• 1.413.011
Anasayfa
Obezite Cerrahisi Tüp Mide Ameliyatı Fiyatları, Sonrası Beslenme,Tüm Detaylar!

Tüp Mide Ameliyatı Fiyatları, Sonrası Beslenme,Tüm Detaylar!

       0   YUNUS EMRE POLAT      YUNUS EMRE POLAT
Tüp Mide Ameliyatı Fiyatları, Ameliyat Sonrası ve Tüm Detaylar

Tüp mide ameliyatı, mide küçültme ameliyatı olarak da karşımıza çıkabilir. Mide hacminin yaklaşık olarak 60-100 cc arasında küçültme işlemi uygulanmasıyla makul gıdanın alınması ve tokluk hissiyatının gelmesi hedeflenerek yapıldığı bilinen bir işlemdir. Mide bölümünün cerrahi işlemle bir kısmının alınmasıyla beraber yerine tüp şeklinde bir şey bırakılarak işleme koyulur. Mide bu sayede açlık hormonu salgılanan yerin çıkarıldığı için aşırı açlık hissi ortadan kaldırılmış olur. Operasyonun sonrasında alınan gıda miktarı doğal olarak kısıtlanır. Gıda emilimi devam ettiği için vitamin ya da mineral takviyesi alınması gerekmez. Mide ameliyatı herkes tarafından bilinen fakat çekinmekten dolayı yapılmayan bir ameliyattır. Teknoloji geliştikçe bu ameliyatın daha kolaylaştığı ve etkisinin en iyi şekilde sağlandığı bir dönemde artık tüp mide ameliyatı korkusu olan yok denecek kadar azalıyor.

Tüp Mide Ameliyatı

tüp mide ameliyatı

Laparoskopik yöntemle uygulanan tüp mide ameliyatı, hastanın kilosuna göre ameliyatta 5 ve 6 küçük kesilerle işleme konur. Ameliyat, genel anestezi ile gerçekleşir. Ameliyatın sonrasında yaklaşık 6-8 saat civarında hasta ayağa kalkabilir. Ameliyatın 24 saat sonrasında metinel sıvı yani kaçak testi yapılır. 48 saat sonrasında ilaçlı röntgen çekimi uygulanır. Test sonuçlarının kontrol edilmesiyle beraber küçük hacimli gıda alınmasının ardından kişiler çok çabuk doygunluk hissedebilir. Bir sürenin ardından bu tokluk hissiyatı, iştahın normalleşmesi ve gıda alımıyla azalabilir. Ameliyatın takip edildiği birkaç yıl içinde alınan kiloların %80 ve %90’ından kurtulmak mümkün hale gelecektir.

Mide Küçültme (Tüp Mide) Ameliyatı Hakkında A'dan Z'ye Tüm Detaylar

Gıda alımına kısıtlayıcı bir engel koyan tüp mide ameliyatı, cerrahi olarak yapılması gereken bir hastalık önleyici durumdur. Teknik açıdan çok fazla sayıda hastanın tercih etmesiyle popüler bir ameliyat işlemi olmuştur. Son derece kolay ve hızlı bir ameliyattır. Süre olarak 1 saat civarı ameliyatın sona erdiği bilinir. Pilor olarak bilinen midenin, çıkış kapakçığı korunmasıyla sindirim sisteminin yaptığı devamlılıkla beraber sağlanan işlemin ardından ameliyat sonrasında istenmeyen yan etkilerin azaltılması işleme koyulur.

Tüp Mide Ameliyatı Nedir, Nasıl Yapılır? – Video

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme

Tüp mide ameliyatı sonrası beslenme durumuna oldukça dikkat etmek gerekir. Bu ameliyatın öncesinde ve sonrasında en çok merak edilenlerden biri de; tüp mide ameliyatı sonrası beslenme oluyor. Öncelikli olarak tüp mide ameliyatının dönemlerini, geçiş sürelerini iyi bilmek gerekiyor. Bu geçiş süreleri şu şekildedir;

  • Hastane Dönemi (1 ve 5 gün arası)
  • Berrak Sıvı Dönemi (1 Ay)
  • Püre Dönemi (1 ve 5 ay arası)
  • Normal Gıdaya Geçiş Dönemi (4 ve 6 ay arası)
  • Normal Gıda Dönemi (6 ay ve sonrası)

Bu dönemlerin hepsinde ameliyatın oluşturduğu etkiyi azaltmak ve sağlığın daha iyi ortamda yarar sağlanması amacıyla hedeflenmektedir.

 

Hastane dönemi: Öncelikli olarak bu dönem, hastaların hastanede yatmış olduğu süreyi kapsıyor. Hastanede yatıldığı sürece ağızdan hiçbir gıda verilmiyor. Hastanın sıvı ve kalori ihtiyacının damardan alınması ve sıvılarla gerçekleşmesi sağlanıyor. Ameliyatın olmasının sonrasında ağızdan kontrast maddeli su veriliyor. Daha sonra röntgen ile mide geçişinin görüntülenmesi sağlanıyor. Kaçak olmadığı görüntülenirse, metilen mavili su içirtilerek tekrardan test yapılıyor. Testin sonrasında ise ağızdan su ve süt verilir. Hastanın dreni çekilirken, hastada su ve süte toleransı değerlendirilerek taburcu işlemi için hazıra konulur.

Berrak sıvı dönemi: Bu dönemin 1 ayı kapsadığı bilinir. Hastanın günlük beden kitle indeksine bakılarak 2,5 ve 3,5 litre sıvı alması gerekir. En az 1,5 litresinin su olması istenir. Berrak sıvıların tercih edilmesine en uygun ürünler; su, süt, katıksız meyve suyu, süzgeçten geçmiş tavuk ve et suyu, evde hazırlanmış ayrandır. Ayriyeten bu dönemde sıvı öğünlerini de belirtilen düzeyde almak gerekir.

Püre dönemi: Süt, ayran ve et suyunun ardından pürelere geçme dönemi bu dönemde başlar. Pürenin hazırlanması için suda pişen ve blenderden geçen havuç (a, b1, b2 ve lif), ıspanak (protein, demir), brokoli (a, potasyum), kereviz ve enginar tercihi edildiği bilinir. Patatesin içerdiği yüksek karbonhidrat düzeyi en büyük tercih sebebidir. Protein miktarının arttırılmasıyla beraber yağsız kıyma ve tavuk eti püresinin kullanımı makul düzeyde olabilir. Damak tadına göre çeşitli baharatlar kullanabilirsiniz. Bu dönemde ayriyeten armut veya ayva kompostosu kullanılabilir. Pürelere ek labne peynir ve 1 adet yumurtanın beyazını kahvaltıda tüketebilirsiniz.

Normal gıdaya geçiş dönemi: Bu dönemde normal olarak gıdaya yavaş uyum sağlamak önemli konudur. Un içermeyen çorbalar serbesttir. Haşlanmış olarak yağsız kırmızı ve beyaz et, ızgara balık tüketimi gerçekleşebilir. Ayriyeten iyice çiğneyerek sebze ve meyve tüketimi de size yarar sağlayacaktır. Tatlı krizi gerçekleşirse, kuru meyve ve haftada bir top dondurma uygulanabilir.

Normal gıda dönemi: Ameliyat sonrasında katı besinleri alacağınız dönem. Fakat bu katı besinleri, sıvılarla birlikte almayın. Katı besin alımlarının ardından en az 30 dakika önce ya da sonra sindirin. Her öğüne 25-30, her ara öğünde ise zamanı en az 15 dakikaya yayın. Katı gıdalara geçtiğiniz sürede, besinleri yutmadan çok fazla çiğnemeniz gerektiğini unutmayın. Günde en az 1,5 litre su tüketmeye özen gösterin. 4. haftanın ardından günde 4 öğünü kesinlikle geçmeyin. 3 ana öğün ve 1 proteinden zengin öğün olmasına dikkat edin. Katı öğünlere geçtiğinizde kusma olursa, 12 ve 24 saat süresince sadece sıvı besin tüketin. Her zaman öncelik olarak öğünlerinizde proteinli seçmeye özen gösterin. Soda, gazlı ve alkollü içecek ve maden suyu gibi şeylerden uzak durun. Mide poşunda ağrıya ve şişkinlik verecek şeylerden kesinlikle uzak durmalısınız.

blank

Tüp Mide Ameliyatı Olanlar

Tüp Mide Ameliyatı Olanlar

Tüp Mide Ameliyatı Olanlar

Tüp mide ameliyatı ardından 2 hafta araba kullanmayın. Ağır fiziksel aktiviteden kesinlikle 2 ay süre uzak durun. Yeterli ve sağlıklı kilo verilmesinde, egzersizin rolünün önemi büyük olsa da ameliyat etkisinden kurtulmadan vücudunuza zorluk çektirmeyin. Ameliyatın sonrasında istediğiniz kadar yürüyebilirsiniz. Ağır fiziksel aktivite olmadığı sürece işinize 2 ve 4 hafta aralığında dönüş sağlayabilirsiniz. 2 ayın ardından pilates ve yüzme önerilen sporlar arasında olacaktır.

Tüp mide ameliyatı olanlar genellikle bakım, tetkik, takip, ilaç ve kontrol gibi şeyleri dikkatle takip eder. İlaç alınması gerektiğinde yeme ya da içmeden önce genellikle yarım saat beklenir. İlaçlar sıvılarla karıştırılarak ya da doktorun reçetelediği şekilde alımı uygundur. Ameliyatın ardından doktor karşı çıkmadıkça duş alabilirsiniz. Doktorun size verdiği beslenme programı çok önemlidir. Nadiren geğirme ve hıçkırık görebilirsiniz. Endişe duymayın fakat sürekli olarak tekrar ederse doktora danışmayı unutmayın. Eğer doktorun verdiği beslenme düzenine uymazsanız hem iyileşme süresinde uzamaya hatta iyileşmesini engelleyebilirsiniz.

Tüp mide ameliyatı olan kişilerin durumu farklılık göstereceğinden, reçetelerdeki ilaç ve dozlar farklılık gösterebilir. Genel olarak hastalara mide koruyucu ilaç ve vitamin şurubu verilir. İlk hafta ufak tefek ağrı hissedebilirsiniz. Doktorunuz ağrı kesici verecektir. Fakat kendiniz kesinlikle bilinçsizce ilaç kullanmayın. Ayriyeten doktorun size uygun olarak reçetelediği şekilde dozlarınızı almayı unutmayın.

blank

Tüp Mide Ameliyatı Fiyatları

Tüp Mide Ameliyatı Fiyatları

Tüp Mide Ameliyatı Fiyatları

Ameliyatın öncelikli olarak obezite sorunu yaşayanlara çok ilgi çektiği görülüyor. Vermesi oldukça zor olan kilolar, son zamanlarda mücadele içerisinde herkesin dikkatini çekiyor. Bu mücadelenin hızla devam ettiği bu sürelerde birçok yöntem belirleniyor. Tüp mide ameliyatı için gereken şeylerden biri de fiyat kısmı oluyor. Her hastanede değişim gösteren bu fiyatlar, sadece ameliyat için geçerli olmuyor. Ameliyatın ardından psikoloji ve diyet bölümü bunlara artı masraf katıyor. Her hastane bunlara özel olarak fiyat biçiyor. Asıl önemli olan aşamanın ameliyat sonrasında olan aşama olduğu biliniyor.

Tüp mide ameliyatı fiyatları genellikle birçok kişiye fazla gelebilir. Fakat sanılanın aksine birçok hastane aralarında uçurumsal farklar koyabilir. Sizin tercihiniz, burada önemli olan şey olacaktır. Obez insanın psikolojisi zaten alt üst durumdadır. Onları derinden etkileyen bu durum, acımasız şekilde eleştirilerle pekişir. İnsanları hiçbir zaman incitmeyerek onları anlamak gerekir. Hatta çoğu obezin hastalık sebebiyle o durumda olduğu biliniyor. Kişinin yemeğe ilgisiyle desteklendiğinde ise çığırından çıkacak kadar kilolarla karşı karşıya gelebilirsiniz.

Mide küçültme ameliyatı gerekli bir uygulamadır. Özel durumlarda artık ameliyat şart bile koşulabilir. Tabi her kilolu insana da ameliyat önerilmez. Ameliyat olmak için belirli sınırların olduğu bilinmelidir. Orta seviye kilolu olan kişiler, diyetisyen yardımıyla kilolarından rahatça kurtulabilir. Her kişi kesinlikle ilk olarak ameliyatı düşünmemelidir. Diyet yaparken bile bir uzmandan yardım almak en önemlisidir. Sağlıklı beslenmek, en önemli vazifedir. Sağlıklı beslenmediğiniz sürece, vücudunuza daha çok zarar verebilme olasılığınız artacaktır. Bilinmez diyetleri uygulayarak kendinize zarar vereceğinizi aklınızda tutmanızda fayda olacaktır.

Tüp Mide Ameliyatı Olan Ünlüler

Tüp Mide Ameliyatı Olan Ünlüler

Tüp Mide Ameliyatı Olan Ünlüler

Mide ameliyatı olan ünlüleri biliyor musunuz? Mide ameliyatının gerçekten ünlüleri yeniden hayata bağlıyor. Birçok ünlünün tüp mide ameliyatı sayesinde çok güzel bir görünüme kavuştuğunu bilmek istersiniz. İşte o ünlüler;

blankHamdi Alkan: Ünlü komedyen Hamdi Alkan’ın kilo sorununu bilmeyen yoktur. Kiloluyken oldukça zorluklar çeken Alkan, artık sağlık sorunları yaşadığı için bu ameliyatı tercih etmiş. 44 kilo vererek dış görünüşünün yanında sağlığı açısından büyük bir kazanım sağlamıştır. Midesinin %80’ini aldıran ünlü komedyenin doktor kontrolünde formuna kavuşması tüm takipçilerini sevindirdi. Ayriyeten bu olay medyada da büyük yankı uyandırmıştı.

Fatih Ürek: Mide küçültme operasyonu geçiren ünlülerden biri de Fatih Ürek oldu. Her şeyin kendisine yakıştığını söyleyen Ürek, kilolarıyla psikolojik bir bunalım içerisindeymiş. Kilolu olduğu günlerde hem psikolojik hem de fiziksel olarak artık zorluk çektiği için bu ameliyatı olan ünlü isim artık bünyesel açıdan çok rahatladığını söyledi. Aynı zamanda bu değişimle beraber şeker hastalığından da kurtulmuş.

Pelin Öztekin: Çok Güzel Hareketler Bunlar’da ‘Pelin’ karakterini canlandırdığı dönemlerde kilolarıyla birçok kitleye kendini tanıtan Pelin Öztekin’in son hali, gözleri kamaştırıyor. Pelin Öztekin, bundan uzun süre önce tüp mide ameliyatı oldu. Öztekin’in ameliyat sonrası 70 kilo vermeyi başardığı söyleniyor. Ünlü oyuncu aynı zamanda kendini spora adayarak formunu yükseltti. Pelin artık 140 kilo değil, 70 kiloya düşerek kilosunu ve kendini yenilemiş oldu. Pelin Öztekin hala kilo vermeye devam ediyor.

Kaan Kural: Basketbol yorumcusu ve ünlü oyuncu Kaan Kural, mide küçültme operasyonu geçirerek formuna kavuşan ünlüler arasında yer ediniyor. 210 kilo olduğu bilinen Kural’ın 85 kilo verdiği söyleniyor. Midesinin %80’ini aldıran ünlü isim, ameliyattan sonrasında açlık hormonunda büyük değişim olduğunu belirtiyor. Ünlü yorumcu artık her şeyi yiyebilmenin mutluluğu içerisinde.

Tüp Mide Ameliyatı Olanların Yorumları

Tüp Mide Ameliyatı Olanların Yorumları

Tüp Mide Ameliyatı Olanların Yorumları

Tüp mide ameliyatı olan kişilerin önceden yaptığı şeyleri unutması çok normal. Çünkü hayata tekrardan başlayacağını bilen kişiler, tekrardan göz kamaştırıcı dünyayla yenilenmiş olurlar. Mide ameliyatı aslında birçok kişinin korktuğu, çekindiği bir durum oluyor. Bilinenin aksine bu ameliyatı olanlar, gerçek yorumlarıyla aslında teşvikçi olmuş oluyor. Sağlıklarına kavuştuğu sırada herkese bunu duyurmak isteyen birçok tedavi görmüş ve iyileşerek normal sağlıklı yaşamına kavuşmuş kişi bulunuyor.

Tüp mide ameliyatı olanlar sadece görünüm açısından kazanç sağlamıyor. Aynı zamanda sağlığını geri kazanıyor. Tüm sağlığını geri alan kişilerin, psikolojik açıdan da karakterlerinde ve kişiliklerinde değişimler görülebiliyor. Pozitif olan en iyi durum, sağlık konusunda kişinin bilinenlerin aksine savaş açmasıyla dinç ve her güne olumlu yaklaşan bedeninin olması.

Hayatı daha anlamlı ve pozitif kılmak için bu ameliyatı olan kişilerin, yaşam boyunca yaşayamadıkları duyguları ve şeyleri göreceğini bilmelisiniz. Öyle ki kilolu olanların IQ seviyesinde bile düşme olmasından kaynaklı, kilo verdiğinde bu sorunun giderilmesiyle karşı karşıya gelerek daha sağlam bir kişiliğin ortaya çıktığı söyleniyor. Ayriyeten kendi karakterini daha iyi şekilde ortaya koyabilme yetisine sahip olan kişi, hayatını şekillendirme konusunda kendi ayakları üzerinde bu sefer eskisinden daha sağlam duruyor.

Bilinenin aksine mide ameliyatlarında neredeyse yarı yarıya kilo düşmesi sağlanarak bir insanın kendisine bindirdiği yük, atılarak gerçek bir görüntü ortaya çıkarılmaya çalışılıyor.

Tüp mide ameliyatı olanların yorumları çok önemlidir. Ameliyatın sonrasında birçok kişinin sorun ve şikayetleri olduğu söyleniyor. Fakat birçok kişinin yorumları tam tersi işliyor. Genellikle klişe olan kelimeler obez olan kişileri yanıltabiliyor. Kötü kelimeler de bir o kadar üzüyor.

Genellikle ameliyat sonrasındaki kişilerin ağızlarında pelesenk olan şey, “Bir kemik, bir kafa kaldım” oluyor. Ameliyatın ardından aşırı zayıflama, kişiye şaka gibi geliyor. Kendisini hiç böyle görmeyen bir kişinin hayatı değişim gösteriyor. Daha sonrasında kilolu olan kişilerin hacmine göre güçlü olmasının ardından zayıflaması “Kas gücümü sıfırladı” şeklinde yorumlanabilir. Fakat kilonun getireceği kas değil, yağ olacaktır. “Her yerim sarkıyor, yaşlandım” şeklinde gelen yorumlar, birden kilo verilmesiyle derinin şekil değiştirmesidir. Bu durumdan kurtulmanız için gerekli egzersizler çok önemlidir. Her şeyin yanı sıra bu ameliyatın ardından en iyi cümle “Ameliyattan sonra başka birisi oldum” olacaktır. Çünkü ameliyat sadece bedeninizi değil hem ruhunuzu hem de hayatınızı değiştirecek. Öyle ki kilolu kişilerin IQ’sü bile düşük oluyor. Hem akıl sağlığınız hem vücut sağlığınız yerine geldiği için sağlam yere basacaksınız. Tüp mide ameliyatı sayesinde tüm dünyanız yeniden şekillenecek. Artık normal mağazalardan alışveriş yapabilecek, sizi tanıyan insanlara sanki hiç görmemiş gibi biri olabileceksiniz. Aşırı kilo hem sosyal hayatınızı hem de sağlığınızı mahvediyor. Artık bundan kurtulmanın vakti gelmedi mi?

Tüp mide ameliyatı olanların yorumları incelendiğinde genellikle bu ameliyatı herkese tavsiye ettiklerini görüyoruz. Hatta ünlülerin bile bu ameliyatı olması birçok kişiye örnek unvanı taşıyor. Kendini tanıyan insanlar, kilo almaktan çekinse bile bazen hastalık peşini bırakmayarak kilo alması daha kolaylaşabiliyor. Sağlıklı yaşam için insanın yapması gereken en önemli şeylerden biri, dikkatli beslenme olacaktır. Eğer gerçekten dikkatli beslenmiyorsanız, anlamadığınız şekilde fazla kilolara sahip olabilirsiniz. Sağlıklı bir hayat için kilonuzun normal değerlerde olması büyük önem teşkil ediyor. Kendinize ve çevrenize artık değer vermenin vakti gelmedi mi?

Tüp Mide Ameliyatı İzle – Video

Peki siz tüp mide ameliyatı halk dilinde ise mide küçültme ameliyatı hakkında neler düşünüyorsunuz? Bu konu hakkındaki tecrübe ve düşünceleriniz nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg