiniz zaman Kaz Yağı sıvı hale gelecektir böylece yemeklerinizde kullanabilirsiniz. Kaz Yağı ısıya fazlaca dayanıklıdır, yanmaz böylece sağlığa bir zararı bulunmamaktadır.

Avrupa’da aşçılar fırın yemekleri dahil yemeklerde oldukça fazla tercih ederler. Kaz Yağı ile, börek yapabilir, patates kızartabilir, yemek pişirmek için kullanabilirsiniz.

Kaz Yağı Kullanımı

Kaz Yağı Kaç Kaloridir?

Kalori açısından zengin olan Kaz Yağını tüketirken dikkat edilmesi iyi olacaktır. Özellikle kilo sorunu yaşayan kişilerin bu yağı beslenmede tüketecekleri zaman daha da dikkat göstermeleri gerekir.

 • 100 gram Kaz Yağında ortalama 870-880 kalori bulunmaktadır.

Kaz Yağının Yan Etkileri Var mıdır?

Solunumu rahatlatmak için ve öksürük sorunlarında Kaz Yağını bir kaç kez masaj yaparak göğüs bölgesine ve topuğa sürebilirsiniz. Cilt çatlağı ya da kuruluğu yaşıyorsanız nemlendirmek amaçlı kuru bölgeye uygulayabilirsiniz.

Kilo sorunu yaşayan kişilerin Kaz Yağını kullanırken dikkat etmeleri önerilir. Başka bilinen çok yan etkileri yoktur. Ama endişeniz var ise doktora danışıp kullanmanız tavsiye edilir.

Kaz Nasıl Pişirilir? – Video

Kaz eti sever misiniz? Kaz yağını kullanır mısınız? Faydaları bulunan, kullanım alanı geniş Kaz Yağını hiç tükettiniz mi yada ağrılı bir bölgeye uyguladınız mı? Tavsiyelerinizi ve düşüncelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

“Kaz Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir?” üzerine 1 yorum

 1. Ziyaretçi says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg